با مصطکی درمانگر آشنا شوید

0
4303

شاید کمتر کسی اسم مصطکی را شنیده باشد، مصطکی درخت بومی منطقه میدترانه می باشد که قدمتی سه هزار ساله دارد  و در مصر از این گیاه برای مومیایی های خود استفاده می کردند. امروزه از صمغ مصطکی به عنوان خوشبو کننده و در نوشیدنی ها از آن استفاده می کنند. در ادامه به کاربرد و خواص مصطکی خواهیم پرداخت.

مصطکی

گیاه شناسی

درخت مصطکی کوچک بوده و بیش از سه متر بالا نمی‌رود، ولی اگر پرورش داده شود ارتفاع آن به ۱۴ متر می‌رسد. بهترین نوع مصطکی از درختان جزیره‌ی چیوس به وجود می‌آید و یکی از اقلام صادراتی این جزیره است. برگ‌های این درخت مرکب از ۵ تا ۱۲ زوج برگچه بوده که هیچ‌گاه زرد نمی‌شود. گل‌های آن دو پایه است که در ابتدا سبز و سپس قرمزرنگ می‌شود. میوه‌ی آن گرد، قرمز و کوچک بوده که پس از رسیدن سیاه می‌شود. درخت مصطکی در کشورهای اروپایی و سوریه (در اطراف شام) می‌روید.

صمغ مصطکی

از میوه‌ی این درخت روغنی می‌گیرند که مصرف غذایی دارد و در جزایر یونان از آن به جای روغن زیتون استفاده می‌شود. در فصل گرما از شاخه‌های درخت مصطکی، صمغی زرین تراوش می‌کند با رنگی زرد، که در ابتدا کمی نرم است و وقتی بماند، سفت و سخت می‌شود. البته گاهی مصطکی به جای این‌که روی شاخه‌ها و ساقه‌ی درخت باقی بماند، در پای درخت روی هم انباشته شده و به شکل قطعه‌های بزرگی درمی‌آید که چون با ناخالصی‌های دیگر مانند خاک و برگ مخلوط می‌شود، مرغوب نیست. مصطکی به شکل قطعه‌های کوچک، کمی کوچکتر از نخود، به رنگ زرد کم رنگ و کمی شفاف به بازار عرضه می‌شود. این صمغ بو و طعم مطبوعی دارد.

ترکیبات شیمیایی

مصطکی حدود ۹۰درصد اسید ماستیسیک، اسید ماستیکولیک، اسید ماستیکورزین و اسانس دارد.

طبیعت

مصطکی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.

صوردارویی

جوشانده : مقدار ۳۰ گرم برگ و شاخه‌ی مصـطکی را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید ۱۵ دقیقه به آرامی بجوشد. سپس آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان، سه بار در روز است.

خواص مصطکی از دیدگاه طب سنتی

در کتاب «مخزن الادویه» عقیلی خراسانی، گونه‌ای از مصـطکی مرغوب دانسته شده که سفید، خوشبو، صاف، شفاف و کمی شیرین باشد. هنگام جویدن به دندان بچسبد و به حدی نرم باشد که ساییده نشود. خود درخت آن را به بیرون تراوش کرده و با خراش بیرون نیامده باشد و هرچه بزرگ‌تر باشد، مرغوب‌تر است.

میزان مصرف در طب سنتی

در طب سنتی مقدار مصرف روزانه‌ی مصـطکی تا یک مثقال (چهار تا پنج گرم) است. صمغ مصطکی در درمان زخم‌ها با دوز روزانه‌ی یک گرم توصیه می‌شود.

خواص طبی

کاربرد دارویی – پزشکی مصـطکی متنوع است، اما باید توجه داشت اثر آن با توجه به محل کشت و نو یا کهنه بودن، کمیت و کیفیت متفاوتی دارد.

خواص درمانی

گرفتگی گوش: اگر گوش شما دچار گرفتگی شده، ده گرم مصطکی را با نصف فنجان آب و روغن زیتون بجوشانید تا آب آن خشک شود. سپس یک قطره‌ از آن در گوش بچکانید تا گرفتگی‌اش باز شود.

در صورت تورم گوش یا اگر غده‌ای در گوش باشد که سبب سنگینی گوش شود، باید مقداری مصـطکی را در آب جوش بریزید و بجوشانید. پس از سرد شدن سه قطره ا‌ز آن، سه بار در روز در گوش بچکانید تا گوش را باز کند.

تقویت حافظه : اگر حافظه‌ی شما کم شده، دو گرم مصـطکی را همراه دو گرم کندر را در دهان بجویید، زیرا حافظه را تقویت می‌کند.

تقویت قلب و اعصاب : چنانچه احساس ناراحتی در ناحیه‌ی قلب خود کردید، دو گرم مصـطکی را خوب بجویید. بعد از نیم ساعت آن را فرو دهید تا باعث تقویت اعصاب، روان و قلب شما شود.

سرفه : برای تسکین سرفه‌های خسته کننده و گرم، مصـطکی را با یک فنجان آب جوش دم کرده و میل کنید.

بوی بد دهان : برای برطرف کردن بوی بد دهان، دو گرم مصـطکی و پنج گرم مشک را دم کرده و بعد از غذا میل کنید.

بی‌خوابی : اگر درگیر بی‌خوابی هستید، دو گرم مصطکی را با یک فنجان عرق بهار نارنج میل کنید.

سل : چنانچه در اثر سل دچار سرفه شده‌اید، از دم کرده‌ی مصطکی استفاده کنید.

آرامبخش قلب : برای آرامش قلب، دو گرم آن را در دهان بجویید و روی آن نصف استکان فنجان عرق نسترن میل کنید.

تورم پشت پاها : برای پایین آوردن ورم پشت پاها، سه گرم مصـطکی و یک گرم مرمکی را دو مرتبه در روز با آب میل کنید.

سردی کبد : می‌توانید صمغ مصـطکی را به مقدار یک قاشق چای‌خوری در یک لیوان آب‌ جوش بریزید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد، سپس آن را سرد کرده و بنوشید. این جوشانده برای آرام کردن سرفه و تقویت معده، کلیه، کبد و روده‌ها و قطع اسهال کودکان مفید است.

رفع یبوست : چهار گرم مصطکی، چهار گرم هلیله‌ی کابلی، چهار گرم برگ سنا، چهار گرم تخم رازیانه، یک گرم پودر هل کوبیده و دو گرم پودر زنجبیل را با هم مخلوط کرده و بعد از غذا میل کنید.

خواص دیگر

– زخم معده، زخم اثنی‌عشر و زخم‌روده را درمان می‌کند. مصـطکی درمان زخم معده‌ی حاصل از ویروس هلیکوباکتری است.

– تقویت کننده‌ی اعضای بدن است.

– بوییدن مصطکی وسواس را درمان می‌کند و مالیخولیا را کاهش می‌دهد.

– خوردن روغن مصطکی برای درمان مشکلات ریه موثر است.

– اگر گوشت لثه‌های شما از بین رفته و لثه‌ها سست شده‌اند، هر روز مقدار کمی مصـطکی را بجوید تا پای دندان‌ها گوشت آورده و لثه‌ها سالم و محکم شوند.

– سردردهای سرد را رفع می‌کند.

– جوشانده‌ی مصطکی، سرفه‌های سرد و خونریزی سینه را رفع می‌کند.

– اگر کودک شما هنگام دندان درآوردن، اسهال دارد با جوشانده‌ی مصطکی او را مداوا کنید.

– برای از بین بردن درد چشم؛ مصطکی را در گلاب حل کرده، سپس آن را کمی گرم کنید. بعد پنبه‌ای را در این محلول نرم برده و روی پلک چشم بگذارید.

– برای تسکین درد مفاصل و شکستگی یا جابه‌جا شدن استخوان، روغن زیتون را با روغن کرچک مخلوط کرده و در محل درد بمالید، سپس گرد مصطکی را روی آن پاشیده و موضع را با پارچه‌ای ببندید.

– بیماری‌های قارچی را درمان می‌کند.

خواص روغن مصـطکی

– مزه‌مزه کردن روغن مصـطکی دندان‌ها و لثه‌ها را محکم می‌کند و ضد میکروب است. اگر روغن مصـطکی را در دهان مزه مزه کنید، دندان‌ها را محکم می‌کند.

– غده‌های سرطانی معده را از بین می‌برد.

– اگر صورت خود را با آن تمیز کنید؛ پوست را سالم و شفاف می‌کند.

– سوختگی پوست را التیام می‌بخشد.

– بهترین روغن برای پوست در زیر آفتاب است، زیرا روغن مصطکی اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید را گرفته و نمی‌گذارد به پوست صدمه بزند.

– ضد سرطان است.

– از تورم پوست جلوگیری می‌کند.

– از کرم خوردگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند.

– در قدیم برای جلوگیری از وبا به کار می‌رفته است.

مصطکی و لاغری

خواص مصطکی در لاغری برای اکثر پزشکان و متخصصان طب سنتی به اثبات رسیده است و برای کاهش وزن نیز به بیماران خود تجویز می کنند. پیشنهاد می شود اگر می خواهید با مصطکی و لاغری، به سراغ چربی های اضافی بدن خود بروید، قبل شروع حتما با یک متخصص طب سنتی مشورت نمایید.

عوارض جانبی

– عمده عوارض جانبی مربوط به حساسیت بیش از اندازه به گونه‌های گیاه یا واکنش‌های آلرژی زاست.

– کودکان مصرف کننده‌ی مصطکی، ممکن است دچار اسهال شوند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید