بهترین ورزش برای سالمندان

0
492

فعال بودن در هر سن‌وسالی به شما کمک می‌کند تا احساس سرزنده بودن و سالم بودن داشته باشید. دنبال کردن یک زندگی فعال به ویژه در سلامت سالمندان بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کند، زیرا ورزش می‌تواند از بیماری قلبی، دیابت و برخی سرطان‌ها پیشگیری کرده و همچنین به کاهش درد ناشی از آرتریت کمک کند. با بهبود تعادل، انعطاف‌پذیری، استقامت و قدرت، سالمندان می‌توانند سال‌های بیشتری را به طور سالم زندگی کنند. اما بهترین ورزش برای سالمندان چیست؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

ورزش برای سالمندان

اروبیک

فعالیت اروبیک به سالمندان در سوزاندن کالری، کاهش فشارخون و کلسترول، حفظ تحرکات مفصلی، بهبود سلامت قلب و افزایش سطح انرژی کمک می‌کند. با توجه به وضعیت سلامت و سطح فعالیت‌تان، افزایش استقامت ممکن است کمی زمانبر باشد. فعالیت خود را با جلسات ۵ دقیقه‌ای هوازی و به مدت چند روز در هفته شروع کنید تا ضربان قلب‌تان افزایش یابد. سپس به تدریج جلسات تمرین خود را طولانی‌تر کرده و به جلسه‌ای ۳۰ دقیقه برسید. ورزش‌هایی با استقامت متوسط که برای سالمندان مناسب هستند عبارتند از: پیاده‌روی سریع، تنیس و شنا کردن. تمرین‌های شدیدتر شامل کوه‌نوردی و دویدن هستند.

حرکت شنا

انجام حرکت مشهور شنا، روشی عالی برای درگیر کردن عضلات بازوها، شانه‌ها و سینه است. البته شاید انجام این حرکت به طور صحیح و به عنوان یک ورزش برای سالمندان کمی دشوار باشد. شما می‌توانید حرکت شنا را بر روی دیوار انجام دهید و همچنان از مزایای آن بهره‌مند شوید. روبه‌روی یک دیوار خالی بایستید، به طوری که اندازۀ بازویتان با دیوار فاصله داشته باشید. به سمت جلو خم شده و کف دستان‌تان را بر روی دیوار بگذارید. به آرامی بازوها را خم کرده و بالا تنه را به سمت دیوار ببرید. چند ثانیه صبر کنید و سپس خود را به آرامی به سمت عقب هول دهید تا دوباره بازوهایتان صاف شوند. ۱۰ مرتبه یه این صورت شنا بروید، استراحت کنید و دوباره ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

ورزش برای سالمندانکشش پایین تنه

برای کشش ماهیچه چهارسر ران، با ایستادن پشت یک صندلی و گرفتن آن با دست راست‌تان شروع کنید. پای چپ‌تان را خم کرده و از پشت بالا آورید و سپس با دست چپ پا را بگیرید. این حالت کششی را به مدت ۳۰ ثانیه یا تا زمانی که کشش را در جلوی ران حس کنید، حفظ کرده و سپس پا را آزاد کرده و این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

خلاق باشید و خوش بگذرانید

مزایای ورزش برای سالمندان فراتر از تنها فواید جسمانی هستند. می‌توانید با داشتن یک زندگی فعال، سلامت روان و عاطفی خود را تقویت کنید. اگر هنگام انجام فعالیت‌ها، خوش بگذرانید، احتمال اینکه به انجام فعالیت‌ها ادامه دهید افزایش می‌یابد. به یک گروه پیاده‌روی ملحق شوید تا بتوانید هنگام فعالیت، تعاملات اجتماعی نیز داشته باشید. همچنین می‌توانید هنگام ورزش به موسیقی گوش دهید. به دوست‌تان زنگ بزنید و با او به یک کلاس اروبیک ملحق شوید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید