بهترین گیاهان ضد سرفه را بشناسید

0
822

سرفه گاهی اوقات خفیف است و چندان آزاردهنده نیست، اما در برخی موارد با توجه به عارضه‌ای که دارید، سرفه می‌تواند شدید بوده و حتی زندگی روزمره‌تان را با مشکل مواجه کند. برای درمان سرفه پیشنهاد ما این است که با مشورت پزشک متخصص، از گیاهان ضد سرفه استفاده کنید. در این مطلب به معرفی برخی از این گیاهان دارویی خواهیم پرداخت.

گیاهان ضد سرفه

گل ختمی

گل ختمی از گیاهان ضد سرفه با طبع سرد است که اثرات ضدالتهابی قوی دارد. نوشیدن جوشانده گل ختمی به دلیل داشتن ترکیبات موسیلاژی و نرم‌کننده می‌تواند برای درمان قطعی سرفه‌های خشک و مزمن مفید باشد. این گیاه همچنین دارای اثرات خلط‌آور خوبی است.

آویشن

آویشن حاوی خواص ضد عفونی کنندگی و آنتی بیوتیکی است و برای زمانی که سرماخورده اید، گلودرد دارید و سرفه میکنید یک درمان عالی محسوب می شود. طبق تحقیقی که در این زمینه انجام شده، این گیاه به این خاطر شناخته شده است که برونشیت و سرفه را درمان می کند. برای کسانی که سرماخوردگی دارند توصیه می شود یک فنجان چای آویشن بنوشند.

آویشن کوهی

آویشن کوهی یکی از گیاهان ضد سرفه زیبا و معطر است که در اکثر مناطق معتدله رویش دارد. نمونه اهلی این گیاه آویشن شیرازی است که به صورت کشت داده شده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و در شیراز کشت می‌شود. از نظر شکل ظاهری و طعم این دو نوع آویشن باهم فرق دارند. البته خواص درمانی آویشن کوهی بسیار بیشتر از آویشن شیرازی است.

خواص

این گیاه بوی بسیار مطبوع و مزه تندی دارد و به خاطر خاصیتش در شدت دادن به جریان خون، به هر عضوی که مالیده شود خون به آن طرف سرازیر می‌شود. برای ریزش مو، جوشانده این گیاه استفاده می‌شود تا جریان خون را در آن قسمت بیشتر کرده و پیاز مو تغذیه شود. این گیاه داروی بسیار خوبی برای دستگاه تنفسی و بیماریهایی از قبیل زکام، برونشیت، آسم، گریپ است. همچنین این گیاه داروی خوبی برای معده می‌باشد و ناراحتیهای معده را از نظر هضم، نفخ به طور کلی برطرف می‌کند.

آویشن باغی

آویشن باغی گیاهی خشبو، چند ساله و متعلق به خانواده نعناع (Lamiaceae) می‌باشد. منشأ این گیاه نواحی مدیترانه گزارش شده است. ارتفاع این گیاه متفاوت و بین ۲۰ تا۵۰ سانتی‌متر است. برگها کوچک، متقابل و کم و بیش نیزه‌ای شکل بوده و پوشیده از کرکهای خاکستری رنگ است. گلها کوچک، سفید، ارغوانی یا صورتی است که در قسمت فوقانی ساقه‌هایی که از بغل برگها خارج می‌شوند روی چرخه‌هایی به صورت مجتمع پدیدار می‌شوند. میوه در این گیاه فندقه به رنگ قهوه‌ای تیره بوده و طول آن یک میلی‌متر است. داخل میوه‌ ۴ دانه به رنگ قهوه‌ای تیره وجود دارد. وزن هزار دانه ۰.۲۵ تا ۰.۲۸ گرم است.

خواص

مواد موثر آویشن باغی خلط آور بوده و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از تنتور و عصاره‌های الکلی پیکر رویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلو درد، برونشیت و آسم استفاده فراوان می‌شود.

منبعالودکتر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید