بیماری ویپل و علائم آن

0
415

بیماری ویپل (Whipple’s disease) یک عارضۀ گوارشی نادر و عفونی است که بدلیل قرار گرفتن در معرض باکتری Trphyrema whipplei رخ می‌دهد. مناسب‌ترین توصیف برای این بیماری این است که باعث مشکل و اختلال در جذب مواد مغذی ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن می‌گردد. این اختلال خود را به شکل یک بیماری گوارشی نشان می‌دهد، اما همچنین می‌تواند بر روی سایر قسمت‌های بدن نظیر مغز، ریه‌ها، قلب، پوست، مفاصلی و چشم‌ها نیز اثر بگذارد. علت این گسترۀ اثرگذاری این است که سایر اعضای بدن نیز برای عملکرد مطلوب به مواد غذایی ضروری که در جذب‌شان اختلال به وجود می‌آید احتیاج دارند و عدم وجود این مواد در بدن می‌تواند عواقب بسیاری جدی داشته باشد.

بیماری ویپل

روش‌های درمانی نوین

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» خبر بد این است که همانند اغلب عفونت‌های باکتریایی، هیچ روش شناخته‌شده‌ای برای پیشگیری از بیماری ویپل وجود ندارد. برخی روش‌های درمانی مدرن برای این بیماری وجود دارند که تنها در بیمارستان‌ها انجام می‌شوند و می‌توان گفت که این روش‌ها قابل اطمینان‌ترین راه برای درمان ویپل هستند. یکی از این روش‌ها شامل مصرف آنتی‌بیوتیک‌های قوی تا مدت ۲ سال می‌باشد، زیرا این باکتری بسیار مقاوم بوده و می‌تواند برای مدت‌های طولانی و به طور خاموش در بدن زنده بماند. حتی زمانی که علائم بیماری ناپدید می‌شوند، باکتری می‌تواند زنده بماند و برای عود کردن دوبارۀ بیماری منتظر شود.

سایر روش‌های درمانی

بیماری ویپل در اغلب موارد در مردان پدیدار می‌شود (بیش از ۸۰ درصد موارد). رایج‌ترین داروها برای درمان این بیماری عبارتند از: مصرف درازمدت آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر پنی‌سیلین، آمپی‌سیلین یا تتراسایکلین. مراقبت پزشکی باید اصلی‌ترین روش برای درمان این بیماری باشد، زیرا غافل شدن از آن و عدم درمانش می‌تواند باعث مرگ بیمار شود.

با این حال برخی از روش‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌توانند علائم بیماری ویپل را کاهش داده و زندگی را کمی برای بیماران راحت‌تر کنند. این روش‌ها عبارتند از: مصرف آهن، مصرف میوه‌ها و سبزیجات، دنبال کردن یک رژیم سرشار از پروتئین، خودداری از مصرف غذاهای پرچرب، مصرف کلسیم، منیزیم و مکمل‌های ویتامین.

نکته: بسیار مهم است که برای استفاده از این روش‌های خانگی حتما با پزشک خود مشورت کرده و آنها را در کنار مراقبت پزشکی و داروهای تجویزشده دنبال کنید.

علائم بیماری ویپل

برخی از شایع‌ترین علائم این بیماری عبارتند از: مشکلات گوارشی نظیر اسهال، کاهش وزن، درد مفصل و درد شکم. وقتی سایر قسمت‌های بدن نیز تحت تاثیر اختلال در جذب مواد مغذی قرار بگیرد، بیمار ممکن است با علائمی مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی، مدفوع چرب، التهاب درون‌شامه قلب (اِندوکاردیت) و مشکلات عصبی مانند زوال عقل، از دست دادن حافظه، عدم تمرکز، سردرد، تشنج و حرکات سریع چشم را تجربه کند.

بسیاری از علائم غیرگوارشی بعدها و با گسترش بیماری پدیدار می‌شوند، و در آن زمان بسیار مهم است که درمان آنتی‌بیوتیکی را شروع کنید تا بتوانید هرچه سریع‌تر از شر این بیماری ناخوشایند خلاص شوید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید