بهترین رژیم غذایی برای بدنسازی

0
431

اگر می خواهید چربی های اضافۀ خود را بسوزانید و آن ها را به ماهیچه تبدیل کنید، یک برنامه غذایی مناسب بدنسازی می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری کند. بسته به هدف های مشخصی که دارید، هر رژیم غذایی میتواند بنا به سلیقه تان تغییر کند، اما زمانی که موضوع بدنسازی پیش می آید هیچ بحثی در مورد نیازهای غذایی اساسی نیست. هر چند برای ایجاد ماهیچه و از دست دادن چربی باید بدانید بدنتان چگونه مواد غذایی را مصرف می کند، چه فاکتور هایی موفقیت شما را تحت تاثیر قرار می دهند و چه برنامۀ غذایی ممکن است برای شما بهتر باشد. در ادامه به معرفی بهترین رژیم غذایی برای بدنسازی میپردازیم.

رژیم غذایی برای بدنسازی

بهترین رژیم غذایی برای بدنسازی

کلید هر رژیم غذایی برای بدنسازی ، افزایش میزان پروتئین در برنامه غذایی است، که به ماهیچه ها کمک می کند تا به سرعت رشد کنند. پروتئین از آمینو اسید تشکیل شده است که قطعات سازنده ی همه چیز به خصوص بافت ماهیچه ای در بدن را تشکیل می دهد. بدون داشتن میزان بالایی از پروتئین در رژیم غذاییتان تمام ورزش هایی که برای حجیم کردن این ماهیچه ها انجام می دهید بی فایده خواهد بود، چرا که بدن مواد اولیه و خام برای ساخت توده ی جدید ماهیچه ای را در اختیار ندارد.

برنامه غذایی

رژیم غذایی برای بدنسازی می تواند انواع مختلفی داشته باشد، اما ساده ترین و آسان ترین آن ها برای آماده کردن گزینه های مناسب شامل، تمرکز زیاد بر روی پروتئن، کربوهیدرات های نشاسته دار، چربی های سالم و سبزیجات، به همراه مکمل های پروتئینی و شیک های سالم می شود. خوردن ۵ تا ۶ وعده در روز به جای ۳ وعده ی حجیم به پیشرفت افزایش حجم ماهیچه های شما کمک شایانی خواهد کرد. متوسط رژیم غذایی روزانه ی  هر فرد بدنساز چیزی شبیه به لیستی است که در پایین آمده:

وعدۀ اول

۲ فنجان ماست یونانی

۲/۱ فنجان گرانولا ( صبحانه ای متشکل از آجیل، میوه ی خشک شده )

½ فنجان تمشک

½  فنجان زغال اخته

۳ عدد تخم مرغ

وعدۀ دوم

۲ پیمانه پودر پروتئین

۱ عدد موز

½ فنجان بادام

½ فنجان

۱ فنجان آب

۳ قطعه یخ

وعدۀ سوم

۲۸۰ گرم برگر

۲ برگ کاهو

۲ برش باریک گوجه

۲ برش باریک پیاز

۲ فنجان هویج خام (درکنار غذای اصلی)

وعدۀ چهارم

۱ بطری پروتئین برای ریکاوری بعد از تمرین

وعدۀ پنجم

۱۷۰ گرم فیله ماهی قزل آلا

۱ فنجان برنج قهوه ای

۱ فنجان برگ اسنفناج

¼ فنجان پنیر فتا

½ فلفل سبز

¼ پیاز

¼ فنجان روغن زیتون

وعدۀ ششم

۱۷۰ گرم گوشت مرغ

۱ فنجان نخود

¼ فنجان گردو

¼ فنجان کشمش

رژیم غذایی برای بدنسازی

نکته های ضروری

بهترین نکته برای داشتن رژیمی مناسب برای بدنسازی این است که مرتب آب بنوشید، هرگز وعده های غذایی را فراموش نکنید، از غذاهای آماده و شیرین پرهیز کنید، از پرخوری پرهیز کنید، گاهی اوقات در میان دیگر وعده های غذایی رژیمتان را کمی تغییر دهید و به جای لقمه های کوچک از مواد غذایی آبدار استفاده کنید.

از پرخوری دور کنید

خوردن غذای زیاد در طول دوره ی رژیم غذایی بدنسازی کار غیر ممکنی نیست، و در حالیکه کالری های جذب شده در بدن می تواند بسیار بیشتر از گذشته باشد ، هنوز بدن در استفاده از این غذاها  محدودیت هایی دارد ولی در ذخیره کردن آن ها به عنوان چربی هم هیچ محدودیتی ندارد. کالری مورد نیاز بدنتان را بر اساس فعالیت های فیزیکی و متابولیسم بدن تنظیم کنید اما خودتان را در پروتئین غرق نکنید.

آب بسیار بنوشید

نوشیدن آب به مقدار زیاد  عاملی حیاتی برای افرادی است که بدنسازی کار می کنند. چرا که  در طول تمرین های سخت و پر فشار بدن سازی  بدن آب  بسیاری  از دست می دهد. اگر می خواهید تلاش هایتان مثر ثمر واقع شود ، عملکرد سیستمی بدن باید به خوبی انجام شود،  به این معنی که بدن به آب کافی نیاز دارد. نوشیدن آب در طول روز  و سوختن کالری به وسیله ی فعالیت های بدنی برای ساخت ماهیچه ضروری است.

وعده های غذایی را فراموش نکنید

هنگامی که در زمان بدنسازی هستید، سیستم بدنتان به دنبال مواد غذایی برای ساخت توده های ماهیچه ای و همچنین جایگزینی کالری های مصرف شده است. فراموش کردن و یا جا اندختن یک وعده ی غذایی می تواند موجب شود تا شخص حس بی حالی داشته باشد که در این حالت تمام ورزش هایی که قبل از آن انجام داده اید بی فایده می شود. اگر می خواهید نتایج سریع و سالمی بگیرید باید مطمئن شوید بدنتان  مقدار مواد غذایی که به آن عادت کرده را دریافت می کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید