رابطه‌ی میان بوی بد عرق بدن و مواد غذایی

0
481

آیا تا به حال با افرادی روبه‌رو شده‌اید که بوی بد عرق بدن آنها بر محیط اطرافشان چیره میشود؟ یا وقتی وارد مکانی میشوند، آنقدر بوی بدنشان تند است که توجه همه را جلب میکنند. اگرچه بوی بد عرق بدن در اغلب موارد با بهداشت فردی مرتبط است، اما گاهی اوقات ۱۰بار دوش گرفتن هم باعث از بین رفتن این بو نمیشود. اینجاست که باید توجه‌تان را بر خورد و خوراک و تغذیه متمرکز کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

بوی بد عرق بدن

کدام غذاها موجب بوی بد عرق بدن می شوند؟

اگر به رغم تمام اقدام های بهداشتی که انجام داده اید همچنان بوی بد بدن آزارتان می دهد، احتمالا غذایی که مصرف کرده اید مقصر اصلی محسوب می شود. بر همین اساس، استفاده از لباس تمیز، عطر یا خوشبوکننده های کفش نیز تاثیری نخواهند داشت.

گوشت قرمز

پژوهشگران در دانشگاه چارلز، پراگ، مطالعه ای عجیب و جالب توجه را انجام دادند. آنها به جمع آوری نمونه های عرق از مردانی که گوشت قرمز مصرف کرده و مردانی که گیاهخوار بودند، اقدام کردند. سپس آنها گروهی از زنان را تشکیل دادند تا این نمونه ها را بو کنند و سپس از آنها خواسته شد تا ناخوشایندترین نمونه ها را انتخاب کنند.

نتایج نشان داد که ناخوشایندترین بوها از نمونه های عرق مردانی که گوشت قرمز مصرف کرده بودند، ناشی می شد.

سیر

سیر موجب بوی بد دهان می شود. با این وجود، مصرف این ماده غذایی در برخی افراد به بوی بد بدن نیز منجر می شود. سیر دارای مواد فراری است که از طریق تعریق آزاد می شوند. سیر توسط خون و ریه ها جذب می شود و سپس موجب بوی بد پوست و نفس می شود.

روغن هیدروژنه

روغن هیدروژنه در غذاهای کم ارزش استفاده می شود. این روغن به سرعت در بدن تجزیه می شود و می تواند موجب بوی بد بدن شود.

کاری

ادویه های معطر موجود در کاری، مانند زیره، برای این که عطر و طعم متفاوتی به غذا ببخشند، فوق العاده هستند. با این وجود، آنها می توانند به دشمنی برای بهداشت شخصی شما مبدل شوند. به عنوان مثال، انجام ورزش پس از خوردن یک غذای هندی موجب می شود تا بوی عرق به مراتب قوی‌تر باشد. این بو حتی پس از دوش گرفتن نیز باقی می ماند.

الکل

نوشیدنی های الکلی مضرات بسیاری دارند که یکی از آنها بوی بد بدن است. حتی پس از دوش گرفتن و پاکسازی عرق نیز این بو همچنان باقی می ماند. الکل از جریان خون عبور می کند و سپس وارد منافذ و نفس انسان می شود و بر همین اساس موجب بوی بد می شود.

سوسیس

آنچه در اینجا رخ می دهد مشابه با آن چیزی است که درباره گوشت قرمز و غذاهای کم ارزش رخ می دهد. اگر به مصرف سوسیس علاقمند هستید، شاید بوی بد بدن شما از این علاقه ناشی می شود. تجزیه سوسیس در بدن موجب افزایش اسید معده و گاز می شود که بوی بد بدن را به همراه دارد.

بوی بد عرق بدن

مارچوبه

مارچوبه یک ماده غذایی سالم و مفید است. اما پس از خوردن آن احتمالا متوجه بوی بد نه از پوست خود، بلکه از ادرار خواهید شد. بوی بد و قوی ادرار پس از خوردن مارچوبه به واسطه گوگرد مرکاپتان شکل می گیرد که در مارچوبه وجود دارد.

ماهی

مصرف ماهی می تواند موجب بوی بد بدن شود. البته این شرایط برای همه رخ نمی دهد و افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که از یک بیماری متابولیک ارثی به نام Trimethylaminuria رنج می برند. این مشکل موجب تاخیر در تجزیه ماهی می شود و از این رو خلاص شدن از شر سموم دشوارتر می شود.

کلم و بروکلی

کلم و بروکلی نیز از جمله مواد غذایی سالم و مفید هستند، اما آنها نیز به گروه مواد غذایی بد بو اختصاص دارند زیرا سرشار از گوگرد هستند. بوی بد ناشی از مصرف این مواد غذایی شبیه به بوی تخم مرغ گندیده است. با این وجود، مصرف زیاد کلم و بروکلی همچنان فواید بیشتری نسبت به معایب ارائه می کند زیرا مواد مغذی و آنتی اکسیدان های فراوانی را دریافت می کنید.

قهوه

آیا از آن دسته افرادی هستید که روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند؟ یا فردی هستید که چندین بار در طور روز قهوه می نوشد؟ این شرایط می تواند به شکل گیری بوی بد بدن به رغم استفاده از لباس های تمیز یا استحمام منجر شود. کافئین غدد عرق را تحریک می کند و تعریق را افزایش می دهد.

پیاز و بوی بد عرق بدن

پیاز نیز همانند سیر یکی از مواد غذایی پر مصرف و در عین حال مفید محسوب می شود. اما پیاز نیز می تواند موجب بوی بد پوست و نفس شود، به ویژه اگر به صورت خام مصرف شود. روغن های موجود در پیاز جذب جریان خون می شوند و از طریق ریه ها فیلتر می شوند. سپس، آنها بوی بد نفس را موجب می شوند.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید