بذر کتان

0
212

بذر کتان

بذر کامل کتان مخزنی از مواد مغذی است که فواید بسیاری برای مقابله و پیشگیری با دیابت دارد. بذر کتان را به عنوان دارویی گیاهی در برنامه‌ی غذایی متعادل و سالم خود جای دهید تا از فواید فراوان آن بهره‌مند شوید. از نظر طب سنتی دانه‌ی مغذی کتان به ثابت نگه‌ داشتن قند خون، کنترل و پیشگیری از دیابت کمک می‌کند. بذر کتان قند پایینی دارد و به دلیل سرشار بودن از امگا ۳، فیبر، پروتیین و لیگنان فواید بسیاری دارد.

بذر کتان

تاثیر بذر کتان بر قند خون

زمانی که از آرد سفید یا برنج بدون سبوس که قند بالایی دارند، استفاده می‌کنید، سطح قند خون به طور ناگهانی افزایش می‌یابد؛‌ این درحالی است که پس از مصرف بذر کتان این اتفاق نمی‌افتد.

بذر کتان قند خون را به آرامی و به میزان کمتر افزایش می‌دهد و سطح آن را برای مدت طولانی‌تری ثابت و در حد مناسب نگه می‌دارد. پس از چند ساعت،‌ قند خون به آرامی پایین می‌آید و این، رمز مفید بودن بذر کتان برای دیابت است. مصرف بذر کتان، شکلات، نان سفید یا یک لیوان آب میوه قند خون را به طور ناگهانی بالا می‌برد و به سرعت نیز پایین می‌آورد. به همین دلیل است که پزشکان تاکید می‌کنند قند زیاد مصرف نکنید زیرا پس از مصرف میزان بالای آن، سطح قند خون به یکباره کاهش می‌یابد؛‌ قند خون ما بلافاصله بالا می‌رود و پس از آن که بدن انسولین کافی تولید کرد، به سرعت پایین می‌آید.

افزایش ناگهانی و زیاد قند خون به بدن ما آسیب می‌رساند، بنابراین با مصرف موادی که قند پایین دارند همچون بذر کتان، قند خون خود را ثابت و در حد سالم نگه دارید.

بذر کتان، دانه‌ای کامل

تجزیه و گوارش غلات کامل بیشتر طول می‌کشد، بنابراین بدن، مواد مغذی بیشتری را دریافت می‌کند که میزان قند آن‌ها پایین است. میزان قند موجود در بذر کتان تقریبا یک سوم قند موجود در شکلات است.

منبع فیبر

بذر کتان حاوی سه نوع فیبر است که به ثابت نگه داشتن قند خون کمک می‌کنند: فیبر محلول، غیرمحلول و لعاب‌دار (نوعی فیبر محلول.) این فیبرها باعث احساس سیری می‌شوند، زیرا به مدت بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند. این بدین معناست که ما از موادی استفاده می‌کنیم که مدت بیشتری در بدن باقی می‌مانند و باعث می‌شوند مدت بیشتری احساس سیری کنیم.

قند خون هم دچار نوسان‌های ناگهانی نمی‌شود، زیرا فیبر به ثابت نگه داشتن قند خون نیز کمک می‌کند. فیبرهای محلول سرعت جذب گلوکز را کاهش می‌دهند، یعنی بدن به طور ناگهانی گلوکز زیادی دریافت نمی‌کند. این روند، به کنترل سطح گلوکز خون و تولید انسولین کمک می‌کند.

امگا۳ و سیری

برنامه‌ی غذایی بیشتر افراد، به میزان کافی امگا ۳ ندارد. این مساله، مشکل بزرگی است زیرا بدن ما قادر به تولید امگا ۳ نیست و باید آن را از مواد غذایی دریافت کند. یکی از فواید امگا۳ این است که باعث احساس سیری می‌شود. زمانی که امگا۳ کافی مصرف نمی‌کنیم، مغز پیام گرسنگی را ارسال می‌کند و به همین دلیل ما احساس گرسنگی و پرخوری می‌کنیم. بدن میل به خوردن دارد، در حالی که چیزی را که به آن نیاز دارد دریافت نمی‌کند.

اضافه کردن بذر کتان به برنامه‌ی غذایی، گامی کوتاه اما موثر در حرکت به سوی سلامتی است و کنترل و پیشگیری از دیابت را آسان‌تر می‌کند.

پروتیین‌های دیرهضم

پروتیین کتان به سرعت گوارش نمی‌شود و مواد مغذی را برای مدت طولانی‌تری در بدن نگه می‌دارد. بذر کتان پروتیین گیاهی و سالمی را به برنامه‌ی غذایی ما اضافه می‌کند که به طور خاص برای افراد گیاهخوار بسیار مهم است.

لینگان برای دیابتی‌ها

لیگنان به سلامت قسمت‌های مختلف بدن از جمله لوزالمعده کمک می‌کند؛ لوزالمعده نقش مهمی در کنترل انسولین ایفا می‌کند. لیگنان‌ها ترکیبات شیمیایی و دارویی گیاهی هستند که خواص آنتی‌اکسیدانی دارند.

بذر کتان نه تنها به ثابت نگه‌داشتن قند خون برای مدتی طولانی‌تر کمک می‌کند بلکه به درمان و جلوگیری از بدتر شدن علایم دیابت نیز کمک می‌کند. به راحتی می‌توانید بذر کتان را به برنامه‌ی غذایی خود اضافه و تغییر چشمگیری را در کنترل قند خون و سلامت کلی خود ایجاد کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید