برای درمان استفراغ و حالت تهوع چه کنیم؟

0
638

علت استفراغ و حالت تهوع میتواند ناشی از حملات ویروسی به خصوص ویروس آنفلوآنزا در بدن باشد. همچنین مصرف مواد غذایی فاسد و ناسالم ممکن است به استفراغ و حالت تهوع و در مواردی اسهال منجر شود. اما برای برای درمان استفراغ و حالت تهوع چه باید کرد؟ در این نوشتار قصد داریم به معرفی بهترین توصیه ها و ترفندهایی که به درمان این عارضه ها کمک میکنند بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

استفراغ و حالت تهوع

علائم ابتلا به نورو ویروس عبارتند از:

درد در ناحیه شکم، تهوع، استفراغ، اسهال و تب از مهمترین علائم ابتلا به نورو ویروس است، فرد مبتلا ممکن است احساس بیماری بسیار شدید داشته باشد و در روز چندین بار دچار حالت تهوع و استفراغ شود. از دست دادن آب بدن خطری جدی برای کودکان، افراد مسن، بیمار و دچار ضعف سیستم ایمنی بدن است.

اگر دچار حالت تهوع و استفراغ شده‌اید در کنار اقدامات درمانی می‌توانید از راهکارهای زیر نیز استفاده کنید، اما باید در گام اول علت مشکل را شناسایی نمایید:

– از خوردن و نوشیدن هر نوع ماده غذایی جامد برای چند ساعت پس از استفراغ تا حد امکان خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث تشدید حالت تهوع در شما شود.

– می‌توانید مقدار کمی از آب بنوشید یا کمی یخ به فاصله هر ۱۵ دقیقه برای حدود ۳ الی ۴ ساعت بجوید تا کم‌آبی شما در اثر استفراغ به تدریج برطرف شود.

– در این زمان می‌توانید از نوشیدنی‌هایی مانند آب، نوشیدنی‌های ورزشی، نوشابه، یخ‌های طعم دار و یا آب سیب استفاده کنید. در این زمان نباید آب میوه طبیعی یا شیر بنوشید، زیرا معده در این حالت نمی‌تواند مایعات سنگین را تحمل کند و دوباره با استفراغ مواجه می‌شوید.

– اگر پس از چند ساعت حالت استفراغ و تهوع در شما کاهش پیدا کرد و دچار احساس گرسنگی شدید می‌توانید مقدار کمی غذای شیرین بخورید تا اسید معده کنترل شود. از جمله غذاهای مناسب در این زمان موز، برنج، سیب، نان تست خشک، شیرینی کراکر و نوشابه است.

– تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از استفراغ از خوردن غذاهای تحریک کننده معده مانند کافئین، خوراکی‌های چرب و روغنی، غذاهای تند، شیر و پنیر خودداری کنید.

– هنگامی که معده شما توانست غذاهای شیرین را هضم کند و دیگر دچار استفراغ نشدید می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را دوباره داشته باشید.

– معمولاً حدود نیم‌ساعت طول می‌کشد تا داروهای ضد استفراغ در بدن تاثیر بگذارد، در این مدت بهتر است بیمار استراحت کند و از خوردن مواد غذایی خودداری کند.

– داروهای ضد استفراغ بنا بر وضعیت بیمار به صورت خوراکی، وریدی و تزریق سرم خوراکی است.

برای جلوگیری از بروز حالت تهوع و استفراغ ناشی از عوامل میکروبی، باکتریایی و ویروسی موارد زیر را رعایت کنید:

از تماس نزدیک با فرد دچار حالت تهوع و استفراغ تا حد امکان خودداری کنید، هنگامی که در خانه با فرد مبتلا به بیماری زندگی می‌کنید وسایلی چون بشقاب و لیوان او را جدا کنید، علاوه بر تهیه خوراکی‌های سالم برای تقویت و جلوگیری از بروز استفراغ مجدد، وسایل خانه را نیز ضدعفونی کنید، مایعات مناسب بنوشید و از پاک کننده‌ها برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید.

دست‌ها را به صورت مرتب با آب و صابون بشویید و خشک کنید تا میزان سرایت بیماری به حداقل برسد.

با رعایت این راهکار‌ها می‌توانید به سرعت مشکل تهوع و استفراغ را برطرف کنید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید