برنج سیاه

0
798

افزودن برنج سیاه به رژیم غذایی‌تان یک شیوۀ عالی برای افزایش مصرف مواد مغذی و اضافه کردن یک عنصر قدیمی به رژیم سالم شماست. با ما همراه باشید تا به بررسی ارزش غذایی و خواص برنج سیاه بپردازیم.

برنج سیاه

برنج سیاه چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» برنج سیاه نوعی برنج است که در تعداد بسیار محدودی از کشورهای جهان رشد می کند و معمولا به عنوان «برنج ممنوعه» شناخته می شود. این نام ناشی از این واقعیت است که این برنج، در دوره ای به شدت کم یاب شده بود، به این معنی که به دلیل کمیاب بودن، تنها خانواده های اشرافی، مجاز به خوردن آن بودند. برنج سیاه، هزاران سال است که یکی از عناصر مهم فرهنگی است و هم چنین محصولی است که هنوز هم به صورت کمیاب عرضه می شود. طبق این پژوهش، اثبات شده است که برنج سیاه دارای فواید مغذی بیشتری نسبت به سایر انواع برنج است. اگر چه فقط یک بار در عمارات سلطنتی برخی از کشورهای آسیایی کمیاب شده بود، برنج سیاه در حال حاضر در ایالات متحده، استرالیا و در سراسر اروپا در دسترس است، اگر چه ممکن است قیمت آن کمی زیاد باشد.

ارزش غذایی برنج سیاه

ترکیبات برنج سیاه شامل مقداری فیبر جامد، ۱۰ گرم پروتئین در هر فنجان و غلظت بسیار بالای آهن، فسفر و روی است. نصف فنجان این برنج به صورت پخته، نیز حدود ۱۶۰ کالری را به بدن شما می رساند که باعث می شود این محصول در بسیاری از کشورها یک منبع مهم برای انرژی باشد.

با این حال، برنج سیاه بیشترین آنتی اکسیدان ها را نسبت به انواع دیگر برنج دارد. این برنج به دلیل رنگ سیاهی که دارد، دارای آنتوسیانین بوده و این آنتی اکسیدان بر سلامت شما تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

درمان بیماری‌های مزمن

آنتوسیانین ها آنتی اکسیدان هایی شناخته شده هستند که توانایی کاهش استرس اکسیداتیو را در بدن دارند و از اثرات منفی رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. همچنین می توانند خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و آرتریت روماتوئید و پیری زودرس را کاهش دهند.

برنج سیاه سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

این نوع برنج حاوی فیبر بیشتری نسبت به سایر انواع برنج ها و همچنین مقدار ناچیزی چربی است که هر دو برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. فیبر به کاهش کلسترول و کاهش فشار خون کمک می کند، در حالی که سطح پایین چربی و کلسترول نیز باعث جلوگیری از آترواسکلروز و بیماری های قلبی-عروقی می شود.

دیابت را درمان می‌کند

مقدار زیاد فیبر رژیمی موجود در این نوع برنج، می تواند به کنترل علائم دیابت کمک کند؛ فیبر، آزادسازی انسولین و گلوکز را در جریان خون تنظیم می کند، که برای کاهش علائم دیابت و همچنین کاهش قند خون برای بیماران دیابتی بسیار مفید است. علاوه بر این، بسیاری از مواد معدنی و ترکیبات فعال در این برنج سوخت و ساز را در بدن سرعت می بخشند و به سوختن کالری و چربی های بدن کمک بسزایی می کنند.

بدن را سم‌زدایی می‌کند

تحقیقات نشان می دهند که آنتوسیانین های موجود در برنج سیاه، موجب کاهش سموم موجود در تمام بدن می شوند؛ و هم چنین می توانند به بهبود عملکرد کبد و کلیه کمک کنند و موجب کاهش استرس در سراسر بدن می شوند. فیبر، حرکت پریستالتیک در روده را تحریک می کند، و همچنین محیط باکتری در روده را متعادل می سازد.

افرایش انرژی

برنج سیاه، به عنوان یک منبع غنی از کربوهیدرات ها، و هم چنین یک ماده ی مغذی فوق العاده برای افزایش سریع انرژی است. دلیل اینکه برنج در بسیاری از کشورهای آسیایی غذای اصلی مردم به حساب می آید؛ این است که یک منبع کربوهیدرات و انرژی بیولوژیک انبوه بوده و خوردن آن آسان است. برنج سیاه یک ماده غذایی استثنایی است!

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید