بهترین نکات برای پیاده روی صحیح

194

پیاده روی یا راه رفتن یکی از بخش های اصلی زندگی روزمره ما انسان هاست. سرعت پیاده روی در انسان ها به عوامل مختلفی چون سن،قند، تناسب اندام و… بستگی دارد.  پیاده‌ روی سریع میزان مصرف اکسیژن را افزایش می‌دهد، قلب شما را برای پمپ کردن خون بیشتر تقویت می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و فشار خون را کاهش می‌دهد.

پیاده‌روی همچنین روند پیشرفت آرتروز را کند می‌کند، سرعت از دست رفتن توده استخوانی را در پوکی استخوان کاهش می‌دهد و تون عضلات را تقویت می‌کند.

در ادامه شما را با نکاتی از  پیاده روی صحیح آشنا میکنیم که میتواند یک پیاده روی ساده را به یک پیاده روی ورزشی تبدیل کرده و سرعت سوختن کالری را در بدنتان افزایش دهد.

پیاده روی

اگر در حال بهبودی از جراحی یا جراحت اخیر هستید، باید پیش از شروع یک برنامه پیاده‌روی با دکترتان مشورت کنید. ممکن است بتوانید فشار ملایم پیاده‌روی را تحمل کنید، بدون اینکه آسیب‌دیدگی‌تان بدتر شود. پیاده‌روی به بسیاری از افراد کمک کرده است که از درد آرتروز و کمردرد، رهایی یابند.

پیاده‌روی استرس را کاهش می‌دهد، به شما کمک می‌کند چشم انداز مثبتی از زندگی پیدا کنید و می‌تواند باعث شود احساس جوان‌تر بودن کنید.

می‌توانید به تنهایی یا با دوستانتان تقریباً در هر جایی و هر زمانی که برایتان راحت است، پیاده‌روی کنید. تنها ابزاری که به آن نیاز دارید، یک جفت کفش است باید راحت و پشتیبان پا باشد و باعث ایجاد تاول یا پینه پا نشود. کفش‌هایی را انتخاب کنید که از قوس پا حمایت کنند و پاشنه پا را اندکی بالا ببرند. در کفش‌های پیاده‌روی باید مواد سفتی پاشنه پا را احاطه کنند تا مانع از لق زدن پاشنه پا حین راه رفتن شوند. پنجه کفش نیز باید فضای کافی برای پا داشته باشد و در عین حال بیش از حد دراز نباشد.

هنگامی که برنامه ورزشی‌تان را شروع می‌کنید با پیاده‌روی آهسته برای۵دقیقه خودتان را گرم کنید، بعد سرعت پیاده‌روی‌تان را بالا ببرید تا سرعت ضربان قلبتان افزایش یابد و تنفس‌های عمیق‌تر انجام دهید. بعد حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی سریع انجام دهید.

درحالی‌که پیاده‌روی می‌کنید، دست‌هایتان را تاب بدهید. هنگام راه رفتن شکم‌تان را به سمت داخل دهید، پشتتان را صاف کنید و سرتان را بالا نگهدارید.

پنجه‌های پاهایتان رو به جلو متوجه کنید و با گام‌های بلندی در حدی که برای شما راحت باشد و به شما فشار نیاورد، پیاده روی کنید.

پیاده‌روی‌تان را با پنج دقیقه سرد کردن و چند حرکت کششی ملایم تمام کنید

همچنین بخوانید :  فواید ورزش تنیس برای تندرستی

در مرحله بعد باید این برنامه پیاده‌روی به‌صورت کاری معمول درآورید. این برنامه را۳تا ۴ روز در هفته با روزهای استراحت در میان آنها شروع کنید. پس از۲۳ هفته ۵دقیقه به بخش پیاده‌روی سریع بیفزایید. این افزایش ۵دقیقه‌ای را برای هر هفته ادامه دهید تا زمانی که به تدریج قدرت و تحمل بدنی‌تان افزایش یابد.

یک شیوه دیگر برای رسیدن به آمادگی بدنی با برنامه پیاده‌روی این است که از چوب‌های پیاده‌روی استفاده کنید. گرفتن چوب پیاده‌روی در دست‌ها این مزیت را دارد که باعث می‌شود بخش بالایی بدن بیشتر فعال شود و برای بخش پایینی بدن نیز پایداری بیشتری ایجاد شود.

در طول پیاده‌روی یک بطری آب همراه داشته باشید تا مانع کم‌آبی بدن شود. ۱۵ دقیقه پیش از شروع پیاده‌روی نیم لیتر آب بنوشید و نیم لیتر دیگر آب نیز پس از سرد کردن خودتان بنوشید. هر ۲۰دقیقه یا بیشتر هنگام پیاده‌روی نیز آب بنوشید.

بهترین نکات برای پیاده روی صحیح
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید