تامین آب بدن با شیر

0
284

ما انسان‌ها در اثر فعالیت‌های روزانه و ورزش کردن، مقداری از آبِ بدن‌مان را از طریق تعریق از دست می‌دهیم که امری طبیعی بوده و عملکرد بدن به این صورت است. اما این آبِ از دست رفته باید با نوشیدن مایعات در طول روز جبران گردد؛ اگر نتوانیم آب مورد نیاز بدن را تامین کنیم، به کمبود آب بدن دچار خواهیم شد که خود می‌تواند زمینه‌سازِ بسیاری از مشکلات سلامتی باشد. اغلب مردم برای جبران آب از دست رفته، به راحتی آبِ شیر یا آب معدنی می‌نوشند که اگرچه روشی موثر بوده، اما تنها راه تامین آب بدن نیست. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

تامین آب بدن

کم آب شدن بدن می تواند روی خلق و خو، تمرکز و سطح انرژی بدن تاثیر منفی بگذارد، اما همه مایعات یکسان نیستند و آب، همیشه بهترین نوشیدنی برای تامین آب بدن نیست.
وقتی آب می نوشید، مایعات بلافاصله در اختیار بدن قرار نمی گیرند بلکه مدتی طول می کشد تا از روده، جذب جریان خون شود. سرعت جذب این مایعات، تا قسمتی به آنچه در نوشیدنی است بستگی دارد. دلیلش این است که وقتی عرق می کنید، آب تنها چیزی نیست که بدنتان از دست می دهد.
عرق انسان حاوی انواع مختلفی از متابولیت ها از جمله لاکتات، آمینواسیدها، چربی و همچنین سدیم است. نوشیدنی هایی که حاوی مقداری کربوهیدرات در شکل قندها و الکترولیت هایی مانند سدیم هستند، می توانند بسیار سریع تر از آب معمولی، جذب بدن شوند. بنابراین روند تامین آب بدن بسیار سریع تر اتفاق می افتد.
از سوی دیگر با اینکه بدنتان با عرق کردن، سدیم و دیگر چیزها را از دست می دهد اما آب می تواند کار تامین آب بدن یک فرد بالغ را به درستی انجام دهد. هیچ تحقیقی تا به حال نشان نداده است که نوشیدنی های ورزشی و یا انرژی زا مزیتی داشته باشند، مگر اینکه ورزشتان از ۵۰ یا ۶۰ دقیقه بیشتر باشد.
با فرض اینکه برنامه غذایی تان عادی است و از رژیم های بسیار محدود در کالری استفاده نمی کنید، در خطر هیچ گونه کمبود سدیم یا الکترولیت قرار نخواهید گرفت. حجم مایعاتی که دریافت می کنید بسیار اهمیت دارد و در طول ورزش باید هر نیم ساعت، نیم لیتر و یا هر یک ساعت، یک لیتر آب بنوشید تا آبی که از دست می دهید جایگزین شود. (اگر نگران این هستید که به اندازه کافی آب نمی نوشید، به رنگ ادرارتان توجه کنید. اگر زرد تیره بود، باید مایعات بیشتری مصرف کنید).
اما اگر از افرادی هستید که برای مدت زمانی طولانی، سخت ورزش می کنید، یک منبع پیچیده از مواد مغذی می تواند تاثیری مثبت روی احتباس مایعات داشته باشد. بر اساس تحقیقات، شیر نوشیدنی ایده آلی برای ریکاوری است. این نوشیدنی به خوبی در بدن می ماند و منبعی از پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی است.
در تحقیقی دیگر که سال ۲۰۱۶ انجام گرفت، محققان متوجه شدند شیر از آب، نوشیدنی های ورزشی، قهوه، چای و بسیاری دیگر از نوشیدنی ها قابلیت تامین آب بهتری دارد. نوشیدنی های ورزشی در صورتی که فشار بسیار بالایی به خود آورده باشید، می توانند کمک کنند، اما شیر چیزی دیگر است و تاثیر بیشتری دارد.
حتما لازم نیست بعد از ورزش، نیمی از یک گالن شیر را سر بکشید. دریافت مقداری مواد مغذی در کنار آب اهمیت دارد. می توانید در کنار آب، یک لیوان شیر بنوشید. اگر به لبنیات علاقه ای ندارید نوشیدن آب در کنار غذا کمک می کند در مدت زمانی کوتاه، آب بیشتری را جذب بدنتان کنید.
می توانید برای تامین آب بدن، راه متفاوتی نیز بپیمایید. به جای اینکه نگران آنچه می نوشید باشید، مطمئن شوید در کنار نوشیدنی خود میان وعده یا وعده غذایی سالم و مغذی میل می کنید. برخی تحقیقات نیز نشان داده اند اگر مایعات را در کنار غذا بنوشید، دیگر نوع آن اهمیتی ندارد و تامین آب بدن هم انجام می شود.

دکتر کرمانی
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید