بهترین مواد غذایی ضدافسردگی

0
543

اگر اخبار مربوط به رژیم‌های غذایی را در سال‌های اخیر دنبال کرده باشید، مطمئنا با رژیم DASH (دَش) آشنا هستید و یا حداقل اسم آن به گوش‌تان خورده است. بسیاری از انجمن‌ها و وبسایت‌های معتبر سلامت در سراسر جهان این رژیم را بعنوان بهترین رژیم غذایی معرفی کرده‌اند و همچنین بسیاری از پزشکان و متخصصین تغذیه آن را به افراد مختلف پیشنهاد می‌کنند. تحقیقات جدیدی که پیرامون اثرات این رژیم بر روی درمان افسردگی انجام شده، نتایج امیدبخشی داشته و مشخص گردیده است که این رژیم حاوی بسیاری از مواد غذایی ضدافسردگی می‌باشد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید تا در ادامه بیشتر این موضوع را بررسی کنیم.

بهترین مواد غذایی ضدافسردگی

محققان مرکز پزشکی راش در شیکاگو با بررسی حدود ۹۶۴ شرکت‌کننده با میانگین سنی ۸۱ سال دریافتند رژیم غذایی DASH علاوه بر کاهش احتمال سکته و بیماری های قلبی، در حالات روحی نیز بسیار موثر است و مواد غذایی ضدافسردگی آن نقش بسزایی در کاهش احتمال ابتلا به افسردگی دارند.

رژیم غذایی DASH یک رویکرد مادام العمر برای مصرف غذای سالم است که تمرکز عمده آن روی پیشگیری و درمان فشار خون بالاست. این برنامه غذایی افراد را به کاهش مصرف سدیم تشویق می کند و در آن مواد غذایی حاوی پتاسیم، کلسیم و منیزیم گنجانده شده است. رژیم غذایی DASH، احتمال بروز انواع سرطان، سکته مغزی، بیماری های قلبی، نارسایی قلبی، سنگ کلیه و دیابت را کاهش می دهد و یک راه موثر برای کاهش وزن است.

این رژیم غذایی برای چند سال پیاپی از طرف پایگاه خبری U.S. News به عنوان بهترین رژیم غذایی این پایگاه انتخاب می‌شود.

یکی از مهمترین مزیت های این روش، انعطاف پذیری آن است و اینکه از هیچ دستور پیچیده ای تبعیت نمی کند. توصیه محققان در رژیم غذایی DASH، مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی کم چرب و حبوبات است و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی های اشباع شده را ممنوع می کند.

نتایج این مطالعه در هفتادمین نشست سالانه آکادمی اعصاب آمریکا در لس آنجلس ارایه خواهد شد.

منبعایرنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید