با کودک پرخاشگر چه کنیم؟

0
584

اگر در خانه کودک پرخاشگر دارید و نگران رفتارهای خشن او هستید، بهتر است قبل از هرکاری علت این رفتارهای کودک را ریشه یابی کنید. در بسیاری از موارد رفتار خشن کودک و فرزند با عادت‌ها و رفتارهای والدین در ارتباط است، همچنین عواملی مانند فیلم‌ ها و بازی‌های رایانه‌ای خشن نیز میتوانند در رفتار کودک تاثیر بگذارند. در این نوشتار به رفتارهای کودک پرخاشگر و نحوه‌ی صحیح برخورد با او خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

کودک پرخاشگر

محمدحسین قلی‌زاده کار‌شناس مشاور و راهنمایی در رابطه با کودک پرخاشگر اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین علل پرخاشگری در کودکان والدین هستند، والدین کودکان پرخاشگر معمولا هنگام ابراز نکات تربیتی از خشونت استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: وقتی رفتار همراه با خشونت از یک کودک سر می‌زند سایر اعضای خانواده به جای آرام کردن وی، کاری می‌کنند که باعث دامن زدن به رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود. برای مثال، برادری موی سر خواهرش را می‌کِشد، خواهر نیز متقابلا همین کار را انجام داده و ناسزایی به او می‌گوید که در این زمان برادرش، وی را می‌زند و این ماجرا ادامه می‌یابد.

این کار‌شناس مشاوره و راهنمایی تصریح کرد: تمام این‌ها نشان دهنده آن است که والدین می‌توانند در پاداش دادن و تنبیه کردن فرزندانشان رفتار با ثباتی داشته و با استفاده از راه‌های مؤثر بدون اینکه با تنبیه شدید همراه باشد، پرخاشگری کودک را کنترل نمایند.

وی گفت: تماشای فیلم‌های همراه با خشونت از تلویزیون و فیلم‌های کارتونی یکی دیگر از دلایل پرخاشگری در کودکان مستعد این رفتار و خصوصا پسر‌ها است.

قلی‌زاده در رابطه با انواع رفتارهای پرخاشگری در کودکان بیان کرد: ‌به طور کلی پرخاشگری در کودکان به دو دسته خصمانه و وسیله‌ای دسته بندی‌ می شود که پرخاش در برخی کودکان خصمانه بوده و به‌ منظور صدمه‌ و آزار رساندن‌ به‌ دیگران انجام می‌شود و هدف‌ کودک صرفاً آزار رساندن‌ است، مثلاً کودکی‌ کودک‌ دیگر را می‌‌زند.

وی ادامه داد: در پرخاشگری‌های وسیله‌ای مهم‌ترین هدف کودک رسیدن به وسیله مورد نظر است‌ و ابداً قصد حمله‌ به‌ دیگران‌ یا اذیت‌ کردن‌ آن‌ها را ندارد، البته‌ در این‌ میان ممکن‌ است‌ لطمه‌ ای‌ نیز به‌ کسی‌ وارد شود، مثلاً کودکی‌ بزهکار کیف‌ خانمی‌ را می‌‌رباید تا به‌ این‌ وسیله‌ مورد تشویق‌ و تأیید گروه‌ همسالان‌ قرار گیرد.

کودک پرخاشگر

این کار‌شناس مشاوره و راهنمایی درباره راهکارهای درمانی اظهار داشت: برای‌ درمان‌ کودک پرخاشگر اولین‌ گام‌ این‌ است‌ که والدین با یک روان‌شناس یا مشاور‌ درباره نوع‌ پرخاشگری و علت‌ آن‌ مشورت و نسبت به رفع رفتار پرخاشگرانه در کودک به صورت موردی اقدام کنند.

وی بیان کرد: در مورد کودک‌ پرخاشگری‌ که‌ الگو پذیری‌ عامل‌ این رفتار وی بوده، باید روی‌ الگوی‌ کودک‌ کار کرد و راه‌های‌ دیگری‌ جز پرخاشگری‌ را جایگزین آن الگو کرد.

قلی‌زاده افزود: اگر پرخاشگری‌ در یک کودک به دلیل ناکامی‌ به‌ وجود آمده‌ باشد والدین باید در رسیدن به هدف کودک به وی کمک کننند.

وی در رابطه با پرخاشگری‌های کودک با علل اضطراب بیان کرد: در این موارد والدین و مشاور کودک، باید از نگرانی‌ درونی‌ و اضطراب‌ کودک‌ مطلع‌ شوند و بهترین راه برای درمان این نوع از پرخاشگری، ورزش ‌کردن‌ و تخلیه‌ هیجانات کودک است.

این کار‌شناس مشاوره و راهنمایی اظهار داشت: زمانی‌ که‌ کودک‌ قربانی‌ خشونت‌ در مدرسه‌ می شود بایستی‌ والدین با مسئولان‌ مدرسه‌ صحبت‌ کرده و با تعامل دو طرفه این مشکل را برطرف کنند.

قلی‌زاده افزود: به‌ طور کلی‌ خشونت‌ و پرخاشگری‌ بیشتر تحت تاثیر عوامل‌ بیرونی‌ بوده و والدین‌ در درجه‌ اول، بایستی‌ محرک‌های‌ محیطی‌ را که‌ باعث‌ تحریک‌ خشم‌ و ایجاد خشونت‌ در فرزندشان‌ می‌‌شود شناسایی‌ و سپس‌ برای‌ رفع‌ آن‌ به‌ کمک‌ روان شناسان‌ و متخصصان‌ اقدام‌ نمایند.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید