تامین سدیم بدن با این غذاها

0
682

همانگونه که مصرف بالای نمک می تواند عوارض جبران ناپذیری را به بدن انسان تحمیل کند ، مصرف کم نمک نیز مشکلاتی را برای انسان بوجود می آورد . تقریبا مصرف یک قاشق چایی خوری نمک در روز یعنی ۲۲۰۰ میلی گرم ، برای هر شخصی لازم است . کمبود سدیم ( Sodium ) در بدن می‌تواند به پوکی استخوان، عفونت، خستگی، ریفلاکس معده، آرتروز و… منجر شود.

سدیم

کارشناسان تغذیه توصیه می کنند همواره باید مواد خوراکی سرشار از سـدیم در وعده های غذایی گنجانده شود تا تعادل هر وعده حفظ شود.

زهرا عبداللهی مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اظهار داشت: نمک خوراکی حاصل ترکیب دو عنصر سـدیم و کلر می باشد که اثرات نمک بر فشار خود به علت وجود عنصر سـدیم در این ترکیب است. افرادی که سطح سدیم خون بالا و سطح پتاسیم خون در آنها پایین است، خطر فشار خون افزایش می‌یابد، که خود مسبب بیمار‌ی‌های قلبی و سکته است. سدیم به طور طبیعی در انواع غذاها موجود است. به طور مثال در شیر و خامه تقریبا معادل ۵۰ میلی گرم سـدیم در هر ۱۰۰ گرم ماده و در تخم مرغ تقریبا معادل ۸۰ میلی گرم سـدیم در هر ۱۰۰ گرم ماده وجود دارد.

مواد غذایی حاوی سدیم :

اسفناج

یک فنجان اسفناج حاوی ۱۲۵ میلیگرم سدیم است. می توان از اسفناج به جای کاهو در سالاد استفاده کرد.

چغندر

چغندر می تواند ۶۵ میلیگرم از سدیم موردنیاز بدن را تامین کند. چغندر می تواند بهترین جایگزین نمک به منظور تامین سـدیم باشد. مصرف آب چغندر هم مفید است.

کرفس و هویج

هر دو این سبزیجات منبع خوب سـدیم هستند. یک ساقه بزرگ کرفس و یک هویج حاوی ۵۰ میلیگرم سدیم هستند.

تخم مرغ

یک تخم مرغ بزرگ می تواند به اندازه ۱۵۰ میلیگرم سـدیم داشته باشد که عمدتا در زرده تخم مرغ یافت می شود. اما مصرف بیش از دو عدد تخم مرغ در روز توصیه نمی شود.

ماست

یک فتجان ماست ساده بالغ بر ۱۲۵ میلیگرم سـدیم بدن شما را تامین می کند.

سلامت نیوز، باشگاه خبرنگاران جوان

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید