بیماری هانتینگتون چیست و چه علائمی دارد؟

0
291

بیماری هانتینگتون ( HD ) نوعی اختلال ژنتیکی ناتوان کننده است که بر طبق آخرین آمار، ۳۰.۰۰۰ آمریکایی با آن دست و پنجه نرم میکنند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دچار نوعی جهش ژنتیکی می‌شوند که به فروپاشی و از بین رفتن تدریجی سلول‌های مغزی منجر می‌گردد.

بیماری هانتینگتون

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، ۲۰ تا ۳۰ سال بعد از بروز بیماری هانتینگتون و از بین رفتن تدریجی سلول‌ها، فرد به مرگ دچار می‌شود. متخصصان علائم این بیماری را به سه دسته‌ی کلی تقسیم کرده‌اند.

علائم فیزیکی

در برخی از بیماران هانتینگتون، اولین علائم شامل تیک‌های کوچک یا حرکات غیرارادی است. در بسیاری از موارد بیماران خود از این نشانه‌ها آگاهی ندارند و به طور معمول اعضای خانواده یا دوستان متوجه تیک‌های مداوم مانند ضربه زدن با انگشت یا تیک صورت می‌شوند. بدون ثبات راه رفتن، لکنت زبان و حرکات ناهماهنگ نیز می‌توانند از علائم شایع این بیماری باشند.

نشانه‌های شناختی

دومین دسته بندی علائم بیماری هانتینگتون به افکار مه‌آلود مرتبط است. انجام کارهای چند وظیفه‌ای و چند مرحله‌ای برای بیماران مبتلا به هانتینگتون دشوار است و این احساس را به آنها منتقل می‌کند که توانایی همگام شدن با سرعت فعالیت‌هایی که به آنها واگذار شده است را ندارند. نسبت به سایر علائم، درک و احساس نشانه‌های شناختی برای بیماران هانتینگتون ملموس‌تر است و خود افراد آشکار‌تر متوجه وجود این علائم می‌شوند.

بیماری هانتینگتون

نشانه‌های عاطفی

افسردگی و بی‌حوصلگی از علائمی هستند که می‌توانند خلق و خوی بیماران هانتینگتون را تحت تاثیر قرار دهند. بیماران معمولا دچار تغییرات شخصیتی شده و یا صفات عادی آنها تشدید می‌شود. نشانه‌های عاطفی کاملا به طور جداگانه از سایر علائمی که قبل‌تر به آنها اشاره کردیم نمایان شده و در نهایت این سه دسته بندی درکنار یکدیگر پدیدار می شوند که البته این فرآیند ممکن است ۱۰ سال به طول انجامد. به طور معمول در مراحل اولیه این بیماری، تنها علائم مرتبط به یکی از دسته‌بندی‌ها بروز پیدا می‌کنند و هر سه دسته‌بندی در کنار یکدیگر پدیدار نمی‌شوند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید