بهبود حالت های روحی با مواد غذایی

0
435

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف، ویتامین‌ها و املاح معدنی را که بدن ما به آنها نیاز دارد تامین می‌کنند، اما این مواد غذایی فقط مرتبط به سلامت جسم نیستند، بلکه روی روحیه و خلق و خوی ما هم تاثیر می‌گذارند. در این جا با خواص برخی از خوراکی‌ها برای کنترل و بهبود حالت های روحی و بهبود خلق و خو آشنا می‌شوید. با گیاه یاب همراه باشید.

بهبود حالت های روحی

مهربانی با دمنوش گل سرخ

وقتی عصبانی هستید، بهتر است مصرف چای و قهوه را کاهش دهید و چای‌های بابونه معطر و دمنوش گل سرخ را جایگزین آنها کنید که هر دو خاصیت آرام بخشی دارند. زمانی که احساس خشم می‌کنید باید مصرف کافئین را به حداقل برسانید و به جای آن آب بنوشید و کمی هم مغز دانه بخورید.

دقت و تمرکز با عصاره درخت چهل سکه

برای این که بهتر فکر کنید و تصمیم بگیرید، به سراغ عصاره درخت چهل سکه بروید، زیرا جریان خون مغزی را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث بهبود عملکرد ذهن‌تان می‌شود. همچنین مصرف ماهی‌های چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهید. خوردن این ماهی‌ها می‌تواند عملکرد ذهنی و سطح تمرکز فکری را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

با پروتئین‌ها خوش اخلاق می‌شوید

برهم خوردن تعادل هورمونی در بدن، فشار کاری، استرس و … باعث بی‌حوصلگی و کسالت روحی می‌شود، مصرف غذاهای غنی از ترپتوفان، روحیه و خلق و خوی شما را بهتر می‌کند. این ماده در بدن به سروتونین، هورمون شادی تبدیل می‌شود. برای آن که اثر مفید این ماده را بیشتر کنید، می‌توانید غذاهای غنی از پروتئین را با کربوهیدرات‌ها بخورید. گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، مغزها و برخی از غلات بهترین انتخاب هستند.

خوراکی ضد‌ اضطراب برای رفع استرس

داشتن یک برنامه غذایی خوب و گنجاندن تمام گروه‌های غذایی در یک رژیم غذایی مناسب، می‌تواند باعث کاهش اضطراب شود. اگر اضطراب و استرس دارید، می‌توانید با گنجاندن انواع غلات، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و نیز میوه‌ها و سبزی‌ها اضطراب خودتان را کاهش دهید.

ماهی شادی آفرین است

اگر غمگین و افسرده‌اید، غذاهای غنی از امگا۳ مثل ماهی سالمون، تن و ساردین بخورید. فولات نیز که در سبزی‌های سبزرنگ و میوه‌های زرد و نارنجی پیدا می‌شود نیز غم را از شما دور می‌کنند. وقتی غمگین هستید آب و نوشیدنی‌های ارگانیک بنوشید تا آب بدن‌تان کاهش نیابد.

شکلات، دشمن خستگی

اگر طی روز احساس خستگی و خواب آلودگی کردید و سطح انرژی‌تان کاهش یافت، احتمالا سطح کافئین خون‌تان پایین آمده است، بنابراین باید مواد غذایی مصرف کنید که به آهستگی قند خونتان را بالا ببرند. شکلات‌ها، نان‌های غلات، فرنی و میوه‌های خشک از این گروه هستند. کم بودن میزان آهن خون می‌تواند یکی از علت‌های خستگی مزمن باشد. اگر دچار این مشکل هستید، بهتر است غذاهای غنی از آهن مثل گوشت قرمز، ماهی، غلات و صیفی‌جات بخورید.

جگر بخورید، نترسید!

ترس یک واکنش طبیعی است که همه انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند، اما اگر زیادی ترسو شده‌اید، می‌توانید با داشتن رژیم غذایی غنی از فولات به خودتان کمک کنید. بی‌قراری، احساس ترس، گیجی و خستگی همگی می‌توانند ناشی از کمبود فولات در بدن باشند، به همین دلیل جگر، کاهو، کلم و عدس بخورید.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید