توصیه‌هایی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

0
526

همه شنیده‌ایم که غذا در بدن همانند دارو عمل می‌کند؛ برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ کافیست تغییراتی را در رژیم‌غذایی خود اعمال کنید. با ما همراه باشید.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

دوری از گوشت‌های فرآوری‌شده

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» سازمان سلامت جهانی گوشت‌های فرآوری شده مانند بیکن، هات‌داگ، سوسیس و… را در گروه ۱ مواد سرطان‌زا قرار داده است. جالب است بدانید که سیگار کشیدن هم در همین گروه قرار دارد. علاوه بر وجود مقادیر زیاد چربی‌های اشباع در گوشت‌های فرآوری شده، این محصولات همچنین سرشار از نیتریت‌ها و نیترات‌ها هستند که هر دو از مواد سرطان‌زا بوده و باید از مصرف آنها خودداری کرد.

ادویه کاری مصرف کنید

کورکومین نوعی مادۀ غذایی است که در ادویه زردچوبه یافت می‌شود و مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که این ماده برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ بسیار موثر است. مطالعه‌ای که توسط Cancer Prevention Research انجام شد، نشان داد کورکومین سلول‌های سرطان روده را سرکوب کرده و از تکثیر آنها جلوگیری می‌کند. این یافته‌ها بیانگر این هستند که این ترکیب هم برای پیشگیری و هم برای درمان این سرطان مفید است.

چربیِ رژیم غذایی‌تان را کم کنید

ارتباط میان رژیم غذایی نامناسب و سرطان روده بزرگ به خوبی مشخص گردیده است، اما مکانیزمی که رژیم غذایی نامناسب توسط آن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان روده می‌شود، هنوز مشخص نیست. با توجه به تحقیقات کلینیک کلیولند، دنبال کردن یک رژیم غذایی پر از چربی باعث رشد سلول‌های بنیادی سرطانی می‌شود. برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ ، مصرف فست‌فود، غذاهای فرآوری شده، غذاهای آماده، گوشت، کره و سایر غذاهای پرچرب را کاهش دهید.

یک رژیم گیاهی را دنبال کنید

همانطور که اشاره کردیم، گوشت‌های فرآوری شده و چربی‌های ناسالم از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های سرشار از پروتئین حیوانی نیز می‌توانند خطر این سرطان را در افراد افزایش دهند. این موضوع به ویژه برای گوشت قرمز بارزتر است، که در پژوهش‌های مختلف پیوندِ آن با سرطان روده مشاهده شده است.

کاهش مصرف شکر و غذاهای سرشار از قند

محققان مجلۀ The Nutrition با انجام مطالعه‌هایی، دریافته‌اند که ارتباطی میان غذاهای سرشار از قند و سرطان روده بزرگ وجود دارد. به جای مصرف خوراکی‌های قند‌دار پالایش‌شده، از میوه استفاده کنید.

بیشتر انگور بخورید

رسوراترول موجود در انگورهای بنفش و قرمز ممکن است برای سرکوب کردن سلول‌های بنیادی سرطانی روده بزرگ مفید باشد و بتوان از این میوه‌ها بعنوان یک روش پیشگیری و حتی درمان استفاده کرد. سلول‌های بنیادی سرطانی باعث ایجاد دائمی سلول‌های سرطانی جدید و تومورها می‌شوند. در مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد، رسوراترول موجود در انگور نه تنها سلول‌های بنیادی سرطانی را سرکوب کرد، بلکه تعداد تومورهای سرطانی را تا ۵۰ درصد نیز کاهش داد.

هر روز گردوی خام و بدون‌نمک بخورید

تنها اضافه کردن دو قاشق غذا‌خوری گردو به رژیم غذایی روزانه می‌تواند به طور چشمگیری خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. محققین باور دارند که گردوها همانند پروبیوتیک در روده‌ها عمل کرده و به سلامت آنها کمک می‌کنند که این خاصیت برای پیشگیری از سرطان بسیار موثر است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید