بیماری تیروئید هاشیموتو چیست

0
417

به گفتۀ انجمن تیروئید آمریکا، تقریبا ۲۰ میلیون نفر از مردم آمریکا از بیماری‌های تیروئیدی رنج می‌برند، که حدود ۶۰ درصد از این افراد از اختلال و وضعیت تیروئید خود آگاهی ندارند. تیروئید هاشیموتو نوعی بیماری تیروئیدی است که یکی از شایع‌ترین علل کم‌کاری تیروئید در ایالات‌متحده می‌باشد.

تیروئید هاشیموتو

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰‌هوم‌رمدیز» بیماری تیروئید هاشیموتو در واقع نوعی اختلال خودایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن اشتباها به غده تیروئید حمله کرده و قدرت آن را در تولید هورمون‌ها کاهش دهد.

هورمون‌های تیروئید به تنظیم شدن سوخت‌وساز بدن، دمای بدن، قدرت عضلانی و سایر عملکردهای بدن کمک می‌کنند. بنابراین عملکرد نامناسب تیروئید می‌تواند به طور مستقیم سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

دقیقا مشخص نیست که علت بروز اختلالات خودایمنی چیست، اما این باور وجود دارد که این مشکلات با عوامل ژنتیکی در ارتباط هستند.

عوامل ابتلا به بیماری تیروئید هاشیموتو

اگرچه علت قطعی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما عواملی وجود دارند که خطر ابتلا به تیروئید هاشیموتو را افزایش می‌دهند.

-ژن‌های شما می‌توانند نقش مهمی را در این‌باره ایفا کنند. وقتی یکی از اعضای خانواده دارای شرایط خودایمنی است، سایر اعضا نیز ممکن است به این وضعیت دچار شوند. اختلال خود ایمنی می‌تواند به شکل بیماری هاشیموتو یا عارضه‌های دیگر مانند بیماری سلیاک یا روماتیسم مفصلی بروز کند.

-زن‌ها نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. در واقع احتمال بروز بیماری هاشیموتو در زنان نسبت به مردان هفت برابر بیشتر است (بعلت تغییرات هورمونی)، به خصوص زنانی که بارداری را تجربه کرده‌اند.

-وجود یُد بیش از اندازه در بدن نیز می‌تواند باعث تحریک شدن این بیماری گردد. اگر در خانوادۀ شما سابقۀ این بیماری وجود دارد، پیشنهاد می‌شود که یُد کمتری مصرف کنید.

-بیماری هاشیموتو یکی از شایع‌ترین اثرات قرار گرفتن در معرض اشعات است. افرادی که برای درمان سرطان خون و سایر سرطان‌ها در معرض اشعه قرار گرفته می‌گیرند، خطر ابتلا به بیماری هاشیموتو در آنها افزایش پیدا می کند. همچنین بیماری‌های گریوز، دیابت نوع ۱، لوپوس، روماتیسم مفصلی و بیماری ادیسون می‌توانند از اثرات جانبی قرار گرفتن در معرض اشعات باشند.

علائم بیماری هاشیموتو

بسیاری از افراد می‌توانند برای سالیان به این بیماری مبتلا باشند ولی علائم خاصی را تجربه نکنند. این بیماری می‌تواند برای سالهای زیادی پایا بوده و مشکلی برای فرد به وجود نیاورد. علائم و نشانه‌های خاصی وجود ندارند که مخصوص این بیماری باشند؛ اغلب علائم این بیماری را می‌توان در عارضه‌های دیگر، به خصوص کم‌کاری تیروئید نیز مشاهده کرد. این موضوع باعث می‌شود تا تشخیص بیماری هاشیموتو دشوار شود.

پیشرفت این بیماری در بدن فرد باعث کم کار شدن تیروئید شده و علائمی که در ادامه ذکر شده‌اند را نمایان می‌کند:

-خستگی

-خواب‌آلودگی یا احساس تنبلی

-افزایش وزن خفیف

-یبوست

-خشکی و رنگ‌پریدگی پوست

-پف کردن صورت

-ناخن‌های ضعیف و شکننده

-نازک شدن موها

-خشن شدن صدا

-ضعف عضلات پایینی بدن

-افزایش حساسیت به سرما

-قاعدگی‌های سخت یا نامنظم

-مشکلات باروری

-بزرگ شدن تیروئید یا گواتر

-درد مفصلی یا عضلانی

-فراموشی و دشواری در یادگیری

-افزایش حساسیت به بسیاری از داروها

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید