بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین D

0
516

یکی از شایع‌ترین کمبودهای ویتامینی در سراسر جهان، کمبود ویتامین D می‌باشد. شما می‌توانید با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت روزانه و به مدت مناسب، ویتامین D بدن‌تان را تأمین کنید، اما متاسفانه شغل یا شرایط بسیاری از افراد به گونه‌ای است که نمی‌توانند مدت زمان کافی را در طول روز در معرض نور خورشید باشند. بهترین راه‌کار برای چنین افرادی مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D است. با گیاه یاب همراه باشید تا شما را با بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین D آشنا کنیم.

مواد غذایی حاوی ویتامین D

تخم‌مرغ

اگر شما اهل خوردن تخم‌مرغ هستید باید بدانید منظور ما از تخم‌مرغ، تخم‌مرغ کامل است. ممکن است که زرده تخم‌مرغ چربی و کالری به برنامه‌غذایی شما اضافه کند ولی همچنین حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مغذی مانند ویتامین D است. در واقع سه عدد تخم‌مرغ ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدنتان به ویتامین D را تامین می‌کند. پیشنهاد ما این است که کمی سبزی برای بهتر کردن طعم و عطر و افزایش مواد مغذی به آن اضافه کنید. هر عدد تخم‌مرغ شامل ۴۰ واحد ویتامین D است.

قارچ

در میان سبزیجات قارچ می‌تواند حدود ۱۹ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین D را تامین کند. بسیاری از افراد آن را بهترین منبع تولید ویتامین D می‌دانند. قارچ را می‌توان همرا با سبزیجات، سالاد، املت و بسیاری از غذاهای دیگر استفاده کرد. یک فنجان قارچ حاوی ۴۱ تا ۱۱۴ واحد ویتامین D است.

شیر غنی شده

هرچند که شیر گاو به طور طبیعی غنی از ویتامین D نیست اما آن با مواد مغذی غنی می‌شود. برای جذب بهتر ویتامین D و تمام مواد معدنی که روی پاکت شیر ذکر شده سرشیر آن را صاف نکنید. سرشیر دارای چربی و کالری است زیرا ویتامین‌های D,A,E,K جز ویتامین‌های حلال در چربی هستند. یک لیوان شیر بیش از ۱۹ درصد از نیاز بدن به ویتامین D را تامین می‌کند. هر لیوان شیر غنی شده دارای ۱۱۶ واحد ویتامین D است.

سالمون

سالمون در رتبه‌ اول لیست ما قرار گرفته و دلیل آن واضح است. فقط خوردن ۱۰۰ گرم سالمون در یک وعده ویتامین D مورد نیاز یک روز بدن ما را تامین می‌کند.

این ماهی از قلب محافظت می‌کند، سرشاز از امگا ۳ است و می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات و سرطان سینه را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. هر ۱۰۰ گرم سالمون دارای ۵۴۷ تا ۵۸۲ واحد ویتامین D است.

جام‌جم‌آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید