توصیه هایی برای مدیریت و کنترل دیابت نوع دو

0
373

دیابت نوع دو که به آن دیابت شیرین نوع ۲ نیز می‌گویند، باعث به وجود آمدن اختلال در متابولیسم بدن، کاهش انسولین و بالا رفتن گلوکز خون می‌شود. از عواملی که می‌توانند به بیماران دیابت نوع ۲ بسیار کمک کنند، میتوان به ورزش ، فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسب اشاره کرد. اما در بسیاری از مواقع افراد به هر دلیلی از این مسیر خارج می‌شوند و در کنترل دیابت نوع دو با شکست مواجه می‌شوند. در این نوشتار بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. اگر شما به این بیماری دچار هستید، حتما با گیاه یاب همراه باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

کنترل دیابت نوع دو

دلسردی یکی از بزرگترین دلایلی است که افراد را از مسیر مدیریت درست دیابت خارج می کند. به طور معمول، زمانی شاهد این مساله هستیم که بیمار مبتلا به دیابت تمام تلاش خود را انجام می دهد، اما به نتایج مثبت و دلخواه دست نمی یابد.

اما تنها یک دلیل موجب نمی شود تا بیماران مبتلا به دیابت از مسیر مدیریت بیماری خود خارج شوند. شاید آنها به اندازه کافی از سوی پزشک خود به واسطه تلاش سختی که انجام داده اند مورد تشویق قرار نگرفته باشند. شاید آنها یک مانع مانند مواجهه با عوارض در حال گسترش دیابت را تجربه کرده و این شرایط منجر به ناامیدی آنها شده است. و یا شاید فقط با فرسودگی و خستگی مواجه شده و از این رو، مدیریت بیماری خود را نادیده گرفته اند.

مسیر درست برای کنترل دیابت نوع دو

نخست، به این نکته توجه داشته باشید که تلاش و تقلای روزانه برای مدیریت و کنترل دیابت نوع دو عادی است و احساس خستگی در میان افراد مبتلا به این بیماری شایع است. نکته مهم باقی نماندن در این وضعیت است. به خاطر داشته باشید نیازی نیست بی نقص و عالی باشید و اگر از مسیر خارج شده اید، روش هایی برای در اختیار گرفتن کنترل دوباره مدیریت دیابت وجود دارند. این راهبردها را امتحان کنید:

خود آموز باشید

بنابر گزارشی که در سال ۲۰۱۴ توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا منتشر شد، افرادی که در زمینه خودمدیریت دیابت آموزش و تعلیم دیده اند، کنترل بهتری بر سطوح قند خون و خطر کاهش یافته برای عوارض این بیماری دارند. با مراجعه به پزشک می توانید درباره برنامه مدیریت دیابت خود صحبت کرده و پرسش های احتمالی خود را با وی مطرح کنید.

هدفتان معقول باشد

گاهی اوقات مردم انتظاراتی غیر معقول درباره چگونگی مدیریت و کنترل دیابت نوع دو دارند. هنگامی که قصد دارید بار دیگر به مسیر کنترل دیابت باز گردید، از طریق مشورت با پزشک می توانید اهداف پیشین خود را مورد بازبینی قرار داده و برنامه جدیدی که منطقی به نظر می رسد را شکل دهید. تبدیل اهداف بلند مدت به گام های کوچک‌تر و واقع گرایانه می تواند مفید باشد. اگر قصد دارید فعالیت بیشتری داشته باشید، با پیاده روی ۱۵ دقیقه ای پس از ناهار آغاز کنید. اگر قصد دارید آزمایش خون A1C خود را پایین بیاورید، کاهش یک درصدی به جای سه درصدی که می تواند طاقت فرسا باشد را مد نظر قرار دهید.

کنترل دیابت نوع دو

برای شکست خوردن برنامه داشته باشید

گاهی اوقات لغزش ها رخ می دهند، اما داشتن راهبردی برای رسیدگی به آنها می تواند تعهد شما به برنامه میدریت دیابت را حفظ کند. در وهله نخست، آگاهی از این که چه چیزی ممکن است شما را از مسیر خارج سازد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگامی که به رستوران می روید احتمال این که از برنامه غذایی سالم خود منحرف شوید، بیشتر می شود و یا هنگامی که مشغول کار هستید، ممکن است آزمایش قند خون را فراموش کنید. با پزشک خود درباره چگونگی رسیدگی به این موقعیت ها و کارهایی که در صورت وقوع آنها باید انجام دهید صحبت کنید.

حمایت اضافی دریافت کنید

برای افراد مبتلا به دیابت حس منزوی شدن می تواند بسیار راحت شکل بگیرد. برای مقابله با این شرایط با افرادی که دوستشان دارید در ارتباط باشید، به یک گروه پشتیبانی ملحق شوید، و یا برای آگاهی از نکته ها و کسب انگیزه به منابع آنلاین مراجعه کنید.

با پزشکتان صحبت کنید

همه قادر نیستند تا به صورت موفقیت آمیز قند خون را تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند. اگر بدن شما به دارو نیاز داشته باشد و شما در عوض بر ورزش کردن متمرکز شوید، همانند آن است که سر خود را به دیوار بکوبید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کرده تا نسبت به این که برنامه درمانی شما از کارایی لازم برخوردار است، اطمینان حاصل شود و در صورت نیاز تغییراتی در آن اعمال شود.

به برچسب زدن های مردم توجه نکنید

در بسیاری از موارد، مردم بر این باورند که ابتلا به دیابت نوع ۲ به معنای آن است که فرد مبتلا به بیماری انسانی تنبل و پرخور بوده است. اما این باوری اشتباه است. نتایج مطالعه پژوهشگران هلندی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ارتباطی قوی بین درک مردم مبنی بر این که می توانند دیابت را مدیریت کنند و توانایی آنها در حفظ یک رژیم غذایی سالم و در نهایت کنترل بیماری وجود دارد. با رها کردن احساسات و تفکرات منفی هرچه بیشتر می توانید در مسیر تقویت خوشبینی نسبت به توانایی های خود گام بردارید.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید