بدون داشتن انگیزه، چه کنیم تا لاغر شویم ؟

0
409

« چه کنیم تا لاغر شویم ؟ » این سوال افراد بسیاری است که روزانه بیش از هزاران بار در گوگل جست‌وجو می‌شود. همه می‌دانیم که برای کاهش وزن و لاغری باید چه کارهایی انجام دهیم، اما لاغر کردن و لاغر ماندن کار راحتی نیست، مخصوصا اگر انگیزه‌ی خوبی نداشته باشید. در این نوشتار نظرات متخصصین برای پاسخ به سوال « بدون انگیزه، چه کنیم تا لاغر شویم » را بررسی خواهیم کرد. این توصیه‌ها به شما کمک می‌کنند تا انگیزه‌ی خود را برای کاهش وزن افزایش دهید.

چه کنیم تا لاغر شویم

دلیل لاغری خود را مشخص کنید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن» نداشتن دلیل مشخص برای کاهش وزن می‌تواند به کاهش انگیزه منجر گردد. تا جایی که ممکن است دلیل کاهش وزن را برای خودتان مشخص کرده و به طور منحصر به فرد در نظر بگیرید. داشتن یک دلیل خوب به شما انگیزه داده و کمک می‌کند تا تمرکز بهتری برای دستیابی به وزن ایده‌آلتان داشته باشید.

موانع را تعریف کنید

نداشتن انگیزه برای کاهش وزن می‌تواند ناشی از عواملی مانند خستگی، استرس بالا و بیش از حد درگیر احساسات شدن باشد. بررسی کنید که علت بی‌انگیزه بودنتان چیست و استراتژی‌هایی را برای مقابله با آن ایجاد کنید. اگر از شکست خوردن واهمه دارید، بهتر است از تغییرات کوچک که زمان کمی را می‌گیرند (۵ دقیقه) شروع کنید. به طور مثال می‌توانید مدیتیشن یا تهیه‌ی یک اسموتی سالم را در برنامه‌ی زندگی خود قرار دهید. با انجام تغییرات کوچک می‌توانید با گذشت زمان در خودتان انگیزه ایجاد کرده و موانع را پشت سر بگذارید.

دفترچه غذایی درست کنید

یادداشت کردن غذاها و کالری‌هایی که مصرف می‌کنید می‌تواند این حس را به شما منتقل کند که مدیریت بهتری بر تغذیه‌ی خود دارید. همین موضوع سبب می‌شود تا انگیزه‌ی بهتری برای اعمال تغییرات در رژیم غذای‌تان در شما ایجاد شود.

اهداف غیرمرتبط با وزن داشته باشید

تمرکز کردن بر یک عدد می‌تواند عذاب دهنده باشد و وقتی عدد وزنتان تغییر نکند ممکن است ناامید شوید. سعی کنید زیاد به عدد وزن توجه نکنید و اهداف کوچک و غیر مرتبط را دنبال کنید. مثلا اولین هدفتان می‌تواند جایگزین کردن نوشابه با آب گازدار باشد. پیاده روی بعد از شام، اضافه کردن سبزیجات به برنامه‌ی غذایی و… نیز می‌توانند از اهداف مناسبی باشند. برای اینکه از روند صحیح کاهش وزن خارج نشوید، بهتر است هربار تنها یک هدف را دنبال کنید و پس از دستیابی به آن، هدف جدید را جایگزین کنید. اگر سعی کنید که به طور ناگهانی چندین هدف را دنبال کنید و سبک زندگی خود را به طور کامل تغییر دهید، به احتمال زیاد با شکست و ناامیدی روبه‌رو خواهید شد.

چه کنیم تا لاغر شویم

هدف‌های راحت داشته باشید

وقتی اولین هدف خود را مشخص کردید، باید مطمئن شوید که تمام کارهای لازم را برای دستیابی به آن انجام دهید. مثلا اگر هدفتان این است که در طول هفته ۳ وعده ناهار سالم میل کنید، باید برای تهیه‌ی این ۳ وعده آماده شوید. یاد گرفتن دستورهای پخت، خرید مواد لازم، زمان‌بندی برای تهیه‌ی ناهار و… از مواردی هستند که برای دستیابی به این هدف باید انجام شوند. هدف‌ها را طوری انتخاب کنید که قابل دستیابی باشند و بیش از حد آنها را سخت و دست نیافتنی نکنید.

مدرک جمع کنید!

جایگزین کردن یک عادت بد با یک عادت خوب زمانبر است، پس تا زمانی که عادت‌های خوب به بخشی طبیعی و عادی از زندگی‌تان تبدیل شوند باید به تمرین کردن ادامه دهید. برای انجام اینکار هدف‌های خود را یادداشت کنید و پس از دستیابی به آنها، در دفترچه‌ی خود بنویسید که به آن هدف دست پیدا کرده‌اید. مهم نیست اهداف چقدر کوچک باشند، به طور مثال می‌توانید جایگزین کردن شیر پرچرب با شیر کم‌چرب را یک هدف قرار دهید و بعد از دستیابی به آن، در دفترچه‌ی خود موفقیت‌تان را یادداشت کنید تا مدرک داشته باشید. این مدارک کمک می‌کنند تا در آینده برای دست یافتن به اهداف دیگر انگیزه‌ی خوبی داشته باشید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید