بررسی علائم گرمازدگی و روش‌های مهار آن

0
286

همانطور که می‌دانید روزهای فصل تابستان بسیار گرم هستند و میزان تعریق در این فصل افزایش پیدا می‌کند. همچنین افرادی که برای مدت زیادی در فضای آزاد و زیر نور خورشید قرار دارند و افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند، خطر بروز گرمازدگی در آنها بسیار زیاد است. در این نوشتار قصد داریم به بررسی علائم گرمازدگی و راه‌های مهار آن بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

علائم گرمازدگی

ولایی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص گرمازدگی و راه‌های مقابله با آن به تعدادی از علائم گرمازدگی اشاره کرد و گفت: از جمله علائم و نشانه‌های گرمازدگی گشاد شدن مردمک چشم، هوشیاری پایین، تهوع و استفراغ، پوست خشک و داغ و قرمز و سردرد و سرگیجه می‌باشد. کودکان، سالمندان و افرادی که در فضای باز کار می‌کنند بیش از سایر افراد در معرض گرمازدگی قرار می‌گیرند.

وی افزود: اگر فردی دچار گرمازدگی شده بود قبل از رسیدن تیم درمان انجام یک سری از کمک‌های اولیه میتواند به بهبود حال بیمار کمک کند. از جمله این اقدامات مانند اینکه فرد را خوابانده پا‌ها را به اندازه ۳۰ سانت بلند کنید، حوله مرطوب روی پیشانی گذاشته شود، زیر گردن، زیر هر دو بغل و ران‌ها کمپرس سرد قرار داده شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: آب رسانی به بدن با نوشانیدن آب معمولی، خوراندن خاکشیر، هندوانه، شربت آبلیمو و گلاب انجام گیرد، از دوش سرد و باد مستقیم کولر اجتناب شود.

وی با بیان اینکه رعایت توصیه‌هایی ذیل برا‌ی پیشگیری از گرمازدگی مفید است، زمان بیرون ماندن از منزل را به حداقل برسانید، لباس‌های رنگ روشن بپوشید، دوش آب سرد بگیرید، به میزان کافی مایعات و آب در برنامه روزانه بگنجانید، از نوشیدن مایعات کافئین دار و الکلی اجتناب و از ماندن به مدت طولانی در ماشین در بسته خودداری کنید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید