به این دلایل ماهی قرمز نخرید

0
402

یکی از آیتم‌های همیشگی سفرۀ هفت‌سین در اغلب خانه‌ها ماهی قرمز است؛ اما چند سالی است که از طریق شبکه‌ها و رسانه‌های مختلف، اعتراض افراد زیادی از جمله کنشگران حقوق جانوران را دربارۀ خرید ماهی قرمز می‌شنویم. علت این اعتراض چیست؟ آیا خریداری ماهی قرمز غیراخلاقی است و یا برای سلامتی ما مضر می‌باشد؟ یکی از اصلی‌ترین دلایل برای نخریدن ماهی قرمز مربوط به پرورش زیاد آنها و در نتیجه کشته شدن تعداد بسیاری از این ماهی‌ها است، که تحریم خرید ماهی قرمز می‌تواند از این موضوع پیشگیری کند. در این مطلب صحبت‌های فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران را پیرامون «نخریدن ماهی قرمز» می‌شنویم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ماهی قرمز

نقی میرزا کریمی با اشاره به اینکه فروش ماهی‌های قرمز هر ساله در میدان مرکزی میوه و تره بار انجام می‌شود بیان کرد: یگان حفاظت محیط زیست استان تهران بازدیدهایی از میدان مرکزی تره بار داشته است و با نزدیک شدن به ایام نوروز نیز  گشت‌ها و کنترل ها تشدید خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برای فروش ماهـی قرمز نمی توانیم نگاه برخوردی داشته باشیم، گفت: سال‌های گذشته در کنار ماهی قرمز، مار آبی و سمندر لرستانی نیز به فروش می رسید. با برخوردی که یگان حفاظت محیط زیست درخصوص فروش سمندر لرستانی و تقویت حفاظت زیستگاه‌های اصلی سمندر لرستانی انجام داد، خوشبختانه سال گذشته فروش سمندر لرستانی حذف شد. درخصوص لاک پشت برکه‌ای و مار آبی نیز برخورد با متخلفان صورت گرفت و پس از آن گونه‌های جانوری به زیستگاه اصلی خود منتقل شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران بابیان اینکه یگان حفاظت شهرداری همکاری خوبی با محیط زیست داشته است، افزود: ماهی قرمز، گونه مهاجمی است که  اغلب بعد از ایام عید توسط مردم در رودخانه‌های جاری و دریاچه‌ها رهاسازی می‌شود. توصیه ما این است که مردم به هیچ عنوان ماهـی قرمز را در محیط طبیعی رها نکنند، زیرا به گونه های بومی آسیب زده و باعث از بین رفتن آن ها می شود.

میرزا کریمی ضمن بیان اینکه ماهی قرمز ناقل بیماری‌های پوستی است اظهار کرد: سالانه حداقل ۵ میلیون ماهی قرمز در سراسر کشور به فروش می‌رسد. با تغییراتی که به مرور در فرهنگ ها به وجود می آید، ماهی قرمز نیز تحت عنوان نماد نوروز وارد سفره هفت سین ایرانیان شده است و کارشناسان تاریخ  معتقدند که ماهی قرمز در آئین اصلی نوروز جایی نداشته است، همچنین از نظر اخلاقی درست نیست که ما ماهی را برای چند روز خریداری کنیم و چون شرایط نگهداری آن ها را نداریم پس از مدت کوتاهی از بین بروند. بنابراین توصیه ما این است که مردم از خریدن ماهـی قرمز خودداری کنند.

منبعاقتصادبرتر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید