بعد از زلزله چه کنیم

0
474

متاسفانه آسیب‌ها و صدمات ناشی از زلزله در همان دقایق اولیه وقوع زلزله پایان نمی‌یابند و بسیاری از افراد حتی ساعت‌ها بعد از زلزله هم ممکن است در اثر مواجه با مشکلات مختلف نظیر آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی، خفگی و…، دچار آسیب‌دیدگی شده و یا حتی جان خود را از دست بدهند. در چنین مواقعی بسیار مهم است که با توصیه‌ها و نکات مهم در این زمینه آشنا باشید و بعد از زلزله به خودتان و اطرافیانتان کمک کنید. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

بعد از زلزله

۱.امکان آتش سوزی، ریزش آوار، شکاف برداشتن بخشی از زمین، اتصالی جریان برق و خطر برق گرفتگی بعد از زلزله وجود دارد به همین دلیل افراد باید به دقت مراقب سلامت خود و اطرافیانشان باشند.

۲.از جابه جایی غیراصولی مصدومان به ویژه افرادی که دچار صدمه نجاعی و اسکلتی شده اند، خودداری کنید و تنها آن‌ها را درحالت پایدار نگهداری کنید تا نیرو‌های امدادی به منطقه زلزله زده برسند.

۳.جعبه کمک‌های اولیه را به همراه خود داشته باشید و از گازاستریل برای جلوگیری از خونریزی درمصدومان استفاده کنید، برای جلوگیری از عفونت استفاده از محلول ضد عفونی کننده زخم می‌تواند راه گشا باشد.

۴.بسته به زمانی که زلزله رخ داده است به وضعیت آب و هوا توجه کافی داشته باشید و در هوای گرم آب سالم خنک و در هوای گرم چای یا نوشیدنی‌های گرم مصرف کنید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. در زمان بروز حادثه بدن به طور طبیعی دچار تعریق می‌شود و به این ترتیب میزان زیادی آب ازدست می‌دهد که باید با نوشیدن آب سالم کم آبی بدن را جبران کنید.

۵.از آب سالم یا بطری‌های آب معدنی استفاده کنید، از آب گل آلود یا آب‌های سطحی استفاده نکنید و درصورتی که دسترسی به آب لوله کشی شهری ندارید برای استفاده، آب را حداقل به مدت سه دقیقه بجوشانید.

۶.از خوراکی که امداد رسانان در اختیارشما قرار می‌دهند وایمن است برای رفع گرسنگی استفاده کنید؛ حتی مواد غذایی در یخچال خانه و محل کار درصورت بروز قطعی برق فاسد و سبب مسمومیت می‌شوند. از مصرف گوشت حیوان‌هایی نیز که مرده اند خودداری کنید، زیرا خطر مسمومیت‌های شدید و ابتلا به بیماری‌های مرگبار وجوددارد.

۷.درصورت داشتن کنسرو خوراکی دربسته حتماً آن را اول بجوشانید وسپس استفاده کنید تا دچار مسمومیت با باکتری بوتولیسم نشوید.

۸.از دستکش بهداشتی استفاده کنید و دست‌های خود را به طور مرتب با آب و صابون یا ژل‌های آنتی باکتریال بشویید به ویژه اگر در آواربرداری شرکت دارید یا مصدوم را منتقل کرده و جنازه متوفیان و حیوان‌ها را جابه جا کرده اید.

۹.یکی از خطر‌های بسیار شایع بعد از زلزله ابتلا به بیماری‌های واگیر دار و همه گیراست به همین دلیل استفاده از ماسک صورت، دستکش، شستشوی دست‌ها قبل و پس از استفاده از سرویس بهداشتی، رعایت نظافت شخصی، خودداری از آلوده کردن منابع آب و دفن کردن ایمن زباله‌ها توصیه می‌شود.

بعد از زلزله

۱۰.تا زمان پایان آواربرداری و برقراری وضعیت ایمن، لباس‌های کاملاً پوشیده استفاده کنید تا دچار جراحت و صدمه نشوید، همچنین دراین زمان به دلیل مرگ برخی از زلزله زدگان و نیز احشام و حیوان‌های خانگی، آسیب یخچال‌ها و قرارگرفتن خوراکی‌های خانه‌های آسیب دیده در معرض هوا باز، میزان حشره‌ها و موش‌های صحرایی و حتی برخی حیوان‌های وحشی در محل حادثه افزایش پیدا می‌کند.

۱۱.استفاده از حشره کش، تله گذاری برای ازبین بردن موش‌ها، ساماندهی مواد غذایی، دفن زباله‌ها و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی می‌تواند سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف ناشی از حیوان بین زلزله زده‌ها و نیروی‌های امدادی شود.

۱۲.درصورت گزیده شدن توسط حشره ها، حیوان هایی، چون گربه یا سگ، مار و عقرب گزیدگی سریع محل زخم را با آب و صابون شستشو داده از نیرو‌های امدادی کمک بگیرید تا دارو‌های لازم را برای شما تجویز کنند.

۱۳.زلزله و بلا‌های طبیعی افزون بر آسیب جسمی سبب نگرانی، استرس شدید، احساس ناامیدی و افسردگی می‌شود، پس از وقوع زلزله آرامش خود را حفظ کرده از گوشه گیری خودداری کنید. به گروه‌های اجتماعی بپیوندید و از تنها بودن اجتناب کنید.

۱۴.درصورت نیاز با مشاور گفتگو کنید و دارو‌های گیاهی یا شیمیایی تجویزی را مصرف کنید؛ بسیاری از آسیب‌های روحی چندین هفته یا ماه پس از وقوع حادثه ایجاد می‌شوند به همین دلیل مراقبت از سلامت روحی از اولویت‌ها است.

۱۵.دارو‌های تجویزی و توصیه‌های درمانی ارائه شده از امدادرسان‌ها را به دقت اجرا کنید تا هرچه سریعتر سلامت خود را به دست آورید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید