برای تضمین سلامت بینایی و چشم‌ها چه کنیم؟

0
470

برای تشخیص سلامت بینایی و چشم‌ها باید فراتر از یک تست ساده‌ی بینایی رفت. چشم‌ها نیز همانند سایر اعضای بدن تحت تاثیر عوامل بسیاری هستند و سلامت و عملکرد آنها از طریق این عوامل مشخص می‌گردد. در ادامه عادت‌های روزانه‌ای که می‌توانند به بهبود سلامتی بینایی شما کمک کنند را معرفی می‌کنیم.

سلامت بینایی

شما همانی هستید که می‌خورید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تودی» تغذیه‌ی سالم برای داشتن یک بدن بدن قوی ضروری است. برخی از مواد غذایی وجود دارند که بسیار برای سلامت بینایی مفید هستند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه، تخم‌مرغ، سبزیجات، توت‌ها و ماهی‌های آب سرد مانند سالمون بسیار برای چشمان مفیدند. اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در سالمون از خشکی چشم‌ها پیشگیری کرده و سلامت شبکیه‌ چشم را تضمین می‌کنند.

از خودتان مراقبت کنید

آیا می‌دانستید که ۹۰درصد آسیب‌های ورزشی مربوط به چشمان هستند؟ استفاده از عینک‌های مختلف مانند عینک آفتابی، عینک‌های ایمنی، محافظ چشم و… می‌توانند به محافظت از چشم‌ها کمک کنند. بسیار مهم است که اگر محل‌کارتان در فضای باز است، حتما از عینک‌هایی که در برابر اشعه‌ی فرابنفش مقاوم هستند استفاده کنید.

مراقب لوازم آرایشی باشید

خوابیدن با آرایش به هیچ‌وجه ایده‌ی خوبی نیست. واکنش‌های آلرژیک، چشمان خشک، ریزش مژه‌ها، فلزات سنگین سمی و عفونت‌های باکتریایی می‌توانند در اثر جمع شدن مواد آرایشی پدیدار شوند. پاک کردن مواد آرایشی از صورت و اطراف چشم به شما کمک می‌کند تا از مشکلات بینایی پیشگیری کنید.

صفحه‌ی نمایشگر

سندرم بینایی رایانه و مشکلات چشمی بسیار جدی هستند و ۷۵درصد از افرادی که با رایانه کار می‌کنند را تحت ثاتیر قرار می‌دهند. این مشکلات می‌توانند به فشار عضلانی، استرس عضلانی و ناراحتی‌های گوناگون چشم منجر شوند. استفاده از عینک‌های مخصوص رایانه، استراحت کردن، بزرگ کردن نوشته‌ها، پلک زدن و فاصله داشتن از صفحه نمایشگر بین ۲۰ تا ۳۰ اینچ از مواردی هستند که می‌توانند عوارض استفاده‌ی مداوم از مانیتور را کاهش دهند.

پزشک‌ها بهتر می‌دانند

وقتی صحبت از صلامت بینایی و چشم‌ها می‌شود بهتر است خودسر عمل نکنید، اگر احساس می‌کنید با مشکلی مواجه هستید، حتما با پزشک و متخصص مشورت کرده و نظر آنها را جویا شوید. شاید چشم‌هایتان در وضعیتی باشند که به عینک یا لنز احتیاج داشته باشید. بررسی چشم‌ها توسط پزشک حتی می‌تواند در مواردی منجر به تشخیص عارضه‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی در مراحل اولیه گردد.

این روش‌ها و راه‌کارها کمک می‌کنند تا سلامت بینایی و چشمانتان را تضمین کنید. باید بدانید که تقریبا هرکاری که در طول روز انجام می‌دهیم بر روی چشم‌ها تاثیرگذار بوده و از این جهت مراقبت از این اعضای باارزش بسیار مهم است.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید