بدن انسان چقدر خون دارد

0
302

بدن انسان چقدر خون دارد ؟ حجم خون در بدن هر فرد متفاوت است و بستگی به اندازۀ بدن و وضعیت آب بدن دارد. حجم عناصر سلولی در خون نیز بر میزان خون موجود در ریه‌ها، رگ‌ها، اندام و شریان‌ها اثر می‌گذارد. یک فرد بزرگسال معمولی حدود ۵ لیتر خون در بدن‌اش دارد. معمولا حجم خون بدن زنان از مردان کمتر می‌باشد.

بدن انسان چقدر خون دارد ؟ اگر هماتوکریت (HC) که گلبول‌های قرمز خون هستند و حجم پلاسما (PV) را بدانید، می‌توانید حجم خون (BV) را اندازه گیری کنید. باید از این فرمول استفاده کنید:

(BV=PV / (1 – HC

اثر ورزش بر جریان خون

ورزش باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شده و باعث می‌شود تا عضلات به اکسیژن بیشتری نیاز داشته باشند. این باعث می‌شود تا قلب برای تامین اکسیژن مورد نیاز عضلات، سریع‌تر بتپد. در نهایت این فرآیند موجب افزایش سرعت جریان خون می‌شود. هنگام استراحت، عضلات شما تنها ۲۰ درصد خون دریافت می‌کنند، در حالی که این میزان هنگام ورزش کردن به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.

آیا خونریزی باعث مرگ می‌شود؟

اگر دوسوم یا نیمی از خون‌تان را از دست بدهید، امکان مرگ وجود دارد. میزان خونریزی به وضعیت سلامتی، سن و سطح تناسب اندام بستگی دارد. در حالت معمول، اگر یک‌سوم از حجم خون‌تان را از دست بدهید، در وضعیتی جدی قرار می‌گیرید که ادامۀ آن میتواند منجر به مرگ شود.

آیا خون حاوی طلا است؟

بله! حدود ۰.۲ میلی‌گرم طلا در خونِ بدن شما وجود دارد. البته این مقدار خیلی کم است و خونِ کامل ۴۰ هزار نفر مورد نیاز است تا ۸ گرم طلا بدست آید.

چقدر خون می‌توان اهدا کرد؟

هر واحد خون اهدایی حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌لیتر است. اگر سن شما بین ۱۷ تا ۷۵ سال است و سالم هستید، می‌توانید خون اهدا کنید. اگر وزن‌تان ۴۹ کیلوگرم یا بیشتر است، می‌توانید هر ۸ هفته یکبار حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر خون اهدا کنید.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید