غذاهای ممنوعه برای افراد مبتلا به مشکلات تیروئید

0
460

تیروئید غده‌ای است که بسیاری از هورمون های مورد نیاز بدن را تولید میکند و نقش مهمی را در حفظ سلامتی و تندرستی بدن ایفا میکند. اما همانند تمام اعضای بدن، تیروئید هم ممکن است دچار اختلال شده و با مشکلاتی روبه‌رو شود. شایعترین مشکلات تیروئید که اغلب افراد با آنها آشنایی دارند شامل کم کار بودن و پرکار بودن این غده میشوند. اگر با مشکلات تیروئید دست و پنجه نرم میکنید، باید بدانید که برخی مواد غذایی میتوانند وضعیت تیروئید را وخیم‌تر کنند و لازم است که از مصرف آنها خودداری شود. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مشکلات تیروئید

قند و شکر

کم کاری تیروئید باعث می‌شود که سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کند و مصرف مواد قندی مانند شکر عوارض ناشی از این بیماری را افزایش می‌دهد.

غذاهای چرب

اگر شما از تیروئید رنج می‌برید از مصرف مواد غذایی سرخ شده، سس مایونز، کره و چربی جلوگیری کنید.

قهوه

افرادی که کم کاری تیروئید دارند باید مصرف کافئین را به حداقل برسانند. کافئین موجود در قهوه بر روی غدد فوق کلیوی تاثیر گذاشته و موجب ایجاد خستگی و دیگر علائم ناشی از کم کاری تیروئید می‌شود.

حداقل یک ساعت پس از مصرف قرص تیروئید، قهوه مصرف نکنید و رفته رفته میزان قهوه مصرفی تان در طول روز را به حداقل برسانید.

سبزیجات

مصرف سبزیجات برای سلامتی بدن یک ضرورت است، اما در افرادی که دچار اختلال کم کاری تیروئید هستند، مصرف سبزیجات به خصوص کلم‌ها موجب اختلال در هورمون‌های تیروئید می‌شوند.

سبزیجات توانایی تیروئید را در جذب ید که برای سلامت این غده ضروری را است، کم می‌کند بنابراین مصرف کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم پیچ و شلغم را در رژیم غذایی تان محدود کنید.

سویا

افرادی که پرکاری تیروئید دارند باید از مصرف سویا خودداری کنند، زیرا سویا باعث عدم جذب هورمون‌های تیروئید توسط بدن می‌شود. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مشکلی با مصرف سویا نخواهند داشت.

گلوتن

شامل پروتئینی به نام گلیادین است که یک پروتئین خارجی برای بدن انسان محسوب می‌شود. تیروئید نیز آنزیمی شبیه به این پروتئین دارد. وقتی گلوتن توسط افراد با کم کاری تیروئید مصرف می‌شود، سیستم ایمنی بدن این فرد به این پروتئین خارجی و آنزیم حمله می‌کند.

گلوتن پروتئینی است که در گندم و جو وجود دارد و بهتر است در صورت بروز مشکلات تیروئید از برنج، پاستا و نان و غلات استفاده کنید.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید