بعد از ورزش چه بخوریم ؟

0
333

همانطور که می‌دانید تغذیه و ورزش با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و برای گرفتن یک نتیجه‌ی عالی و مورد نظر باید به هردوی آنها دقت شود. « بعد از ورزش چه بخوریم ؟ » اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده، پیشنهاد ما این است که این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا به پاسخی مناسب دست یابید.

بعد از ورزش چه بخوریم

بعد از ورزش چه بخوریم ؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «سی‌ان‌ان»، یک متخصص تغذیه می‌گوید: « بعد از ورزش کردن پروتئین مصرف کنید. مواد غذایی مانند تخم مرغ، گوشت، مرغ و محصولات لبنی بهترین انتخاب‌ها هستند. »

این متخصص ادامه می‌دهد: « بعد از یک تمرین طولانی و یا شدید، ۱ تا ۱.۲ گرم کربوهیدرات به ازای هر کیلوگرم وزن خودتان، هر یک ساعت یکبار تا ۶ ساعت دریافت کنید. همچنین تا یک ساعت بعد از تمرین ۱۵ تا ۲۵ گرم پروتئین مصرف کنید. این رژیم باعث می‌شود تا گلیکوژن عضلات بازساری شده و پروتئین مورد نیاز عضلات تامین گردد.»

*به طور مثال، هر تخم مرغ آب پز حدود ۶ گرم پروتئین دارد.

این متخصص با اشاره به تمرینات سبک‌تر ادامه می‌دهد: « ۲ تا ۳ ساعت بعد از یک تمرین سبک، یک وعده‌ی غذایی که ترکیبی متعادل از پروتئین با کیفیت و کربوهیدارت است را میل کنید. همچنین از مصرف مایعات غافل نشوید تا آب از دست رفته بدن جبران شود. »

دردهای عضلانی بعد از تمرین

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف آب برخی از میوه‌ها مانند آب هندوانه و آب گیلاس می‌تواند درد عضلانی بعد از تمرینات ورزشی را کاهش دهد.

بعد از ورزش چه بخوریم

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله‌ی «جامعه بین المللی تغذیه ورزشی» منتشر شد، ۵۴ دونده سالم مورد مطالعه قرار گرفتند. این افراد در طول ۲۴ ساعت یک  مسافت ۲۶ کیلومتری را دویدند. به برخی از دونده‌ها گفته شده بود که در روز مسابقه و همینطور تا ۷ روز بعد از مسابقه، روزی ۲ مرتبه آب گیلاس بنوشند. به عده‌ای دیگر از دونده‌ها نوشیدنی‌های صوری ( پلاسیبو ) دادند. محققان بعد از ۷ روز از دونده‌ها خواستند تا میزان درد عضلانی خود را قبل و بعد از مسابقه ارزیابی کنند.

محققان بعد از جمع‌آوری نتایج اعلام کردند آن دسته از دوندگانی که آب گیلاس مصرف کرده بودند، میزان درد عضلانی‌شان به طور قابل توجهی از دیگر دونده‌ها که نوشیدنی صوری به آنها داده شده بود کمتر بوده است.

نتیجه گیری

تغذیه‌ی بعد از ورزش باید شامل مقدار مناسبی مایعات برای تامین آب از دست رفته‌ی بدن، کربوهیدارت برای تامین سوخت بدن و پروتئین برای ترمیم عضلات باشد. در حالت ریکاوری یا همان بازیابی، این سه ماده‌ باید در نظر گرفته شوند. به طور مثال شما می‌توانید بعد از تمرین با تهیه‌ی یک اسموتی مناسب تمام این ۳ ماده ( مایعات، کربوهیدرات، پروتئین ) را یکجا میل کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید