بهترین غذاها برای افزایش وزن کودک

0
426

بسیاری از والدین همواره به دنبال بهترین غذاها برای افزایش وزن کودک خود هستند. نکته‌ی مهم این است که برای بالا بردن وزن کودک‌تان نباید به هیچ وجه سراغ غذاها و خوراکی‌های مضر بروید. بهترین راه‌کار این است که از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید. همچنین اگر احساس می‌کنید که فرزندتان به غذایی حساسیت دارد، حتما با متخصص مشورت کنید. در این نوشتار برخی از مواد غذایی کمکی مفید برای افزایش وزن کودک را معرفی خواهیم کرد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

افزایش وزن کودک

*فقط دقت داشته باشید که برای نوزادان زیر دو سال از ریختن گلاب در فرنی خودداری کنید؛ گلاب از مواد آلرژی‌زا است؛ پس اگر تمایل به استفاده از آن در فرنی نوزادتان را دارید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

غذاهای کمکی شیرخواران

غذای کمکی شیرخواران بایستی در محیط کاملاً بهداشتی و با دقت فراوانی تهیه شود. بهتر است برای تغذیه تکمیلی شیرخوار از مواد غذایی تازه و مرغوب استفاده شود. برای تهیه آن‌ها از ظروف مخصوص خود کودک استفاده گردد.

طرز تهیه فرنی آرد برنج یا آرد گندم

دو روش برای تهیه فرنی برای شیرخواران وجود دارد:

روش اول:

مواد لازم

 آرد برنج (یک قاشق مرباخوری سر صاف)

 شکر (نصف قاشق مرباخوری سر صاف)

 شیر (ترجیحاً شیر مادر) (۵ قاشق مرباخوری)

ابتدا بایستی آرد برنج باکمی آب و شکر جوشانده شود و پس از آن شیر به میزان گفته‌ شده اضافه گردد. غلظت فرنی بایستی از شیر مادر کمی بیشتر باشد. در مورد استفاده از شیر گاو بایستی حتماً پیش از مصرف جوشانده شود.

روش دوم:

در روش دوم بجای شیر مادر از شیر پاستوریزه استفاده می‌گردد (میزان آن ۱۲۰ میلی‌لیترکه معادل نصف لیوان است). ابتدا ۱۲۰ سی‌سی شیر به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده می‌شود بعد از آن آب جوشیده سرد شده به آن اضافه کنید تا میزان شیر دوباره به ۱۲۰ میلی‌لیتر برسد پس از آن آرد برنج و شکر را به مخلوط خود اضافه کنید و دوباره حرارت دهید تا به قوام فرنی برسد.

توجه: منظور از یک قاشق مرباخوری قاشق با ظرفیت ۵ سی‌سی به اندازه قاشق‌های مدرج شربت‌های کودکان است.

حریره بادام

طرز تهیه حریره بادام شبیه فرنی می‌باشد که به همراه اضافه نمودن آرد و شکر یک قاشق مرباخوری بادام رنده شده یا آسیاب شده و پوست گرفته اضافه می‌گردد.

برای آسانی کار و رعایت تنوع در غذاهای شیرخوار می‌توان یک روز در میان از فرنی و حریره بادام استفاده کرد.

باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید