با میوه های خون ساز آشنا شوید

0
265

کم خونی نوعی اختلال و عارضه‌ی خونی است که در بسیاری از افراد دیده میشود، در این اختلال تعداد گلبول های قرمز خون کاهش پیدا کرده و ممکن است با علائمی مانند خستگی ، سستی ، احساس سردی و تنگی نفس همراه باشد. بروز کم خونی در فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد و میتواند دلایل گوناگونی داشته باشد. یکی از روش های درمانی برای رفع این مشکل تغییر در رژیم غذایی و استفاده از غذاها و میوه های خون ساز میباشد. میوه هایی که دارای ویتامین C هستند بسیار در درمان کم خونی موثراند. در ادامه شما را با بهترین میوه های خون ساز آشنا خواهیم ساخت. با گیاه یاب همراه باشید.

میوه های خون ساز

میوه های قرمز رنگ

لیکوپن باعث کاهش و کنترل میزان «کلسترول بد» خون می شود؛ بنابراین با مصرف خوراکی های قرمز رنگ قلب سالم می ماند. اگر این خوراکی ها ترش باشند، این ویژگی چند برابر می شود. مصرف میوه هایی مانند آلوی قرمز را فراموش نکنید.

رنگ قرمز و در واقع میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ علاوه بر این که افزایش‌ دهنده اشتها هستند، برای افراد کم خون و افرادی که کمبود آهن دارند بسیار مناسب است. همچنین در درمان عفونت‌‌ها و سوختگی‌های شدید بسیار موثر است و معمولا این ‌گونه میوه‌ها و سبزیجات در درمان بیماری‌‌های ریوی،مشکلات روده (یبوست)‌ و رحم به کار برده می‌شود.مواد غذایی قرمز رنگ بسیار پر انرژی بوده و در تقویت قلب و افزایش فشار خون و غلظت خون بسیار مفید و تقویت‌کننده روده و کبد است.

میوه های خون ساز :

انار

میوه‌ای سرشار از ویتامین C و آهن است. این میوه جریان خون در بدن را افزایش می‌دهد، از طرفی عوارض بیماری کم خونی مانند سرگیجه، خستگی، ضعف و … را برطرف می‌کند. سعی کنید روزی یک عدد انار مصرف کنید.

آلو

آلو و آب آن از منابع غنی آهن است و جزو بهترین میوه ها برای درمان کم‌خونی به‌حساب می‌آید. برای پیشگیری از کم‌خونی آلو را به وعده صبحانه خود اضافه کنید.

سیب

این میوه حاوی ویتامین C است که به بدن در جذب آهن «غیر هِم» کمک می‌کند. برای مقابله باکم خونی روزی یک عدد سیب بخورید.

زرد آلو

برای تأمین آهن موردنیاز بدن روزانه زردآلو همراه با صبحانه بخورید یا این‌که این میوه را به‌عنوان میان وعده مصرف کنید.

گریپ‌ فروت

این میوه و آب آن سرشار از ویتامین C است.

موز

اسیدفولیک برای حفظ سلول‌های جدید در بدن ضروری است. علاوه بر آن در درمان کم‌خونی به‌ویژه در دوران بارداری مؤثر است. این میوه سرشار از اسید فولیک باعث افزایش تعداد سلول‌های خونی نیز می‌شود.

پرتقال

مرکبات ازجمله پرتقال سرشار از ویتامین C است که در جذب آهن بدن نقش مهمی دارد و درنتیجه باکم خونی مقابله می‌کند.

انبه

این میوه سرشار از آهن است.

کیوی

میوه‌ای سرشار از ویتامین C است.در صورت کم‌خونی و مصرف قرص آهن برای جذب آهن کیوی مصرف کنید.

روزنامه خراسان، برنا

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید