بهترین مواد غذایی برای استخوان ها

0
449

همه می‌دانیم که شیر سرشار از کلسیم است، اما وقتی صحبت از سلامت استخوان‌ها می‌شود، فقط کلسیم نیست که نقش مهمی را ایفا می‌کند. بعنوان مثال منیزیم به اندازۀ کلسیم اهمیت دارد و جالب است بدانید که محصولات لبنی سرشار از منیزیم نمی‌باشند. ویتامین K نیز در سلامت استخوان‌ها نقش دارد و متاسفانه این ویتامین نیز در محصولات لبنی وجود ندارد. در این مطلب به بررسی بهترین مواد غذایی برای استخوان ها و همچنین مضرترین غذاها که سلامت استخوان‌ها را تهدید می‌کنند می‌پردازیم.

بهترین مواد غذایی برای استخوان

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» محصولات شیر غنی‌شده سرشار از ویتامین D می‌باشند، اما شما همچنین می‌توانید این ویتامین را از طریق وقت گذراندن در محیط بیرون و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دریافت کنید.

بهترین مواد غذایی برای استخوان ها

سبزیجات برگدار تیره

سبزی‌هایی که برگ‌های سبز تیره دارند، نظیر کلم کالی و کولارد سبز، حاوی کلسیم، منیزیم و ویتامین K هستند. وقتی از استخوان‌های قوی و سالم صحبت می‌کنیم، این سبزی‌ها بهترین مواد غذایی برای استخوان هستند.

دانه‌های خوراکی

برای تقویت استخوان‌ها، مقداری از دانه‌های خوراکی را بر روی سالادتان پاشیده و میل کنید. اگر به دنبال بهترین و مغذی‌ترین دانۀ خوراکی هستید، پیشنهاد ما تخم کدو تنبل است.

مغزهای خوراکی

مقداری مغز خوراکی را بعنوان میان‌وعده میل کنید. همچنین می‌توانید مغزها را به سوپ، سالاد و سایر غذاها اضافه کنید. پیشنهاد ما برای تقویت استخوان، مغز گردو می‌باشد.

لوبیا

لوبیا نه تنها ارزان‌قیمت است، بلکه سرشار از مواد مغذی مفید برای استخوان‌ها نیز می‌باشد. لوبیای سیاه به ویژه گزینه‌ای عالی برای استخوان‌هاست.

مضرترین غذاها برای استخوان

محصولات لبنی

ما هم مثل شما شگفت‌زده شده‌ایم! می‌دانستیم که لبنیات بهترین گزینه برای تقویت استخوان‌ها نیستند، اما تصور نمی‌کردیم که لبنیات در از بین بردن کلسیم موجود در استخوان‌ها نقش داشته و با گذشت زمان خطر بروز شکستگی را افزایش دهند.

نمک

اگر می‌خواهید رژیمی سالم داشته باشید، احتمالا می‌دانید که باید مصرف نمک را محدود کنید. اگر به دنبال یک دلیل بیشتر برای محدود کردن نمک هستید، بهتر است بدانید که نمک ممکن است خطر زودشکنی استخوان‌ها را افزایش دهد. مطالعه‌ای که توسط متخصصین ژاپنی انجام شد، نشان می‌دهد زنانی که نمک بیشتری مصرف می‌کنند، چهار برابر بیشتر در خطر شکستگی استخوان می‌باشند.

نوشابه

احتمالا شنیده‌اید که نوشیدنی‌ها گازدار برای استخوان‌ها مضر هستند. تحقیق جدیدی نیز از این موضوع پرده برداشته است. دانشمندان باور دارند که در واقع اسید فسفریک در نوشابه‌ها باعث پوکی استخوان‌ها می‌شوند.

مصرف زیاد پروتئین

یک رژیم سالم باید متعادل باشد، و البته شما برای سالم ماندن به پروتئین نیاز دارید. اما شواهد محکمی وجود دارند که نشان می‌دهند وجود بیش از حد پروتئین در بدن باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود. البته هنوز به طور دقیق مشخص نشده که چه نوع پروتئینی باعث آسیب دیدن استخوان‌ها می‌شود، به همین دلیل بهتر است برای اطمینان، تعادل را در مصرف مواد غذایی مختلف رعایت کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید