بهترین ترفندها برای نگهداری از غذا در یخچال

0
472

هدف از اختراع و طراحی یخچال این بود که مواد غذایی را بتواند برای مدت زیادی نگهداری کرده و از دور ریختن غذاها جلوگیری کند. گاهی اوقات پیش می‌آید که به مسافرت میرویم و بعد از بازگشت شاهد فاسد شدن بسیاری از غذاها هستیم. در این نوشتار قصد داریم بهترین ترفندها برای نگهداری از غذا در یخچال را معرفی کنیم تا دیگر با این مشکل مواجه نشوید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

نگهداری از غذا

بهترین شیوه مصرف غذاهای تازه است، خرید کم و به اندازه مواد غذایی و مصرف سریع آن یکی از راه‌های حفظ سلامت بدن است، بویژه اگر راهی سفر هستید برخی از خوراکی‌ها از جمله شیر، خامه، پنیر، تخم مرغ، خوراک‌های پخته شده، میوه و سبزیجات، کره و نان را مصرف کنید، زیرا این مواد پس از حداکثر ۴ روز دچار فاسد می‌شوند و پس از بازگشت از مسافرت با حجم انبوهی از خوراکی‌های فاسد در یخچال خانه مواجه می‌شوید.

اگر هم برای بازه زمانی کوتاه به مسافرت می‌روید؛ می‌توانید با استفاده از شیوه‌های زیر برای نگهداری از غذا در یخچال استفاده کنید:

دو ساعت پس از پخت غذا و سرد شدن آن را داخل یک ظرف در بسته قرار داده و داخل یخچال بگذارید. اکثر میکروب‌ها و باکتری‌ها در مقابل سرما آسیب‌پذیر هستند و نمی‌توانند رشد کنند و به این ترتیب خوراک شما سالم باقی می‌ماند.

برای قرار دادن غذا در یخچال از ظروف کوچک و درب‌دار استفاده کنید، هرچه حجم ظرف بزرگتر باشد زمان بیشتری طول می‌کشد تا خوراک سرد شود و به این ترتیب باکتری‌ها رشد بیشتری می‌کنند.

خوراک‌هایی که بیشتر در معرض فساد هستند را در نزدیکی دهانه‌های یخچال قرار دهید تا زودتر سرد شوند و از قرار دادن آن‌ها در مجاورت درب یخچال خودداری کنید.

یکی از راه‌های تشخیص فساد مواد غذایی تغییر بو و مزه است و به این ترتیب به سرعت می‌توانید سالم یا فاسد بودن آن را تشخیص دهید، برای این کار بهتر است تنها از حس بویایی خود استفاده کنید و خوراکی‌هایی که فرم ظاهر آن‌ها تغییر کرده یا بوی نامطبوع می‌دهند را هرگز نخورید.

مسمومیت‌های غذایی همه ساله باعث بستری شدن میلیون‌ها نفر در بیمارستان‌ها و مراجعه به مراکز اورژانس و مرگ هزاران نفر می‌شود، اما می‌توانید با رعایت نکات ایمنی خود و خانواده را از ابتلا به مسمومیت ایمنی نگه دارید.

همچنین اگر تشخیص می‌دهید که ماده غذایی شما در چند روز آینده که در منزل نیستید به احتمال زیاد فاسد می‌شود آن را بلافاصله به دور بیندازید، زیرا می‌تواند باعث مسمومیت و فساد سایر مواد غذایی شود.

در زمانی که در مسافرت به سر می‌برید می‌توانید به طور موقت درجه سرمای یخچال و فریزر خانه را افزایش دهید تا خطر فساد مواد غذایی کمتر شود.

با رعایت این راهکار‌ها برای نگهداری از غذا می‌توانید با آرامش به مسافرت پرداخته و از سالم بودن مواد غذایی موجود در خانه خود اطمینان داشته باشید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید