بیماری کیسه صفرا

0
286

بیماری های مختص کیسه صفرا اغلب به دلایل متعددی رخ می دهند و معمولا سالها طول می کشد تا شخص را در گیر خود کند، و از طریق نتایج آزمایش خون و سونوگرافی وضعیت بیمار مشخص می شود. بیماری های کیسه صفرا عبارتند از : سنگ صفرا ، کولیک صفرا ، التهاب کیسه صفرا و سرطان کیسه صفرا. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به علائم و نشانه ها و راه های درمان بپردازیم.

کیسه صفرا

کیسه صفرا چه کار می کند

کیسه صفرا، کیسه ای کوچک است که صفرای تولیدشده در کبد در آن نگهداری می شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می خوریم، مخصوصا غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می ریزد (تصویر بالا) و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی بر عهده دارد.
برخی از مشکلات کیسه صفرا مانند سنگ های صفراوی ریز که مجرای صفراوی را مسدود نمی کنند، معمولا هیچ علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند

به طور معمول، کیسه صفرا اندامی کوچک و بی آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی شود، مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند.

علائم و نشانه ها

از نشانه های شایع آن خارش ، خستگی شدید ، گاهی درد یا احساس سنگینی روی ناحیه کبد  ،و در موارد پیشرفته زردی (یرقان ) می باشند ، برخی از بیماران از تیرگی شدید پوست شکایت می کنند. سیر این بیماری بسیارکند است و بیماران سالها پس از شروع بیماری در بدن ممکن است بدون علامت باشند لذا در برخی موارد این بیماری در طی بررسی معمول آزمایشات کبدی (چکاپ کبد ) یافت می شود.

سیروز صفراوی اولیه مسری نبوده و به دیگران منتقل نمی شود. برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B بیماران می توانند در صورت صلاحدید پزشک معالج از واکسن هپاتیت B استفاده کنند تا کبد به علت ابتلا به این بیماری بار بیشتری را تحمل نکند. باید بدانیم که واکسن هپاتیت B بی ضرر و بدون خطر است و عامل بیماری هم نیست.

امکان دارد دیگر بیماریها مانند بیماریهای التهابی مفاصل یا بیماریهای تیروئیدی ( کم کاری یا پرکاری) با این بیماری همراهی داشته باشند.

روشهای تشخیص 

در این بیماران آزمایشات مختلف خون ، سونوگرافی و بیوپسی (نمونه برداری ) کبد مهمترین ابزارهای تشخیصی هستند. گاهی ممکن است برای افتراق از دیگر بیماریها از MRI ( ام آر آی ) مجاری صفراوی یا MRCP بهره جست.

بیوپسی کبد برخلاف تصور عموم ، در صورت اقدامات لازم قبل و بعد از بیوپسی در اکثریت موارد بدون عارضه مهمی قابل انجام است.

دارو درمانی 

ممکن است به صورت خوراکی برای از بین بردن بعضی از انواع سنگ‌های خیلی کوچک داده شود. اما برای دارو درمانی زمان طولانی لازم است تا اثر داروها ظاهر شود و سنگها ممکن است بعد از قطع دارو مجدداً ایجاد شوند.
ERCP (آندوسکوپی)برای تخلیه سنگ‌های مجاری صفراوی ممکن است به تنهایی انجام شده یا بعد از آن، عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا انجام شود.

جراحی اغلب برای برداشتن سنگ‌های صفراوی و کیسه صفرا انجام می‏‌شود. در حال حاضر بهترین انتخاب برای بیمار مبتلا به سنگ علامت‌دار کیسه‌ی صفرا عمل جراحی بسته(لاپاروسکوپی) است و چنانچه توسط جراح متخصص انجام شود بی‏‌خطر و مؤثر است.

برداشتن کیسه صفرا از طریق لاپاراسکوپی

با ایجاد چند سوراخ کوچک بر روی پوست برای مشخص کردن و برداشتن کیسه صفرا انجام می‏‌شود. با این روش معمولاً سنگ‌های صفراوی همراه با کیسه صفرا برداشته می‌شود.. درد و طول مدت بستری بعد از عمل در این روش کمتر است.

در این عمل بجای برش ۱۵-۲۰ سانتی‌متری عمل باز از ۳برش نیم تا یک سانتی متری برای ورود ابزار لاپاروسکوپی (گیره – کلیپس و …) از میان تروکارها استفاده می‌شود.
جراحی باز کیسه صفرا شامل یک برش بزرگتر برای برداشتن کیسه صفرا و هم‌چنین برای برداشتن سنگ‌های داخل مجاری صفراوی است.

سلامت نیوز ، بتوته ، های دکتر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید