بیش فعالی در بزرگسالان

0
419

براساس مطالعات انجام شده در انجمن روانپزشکان آمریکا، حدود ۵ درصد از کودکان از اختلال بیش فعالی (ADHD) رنج میبرند و برخی حتی این علائم را در بزرگسالی نیز بروز می دهند. چنانچه تشخیص و درمان این اختلال به تعویق بی‌افتد، باعث بوجود آمدن خطرات جدی روحی و فیزیکی می شود که زندگی خود شخص و خانواده اش را کاملا مختل میکند. تشخیص این اختلال در بزرگسالی بسیار مهم است، چرا که به درمان به موقع و مطلوب کمک میکند. در ادامه به بررسی علائم، عوارض و درمان بیش فعالی در بزرگسالان میپردازیم.

بیش فعالی در بزرگسالان

علائم بیش فعالی در بزرگسالان

فرد مبتلا به بیش فعالی با تمرکز کردن، انجام دادن به موقع کارها، تشخیص جهت حرکت، برنامه ریزی وظایف روزانه و حتی به یادآوردن اطلاعات مهم مشکل دارد.

تمام موارد فوق اثرات منفی بسیار بالایی بر روی زندگی عادی فرد داشته و کار و زندگی اجتماعی وی را مختل می کنند. اما درمان به موقع می تواند شرایط را به نفع بیمار تغییر دهد.

اختلال بیش فعالی در بزرگسالان می تواند منجر به این موارد شود:

-تغییرات غیرعادی حالات روحی

-کاهش اعتماد به نفس

-خستگی شدید

-اضطراب

-افسردگی

-عدم توانایی در تمرکز کردن

-عدم توانایی فکرکردن قبل از انجام کارها و گرفتن تصمیمات (دستپاچگی)

-عدم توانایی کنترل خشم

-عدم توانایی برنامه ریزی کردن

-تاخیر داشتن در انجام کارها

-مشکلات در برقراری ارتباط

-مشکلات کاری-شغلی

تشخیص

چناچنه گمان می کنید خود یا هر شخص دیگری از دوستانتان مبتلا به این اختلال هستید، در سریعترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تشخیص ، درمان و بازگشت به زندگی طبیعی خودتان را انجام دهید. بهتر است بدانید تشخیص این اختلال چندان هم آسان نیست. چرا که غیر از نشانه های واضحی نظیر افسردگی، اضطراب و بروز مشکلات متنوع در برقراری ارتباط، علائم دیگری هم برای این بیماری وجود دارد.

هیچگونه آزمایش فردی برای تشخیص این اختلال در بزرگسالان وجود ندارد اما تشخیص این بیماری به یک معاینه ی کامل بدنی نیاز دارد تا پزشکان از هرگونه علائم در فرد مطلع شوند. همچنین ارائه ی یک سابقه ی فردی با جزئیات کامل شامل اطلاعات شخصی درباره ی خانواده، فرد بیمار، روابط، شغل و موارد تاثیر گذار دیگر می تواند مفید باشند.  انجام یک تست روانشناسی برای روشن شدن هرگونه اطلاعات درباره ی علائم فرد و سنجش میزان پیشرفت بیماری در وی بسیار ضروری است.

راه های درمان بیش فعالی در بزرگسالان

به محض تشخیص به موقع، به کمک دارو، آموزش و جلسات مشاورۀ روانشناس میتوان برای بهبودی این اختلال اقدام کرد. روش های درمانی فوق، شدت علائم را بسیار کاهش می دهند اما هرگز باعث از بین رفتن کامل آن ها نمیشوند. بنا به تفاوت های فردی، شاید پیدا کردن روش درمانی مناسب برای هر شخص نیازمند زمان باشد.

داروها:

-محرک هایی مانند امفتامین و متیل فنیدیت: این محرک ها میزان سلول های عصبی پیام رسان در مغز را کنترل و تنظیم می کنند.

-داروهای دیگری که تجویز میشوند معمولا ضدافسردگی – nonstimulant atomoxtine – هستند.

بنا به ویژگی ها خاص هر شخص شما و پزشک معالجتان باید ارتباط نزدیکی با هم داشته باشید تا داروهای اثربخش با دُز مناسب را برایتان تجویز کند. همچنین فراموش نکنید که شما باید از تمام عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید مطلع باشید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید