۵ روش برای جلوگیری از تاثیر استرس بر مغز

0
424

ممکن است این را شنیده باشید که افزایش سن، مشکلات مغزی به همراه خواهد داشت. بدتر از این را نیز شاید شنیده باشید که ابتلا به یک بیماری مغزی مانند آلزایمر براحتی با دارو قابل درمان نیست و بازگشت به سلامت کامل مغزی شاید ممکن نباشد. در ادامه به ۵ روش برای جلوگیری از تاثیر استرس بر مغز میپردازیم.

تاثیر استرس بر مغز

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» خوشبختانه تحقیقات نشان می دهد که ما در واقع کنترل زیادی بر سلامت مغزمان داریم و بسیاری از روش هایی که می توانیم برای جلوگیری از بیماری های مغزی مانند زوال عقل، پارکینسون یا آلزایمر انجام دهیم وجود دارد. مخصوصا در زمینه تاثیر استرس بر مغز. استرس می تواند ضربات سنگینی بر سلامت و حافظه مغز ما وارد کند، اما ما می توانیم برای کاهش استرس یا جلوگیری از اثرات آن، قبل از اینکه مغز و حافظه ما آسیب ببیند، کاری انجام دهیم. در این مطلب برخی از راه های مقابله با استرس که ممکن است بر سلامت مغز تاثیر بگذارد را برایتان آماده کرده ایم. با گیاه یاب همراه باشید.

هیچ وعده غذایی رو حذف نکنید

قند خون پایین موجب استرس شدید در بدن شده که این مورد منجر بهپخششدید هورمون استرس می شود. در حالی که افزایش گاه به گاه این هورمون ها ممکن است مفید نیز باشد، با گذشت زمان این استرس مزمن می تواند منجر به انشعاب گسترده ای در سطح قند خون شود که می تواند به مغز آسیب برساند.به خاطر داشته باشیدمغز عمدتا توسط انتشار آهسته و پایدار قند خون به صورت نرمال فعالیت می کند، بنابراین مهم است هر چند ساعت یک بار غذا بخورید تا اطمینان حاصل شود که انرژی کافی برای انجام کارها را دارا می باشد.

رژیم غذایی با فیبر بالا

ممکن است تصور کنید که چگونه فیبر میتواند به کاهش استرس درمغز کمک کند.

علاوه بر خوردن هر چند ساعت برای اطمینان از اینکه مغز دارای منبع کافی انرژیاست، خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا میتواند باعث کند شدن قند خون و حفظ آن در ساعتها شود. برای افزایش میزان مصرف فیبر، دانه های کتان و کنجد را روی غلات نخود بپاشید، نصف فنجان لوبیا را به سوپ یا سالاد اضافه کنید.

به افرادی که انرژی‌تان را کم می‌کنند «نه» بگویید

همه‌ی ما افرادی را در زندگی خود داریم که انرژی را از ما می‌گیرند. اگرچه حذف کردن تمامی این افراد از زندگی ممکن نیست، اما می‌توانید با دوری از آنها، استرس و کاهش انرژی را از خودتان دور کنید. با خودتان رو راست باشید و لیستی از افرادی که انرژی منفی می‌دهند تهیه کرده و آنها را در زندگی خود محدود کنید. زندگی کوتاه است و نباید در این فرصت کم وقت‌تان را به پای این افراد هدر کنید.

تاثیر استرس بر مغز

جلوگیری از تاثیر استرس بر مغز با ویتامین B و C

این مواد مغذی در طول زمان استرس را از بین می برند. علاوه بر این، آنها در بدن ذخیره نمی شوند، بنابراین ضروری است که هر روز مقدار کافی مواد غذایی و مکمل ها را بدست آوریم تا اطمینان حاصل شود مغز به اندازه کافی انرژی لازم برای عملکرد مناسب دارد. بدون ویتامین B، ما مستعد دریافت استرس، افسردگی و تحریک پذیری هستیم.

وقتی که ما تحت فشار قرار می گیریم، بدن ما مقدار زیادی ویتامین C را از دست می دهد ، با این حال این مواد مغذی ضروری برای مبارزه با رادیکال های آزاد مورد نیاز است که درصورت نبودن، مغز آسیب می بیند. ویتامین B ، بصورت فراوان در برنج قهوه ای، سبزیجات ریشه ای، مرکبات، توت فرنگی، کلم و سبزیجات سبز یافت می شود. ویتامین C  نیز در پرتقال، لیمو، گریپ فروت، لیمو، انار، توت فرنگی، آفتابگردان، اسفناج، چغندر، گوجه فرنگی، جوانه و فلفل قرمز یافت می شود.

مدیتیشن و نفس عمیق کشیدن

تحقیقات در مجله پزشکی تحقیقات روانپزشکی نشان می دهد که مراقبه بر جریان خون به مغز اثر می گذارد و فعالیت مغز را تغییر می دهد. با استفاده از تکنولوژی  MRI، محققان اسکن مغزی را قبل از شروع، در طی و پس از مدیتیشن متوقف کردند. آنها دریافتند که چهار ناحیه مغز در طول مدیتیشن تحت تأثیر قرار گرفتند و این میانجیگری موجب جریان خون به مغز شد. برخی از تغییرات مغزی حتی پس از مدیتیشن متوقف شد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید