تاثیر احساسات انسان بر اندام های بدن

155

احساسات انسان را می‌توان به طور کلی به ۳ دسته تقسیم کرد: حس‌هایی که خوشایند و خوب هستند، حس‌های ناخوشایند و سایر احساسات. به طور مثال احساسات خوشایند می‌توانند شامل آرامش، لذت، امید، رضایت و… بوده و احساسات ناخوشایند می‌توانند شامل درد، افسردگی، تنفر، ترس، ناامیدی و… باشند. دسته‌ی سوم یا سایر احساس‌ها بسته به شرایط و وضعیت روحی شخص می‌توانند خوشایند و ناخوشایند باشند، غرور، آرزو و تعجب از این دست احساسات هستند. جالب است بدانید که احساسات انسان بر روی اندام‌های بدن نیز تاثیرگذار هستند و می‌توانند نقش مثبت یا منفی در سلامت جسمی شما داشته باشند. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

احساسات انسان

شادابی و سلامت قلب و روده کوچک

بر اساس طب سنتی چینی، شادی احساسی است که با قلب و روده کوچک در ارتباط است. قلب ما در توافق با فرایندهای بدن، خون و گردش آن را کنترل می کند. روده کوچک نیز وظیفه جذب مواد مغذی و مواد معدنی غذاها را بر عهده دارد. اگرچه یک حس سالم مانند شادی باعث تحریک عملکرد این دو ارگان می شود، اما زیاده روی در آن نیز می تواند باعث بروز پدیده هایی مانند تاکی‌کاردی (افزایش ضربان قلب)، بیخوابی و اختلال در تمرکز شود.

افرادی که این دو ارگان در بدن شان دچار مشکل می شود، غالبا افرادی حساس، بسیار هوشیار و پرحرف هستند که احساساتی طغیان کننده دارند و افرادی زودرنج و تاثیرپذیر هستند. لازم است که حس شادمانی، هیجانی و زودرنجی زیاد تحت کنترل قرار گیرد تا عملکرد این دو ارگان مهم با مشکل مواجه نشود. البته از ما می شنوید هر چقدر که می توانید به طور سالم و طبیعی شاد باشید. فقط حواستان باشد که از هیجانات افراطی و به اصطلاح جوگیر شدن دور بمانید.

احساس خشم

خشم و عصبانیت و احساسات ناشی از آنها روی دو عضو کبد و کیسه صفرا تاثیر می گذارند. کبد وظیفه ذخیره خون و کنترل چرخش انرژی حیاتی را بر عهده دارد. کیسه صفرا نیز به نوبه خود محل ذخیره و ترشح صفرا است.

اگر با این ارگان ها مشکل دارید احتمالا شما فردی هستید با مشغله ذهنی فراوان که عکس العمل های تهاجمی نسبت به وقایع پیرامون تان بروز می دهید. در واقع افرادی که عصبی و پرخاشگر هستند بیشتر در معرض بیماری های مربوط کبد و کیسه صفرا قرار می گیرند. علاوه بر کنترل عصبانیت لازم است که نسبت به احساس سرخوردگی و همچنین سوءهاضمه نیز دقت داشته باشید.

همچنین بخوانید :  غربالگری موجب تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود

افکار وسواسی

معده و طحال تحت تاثیر وسواس های فکری و نوستالژی و افکار متعدد هستند. زمانی که معده مشغول هضم مواد غذایی است، طحال با عفونت ها مقابله کرده و تعادل مایعات داخل بدن را کنترل می کند.

افرادی که از بیماری های مربوط به این دو ارگان رنج می برند غالبا افراد آرامی هستند اما در عین حال مشکل تصمیم گیری دارند، یعنی اینکه دچار وسواس بوده و مدام در حال تامل هستند.

احساسات انسان

تاثیر اندوه و غم بر ریه ها و روده بزرگ

این ارگان ها با غم، اندوه و غصه در ارتباط هستند. ریه ها تنفس و روده هضم غذا، جذب مواد مغذی و کنترل دستگاه ایمنی بدن را انجام می دهند.

اگر در این ارگان ها احساس ناراحتی دارید احتمالا یک فرد مستقل و بسیار منطقی هستید، اما دلتان می خواهد که خودتان را در دنیای خاص درونی خودتان محبوس کنید. در این صورت با علائم جسمی مانند کمبود اشتها، احساس فشار در قفسه سینه و یا احساس دلزدگی مواجه خواهید شد.

ترس و اضطراب

کلیه ها تحت تاثیر ترس و اضطراب هستند. این اعضای لوبیایی شکل، وظیفه دفع مواد زاید از خون را بر عهده دارند و مثانه نیز عهده دار ذخیره ادرار و کنترل دفع آن است.

برخی افراد که در ناحیه کمر احساس درد می کنند و همچنین احساس آسیب پذیری دارند، افرادی هستند که به توانایی های خود شک دارند و همیشه احساس ترس و اضطراب دارند. حفظ تعادل انرژی در کلیه ها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

در نهایت توصیه می کنیم تا حد امکان احساسات مثبت را در وجود خود تقویت کنید. با افزایش افکار مثبت و دور کردن ترس و اضطراب می توانید به درمان سریع تر بیماری ها و رسیدن به سلامتی دست پیدا کنید.

تبیان
تاثیر احساسات انسان بر اندام های بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید