بهترین ویتامین ها برای چشم

0
539

ویتامین‌ها میکرومغذی‌های ضروری هستند که بدن ما برای انجام تقریبا هرگونه فرآیند متابولیک و عملکردی به آنها نیاز دارد. کمبودهای ویتامینی می‌توانند قدرت دفاعی چشم‌ها را کاهش داده و عملکرد آنها را دچار اختلال کنند. در این مطلب به بررسی بهترین ویتامین ها برای چشم می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

بهترین ویتامین ها برای چشم

لوتئین

لوتئین یک کاروتنوید ضد التهابی است که در مقادیر بالا در برخی از مواد غذایی از جمله سبزیجات نارنجی‌رنگ، سبزیجات برگدار، آناناس و پرتقال یافت می‌شود. این ترکیب بیواکتیو می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در چشم‌ها عمل کرده و به پیشگیری از دژنراسیون وابسته‌به ماکولا کمک کند.

ویتامین ث

این ویتامینِ تقویت‌کنندۀ سیستم ایمنی، برای سلامت چشم‌ها نیز بسیار مفید است. ویتامین ث التهاب چشم را کنترل کرده و همچنین برای تولید کلاژن ضروری می‌باشد. کلاژن برای ترمیم آسیب بافت‌های چشم مورد نیاز است.

ویتامین آ

یکی از بهترین ویتامین ها برای چشم است و با افزایش سرعت فرآیند بهبودی در چشم، بعد از یک صدمه یا جراحی، ارتباط دارد.

روی

روی با چگالی بالایی در بافت‌های چشم وجود دارد. این ماده معدنی بخش مهمی از فرآیند تسکین التهاب است و مواد زائد را حذف می‌کند.

زآگزانتین

زآگزانتین معمولا با لوتئین پیوستگی دارد و نوعی کاروتنوید است که مستقیما از ماکولای چشم محافظت کرده و از بروز دژنراسیون ماکولا و استرس اکسیداتیو پیشگیری می‌کند.

اسیدهای چرب امگا 3

این چربی‌های ضد التهابی برای بافت‌ها در سراسر بدن مفید هستند. این چربی‌ها می‌توانند از هرگونه آسیب چشمی که در میان افراد دیابتی رایج است جلوگیری کنند.

فواید ویتامین‌ها

بهترین ویتامین ها برای چشم را شناختیم، حالا بهتر است نگاهی به فواید این ویتامین‌ها نیز داشته باشیم:

آب مروارید

وجود ویتامین‌های مورد نیاز چشم در بدن، خطر بروز آب مروارید را با افزایش سن پایین می‌آورد و بینایی را بهبود می‌بخشد.

آسیب رادیکال آزاد

لوتئین، زآگزانتین، ویتامین آ و ویتامین ای همگی از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. این آسیب از عوامل اصلی بروز مشکلات بینایی است.

خستگی چشم

باید عضلات چشم را قوی و متمرکز نگه دارید. مصرف این ویتامین‌ها از این موضوع اطمینان حاصل می‌کند.

آب سیاه

آب‌سیاه یا گلوکوم نوعی عارضه چشم است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با آن درگیر هستند. می‌توان با مصرف بهترین ویتامین ها برای چشم از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

بافت‌های چشم

برخی از ویتامین‌های چشم می‌توانند چشم‌ها را آبرسانی کنند. سایر ویتامین‌ها از بافت‌ها در برابر آسیب محافظت کرده و همگی در کنار هم به بهبود بینایی کمک می‌کنند.

حساسیت به نور

ویتامین‌ها خط دفاعی اصلی در برابر افزایش حساسیت به نور و ناراحتی ناشی از آن هستند که معمولا با افزایش سن بروز می‌کند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید