بهبود سلامت اسپرم با آجیل

0
495

یکی از دغدغه های مردان، که شما نیز ممکن است درباره آن شنیده باشید، مشکل ناباروری و کاهش سلامت اسپرم در آنهاست که در سال های اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. طبق تحقیقات انجام شده، از 40 سال پیش تا کنون، تعداد اسپرم های مردان به میزان 52 درصد کاهش داشته است. متخصصان بر این باورند که عواملی همانند آلودگی، دخانیات و وعده های غذایی به سبک غربی  و صنعتی، مسبب اصلی این مشکل بوده اند. البته بر اساس تحقیقی که اخیرا انجام شده است، مصرف آجیل ها، میتواند مشکلات باروری را در مردان کاهش دهد.

سلامت اسپرم

تغذیه و سلامت اسپرم

محققان دانشگاه روویرا ویرجیلی در اسپانیا، 119 مرد از سنین 18 تا 35 سال را در دو گروه تحت آزمایش قرار داده اند. گروه اول رژیم غذایی غربی خود را ادامه داده و گروه دوم به میزان 60 گرم آجیل به وعده های غذایی خود افزودند.

محققان، نمونه های خون و اسپرم این افراد را به مدت 14 هفته جمع آوری کردند تا درباره تاثیر رژیم غذایی روی سلامت اسپرم مردان تحقیق کنند.

محققان در نتایج آزمایشات گروه دوم که گردو، بادام و فندق مصرف کرده بودند، شاهد افزایش 16 درصدی تعداد اسپرم و بهبود در سلامت، جنبش، اندازه و شکل اسپرم ها بودند. علاوه بر این، افراد این گروه دارای DNA ناقص کمتری در اسپرم های خود بودند که این امر، باروری آنها را افزایش داده بود.

این نتایج در مجمع سالانه تولید نسل و رویان شناسی اروپا در بارسلونا نمایش داده شد.

دلیل تاثیر آجیل بر سلامت اسپرم مردان چیست؟

انواع بادام ها، گردو و فندق، دارای موادی غذایی همانند اسید های چرب امگا 3، فولات و آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E ، روی و سلنیوم اند که این مواد، روی سلامت و تعداد اسپرم ها تاثیر دارند.

مواد غذایی ذکر شده، از اسپرم ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و ساختار آن را حفظ میکنند. یک اسپرم سالم، دارای نوکی بیضی شکل و دم بلند است، این به اسپرم کمک میکند که در رحم به تخمک رسیده و آن را بارور کند.

این مواد غذایی باعث توازن ترشح هورمون در بدن نیز میشوند که این امر برای داشتن اسپرمی سالم و قوی ضروری است.

علاوه بر آجیل، چه موادی به سلامت اسپرم کمک میکنند؟

علاوه بر آزمایش ذکر شده، در تحقیقات بسیاری گفته شده که یک رژیم غذایی سالم تاثیر بسیاری بر باروری و تشکیل نطفه دارد.

در یکی از این تحقیقات ذکر شده است که مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند هویج، سیب زمینی و مانجو، سلامت اسپرم را بهبود میبخشد. نتایج آزمایشی دیگر، نشان دهنده تاثیر اسید های چرب امگا3 موجود در ماهی و سبزیجات در داشتن اسپرمی سالم بوده است.

به گفته لارن ماناکر، کارشناس غذایی و موسس مجمع مجازی مواد غذایی، مصرف حبوبات، آجیل، غذاهای دریایی و مصرف گوشت سفید بجای گوشت قرمز به باروری در مردان کمک میکند. همچنین استفاده آب های گازدار قدرت اسپرم ها در باروری را کاهش میدهد.

لارن، به افرادی که به دنبال راهی برای باروری اسپرم های خود هستند، غذاهای مدیترانه ای و هلندی را پیشنهاد میکند که هردوی آنها، شامل مقدار زیادی سبزیجات، میوه، غذاهای دریایی، گوشت سفید، غلات، حبوبات و چربی های غیراشباع اند و این مواد، کیفیت و باروی اسپرم را بهبود میبخشند.

سلامت اسپرم

سبک زندگی سالم نیز اهمیت دارد

در این باره، گرگ سامر، یکی از موسسان نرم افزار سنجش باروری در مردان گفته است: ” طبق تجربه، هرچیز که برای قلب مفید باشد، برای باروری اسپرم نیز مفید است.”

همچنین او کنترل وزن به کمک ورزش، دوری از دخانیات و الکل را توصیه کرده است. او علاوه بر این عقیده دارد که داشتن خواب شبانه کافی امری بسیار مهم است و یکی از عوامل ناباروری، میتواند اختلال خواب و استرس باشد.

علاوه بر این، مردان باید از ورود حرارت بیش از حد به ران ها جلوگیری کنند، سامر میگوید: “بیضه ها برای تولید اسپرم، نیاز به محیطی سرد تر از محیط بدن دارند و بهتر است مردان از سونا، جکوزی های آب گرم و پوشیدن شورت های تنگ(مانند شورت های دوچرخه سواری) دوری کنند.”

آیا باید در وعده های غذایی خود، آجیل را اضافه کرد؟

اضافه کردن آجیل به رژیم غذایی، ضرری به بدن نمیرساند، با این حال، برخی کارشناسان هنوز درباره تاثیر آجیل ها در باروری مردان مطمئن نیستند.

این به علت کم بودن تعداد افراد مورد آزمایش و انجام آزمایش تنها بر روی افراد بارور میباشد. همچنین مردانی که دارای مشکلات باروری و اسپرم های غیرطبیعی بوده اند، در این آزمایش درنظر گرفته نشده اند. در نتیجه نمیتوان انتظار داشت که این تاثیرات در تمامی مردان وجود داشته باشد.

با این که برای تایید تاثیر مصرف آجیل در اسپرم های مردان، به آزمایشات بیشتری نیاز است، تحقیقات انجام شده، ثابت کرده اند که رژیم غذایی، میتواند تاثیر زیادی در باروری مردان داشته باشد.

اگر به دنبال تشکیل خانواده هستید، سامر به شما مراقبت از سلامت خود و داشتن زندگی سالم را توصیه میکند. اعضای بدن انسان به هم مرتبط اند و هرچه بدن شما سالم تر باشد، اسپرم ها و مقدار هورمون های شما بیشتر خواهد بود.

او میگوید: “اختصاص زمان برای بهبود سلامتی خود، نه تنها در پدر شدن به شما کمک میکند، بلکه در بلند مدت، شما را به فردی سالم تر، پر انرژی و شاد تبدیل خواهد کرد و شما برای پدر شدن به تمامی این خصوصیات نیاز خواهید داشت.”

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید