تاثیر ورزش در دوران بارداری

0
685

باشگاه رفتن و انجام ورزش شاید آخرین چیزی باشد که در دوران بارداری به آن فکر میکنید؛ اما باید بدانید که انجام ورزش های سبک و مناسبِ این دوران میتواند بسیار برای شما مفید باشد. در این مطلب به بررسی تاثیر ورزش در دوران بارداری میپردازیم.

ورزش در دوران بارداری

حالت تهوع بارداری، کمردرد و خستگی های ناشی از بارداری، باعث می شود تا در طول روز، فقط در خانه خودتان احساس راحتی داشته باشید و عملاً علاقه ندارید که هیچ کار دیگری انجام ندهید.

اما کم تحرکی یا ورزش نکردن، می تواند به سلامتی شما و نوزادتان آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش در دوران بارداری ، مزایای بسیاری را برای شما و فرزندتان به ارمغان می آورد.

دانشگاه زنان و زایمان در آمریکا، به زنان باردار توصیه می کند که در بیشتر روزهای هفته، به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه، به انجام تمرین های ورزشی ملایم بپردازند.

احتیاط: اگر تجربه سختی دارید و پزشکتان استراحت مطلق را توصیه نموده، از هر گونه ورزش اجتناب نمایید.

در ادامه به معرفی فواید ورزش در دوران بارداری میپردازیم.

پیشگیری از اضافه وزن

در دوران بارداری، دوری از اضافه وزن غیر ممکن است. اما افزایش بیش از حد وزن، می تواند برای سلامتی شما و به همان میزان برای جنین مضر باشد. در این دوران، اضافه وزن، خطر ابتلاء به دیابت بارداری، فشار خون بالا و نیاز به عمل سزارین را افزایش می دهد. این در حالی است که ورزش منظم، می تواند به سوختن کالری های اضافی و کنترل وزنتان کمک کند.

در سال ۲۰۱۰، مطالعه ای در دانشگاه علوم پزشکی، راجع به ورزش و نتایج آن منتشر شد که نشان می دهد برنامه ترکیبی تغذیه و ورزش در زندگی ( NELIP )، خطر اضافه وزن در دوران بارداری را برای زنان مبتلا به چاقی، به صورت کاهش تدریجی وزن به فاصله ۲ ماه پس از زایمان، به حداقل می رساند.

رهایی از یبوست

با اینکه مصرف مکمل های آهن، سطح پروژسترون در بدن را افزایش می دهد، اما استفاده از آن ها در دورۀ بارداری می تواند منجر به یبوست شود. البته زنانی که فعالیت بیشتری دارند، غالبا دچار یبوست نمی شوند. بدن فعال، روده ها را تحریک می کند. تنها ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز، می تواند فعالیت روده ها را به طور منظم کنترل کند. تمرین های سبک می تواند به هضم آسان تر غذا نیز کمک کند و یبوست را از بین ببرد.

پایین آمدن فشار خون

گاهی اوقات ممکن است فشار خون در دوران بارداری افزایش یابد. اگر این اتفاق به دفعات مکرر رخ دهد یا مقدار آن  بیش از حد بالا برود، می تواند منجر به پری-اکلامپسیا شود. فعالیت های پی در پی، می توانند خطر ابتلاء به عوارض ناشی از زایمان، مانند فشار خون بالا را کاهش دهند.

مطالعۀ منتشر شده در مجله ی پزشکی باروری در سال ۲۰۰۰، نشان می دهد که ۱۰ هفته ورزش ملایم، باعث کاهش فشار خون دیاستولیک در زنان حامله می شود. این کاهش احتمالاً به دلیل ورزش کردن بوده و نه فعالیت های فیزیکی روزانه.

پیشگیری از دیابت حاملگی

از اوایل حاملگی، انجام تمرین های ورزشی منظم می تواند به پیشگیری از دیابت حاملگی کمک کند که در زنان چاق بسیار رایج است. ورزش به جلوگیری از اضافه وزن نامناسب در دوران بارداری کمک می کند. همچنین در بهبود سوخت و ساز گلوکز و کاهش مقاومت انسولین نیز نقش به سزایی را ایفا می کند.

بهبود خلق‌وخو

ورزش در دوران بارداری خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را بهبود می بخشد. ورزش باعث آزاد سازی اندروفین ها در بدن می شود که سبب بهبود حالت روحی و کاهش استرس و اضطراب می شوند.

علاوه بر این، ورزش کردن کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید و همین امر، نقش مهمی در روحیه شما ایفا می کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید