برای رفع بی خوابی ناشی از استرس چه کنیم؟

0
250

استرس و اضطراب به هر دلیلی که باشد می‌تواند خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر استرس باعث می‌شود تا نتوانید خواب درستی داشته باشید و همواره در رختخواب در حال جابه‌جایی هستید، بهتر است روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را برای رفع بی خوابی دنبال کنید.

برای رفع بی خوابی

تریگر یا راه انداز استرس خود را تشخیص دهید و از همان ابتدای روز با آن مقابله کنید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تایم»، اگر قادر به تشخیص ریشه‌ی نگرانی‌های خود هستید، حتما این کار را انجام دهید و سعی کنید از همان ابتدای روز با آنها مقابله کنید تا هنگام شب و زمان خواب احساس بهتری داشته باشید. بسیاری از افراد برای انجام اینکار یک دفترچه با خود حمل می‌کنند و احساسات خود را در طول روز در آن یادداشت می‌کنند. اینکار سبب می‌شود تا از فشار استرس و اضطراب کاسته شود و با ذهنی آرام‌تر به رختخواب بروید.

به فضای اتاق‌تان توجه کنید

اگر هنگام خوابیدن با مشکل مواجه هستید باید حواستان به فضای اتاق باشد. مطمئن شوید که دمای اتاق مناسب و متعادل است. همچنین از تشک و بالش راحت استفاده کنید. این موارد اگر به طور مطلوب وجود نداشته باشند می‌توانند باعث بی خوابی شده و شما را بیدار نگه دارند.

کافئین و الکل را به طور کلی کنار بگذارید

برخی از افراد بدن‌شان به کافئین حساس‌تر میباشد، این افراد باید مراقب مقدار و زمان مصرف کافئین باشند. پیشنهاد می‌شود که بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر قهوه نخورید تا نتیجه‌ی آن را در خواب‌تان مشاهده کنید. البته فقط قهوه دارای کافئین نیست، شکلات، شکلات داغ، چای سیاه و سبز، برخی داروهای مسکن و نوشابه‌ها نیز دارای کافئین هستند.

الکل نیز از موادی است که باید کنار بگذارید، اگرچه بسیاری از افراد با نوشیدن الکل خواب آلود می‌شوند اما مطالعات نشان داده‌اند که الکل می‌تواند خواب شما را تکه تکه کند و نمی‌توانید خوابی یکدست و با کیفیت داشته باشید.

برای رفع بی خوابی

اگر از خواب بیدار شدید، بیش از حد در رختخواب نمانید

استرس می‌تواند باعث شود تا در نیمه شب ناگهان از خواب بیدار شوید، بعد از بیدار شدن ممکن است دوباره به خواب رفتن دشوار باشد. اگر بعد از ۲۰ دقیقه نتوانستید دوباره به خواب بازگردید، از رختخواب بیرون آمده و یک فعالیت سبک و خسته کننده مانند خواندن روزنامه یا اتو کردن لباس را انجام دهید تا دوباره خوابتان بگیرد. فقط حواستان باشد که به هیچ وجه به ساعت نگاه نکنید، این یکی از مواردی است که در جلسات رفتار درمانی برای رفع بی خوابی به شما یاد می‌دهند.

اگر جواب نگرفتید به دکتر مراجعه کنید

اگر تمام این کارها را انجام داده‌اید و همچنان درگیر بی خوابی هستید، حتما به پزشک مراجعه کرده و به هیچ وجه نگذارید که مدت زمانی بی خوابی شما طولانی شود. برخی از بیماران بعد از سالها بی خوابی به پزشک مراجعه می‌کنند. اگر مشکل خواب شما بیش از ۳ ماه به طول انجامید حتما به پزشک مراجعه کرده و وضعیت خود را برای او شرح دهید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید