با ماساژ بدن سلامت بمانید

158

بسیاری از افراد طی روز (به خصوص صبح ها) دچار خستگی و کوفتگی بدن می شوند و اسپاسم عضلانی را تجربه می کنند. این موضوع گاهی می تواند موجب مختل شدن فعالیت های روزانه شود. برای رهایی از این مشکل، می توانید تکنیک های ساده ماساژ بدن را یاد بگیرید و انجام دهید تا علاوه بر کاهش تنش ها و گرفتگی های موجود در عضلات بدن، به بهبود جریان گردش خون عضلات نیز کمک کنید. یادتان باشد اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، قبل از انجام این تکنیک ها حتما با پزشک تان مشورت کنید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

ماساژ بدن

بدن تان را گرم کنید

برای شروع ماساژ ابتدا باید بدن تان را گرم و آماده کنید. شل و گرم کردن ماهیچه ها پیش از ماساژ، یکی از مرحله های مهم است که می تواند اثر بخشی ماساژ را بیشتر کرده و به بهبود جریان گردش خون کمک کند.

ابتدا دوش آب گرم بگیرید، سپس با یک حوله خشک که گرم شده، بدن تان را خشک کنید. به این ترتیب علاوه بر حفظ گرمای بدن، موجب افزایش آرامش روحی خود می شوید. به این ترتیب بدن تان آماده ماساژ درمانی است.

می توانید برای افزایش میزان اثربخشی ماساژ از روغن زیتون استفاده کنید، اما اگر احساس سرما می کنید، از روی لباس ماساژ را ادامه دهید. به این منظور باید یک لباس نخی بپوشید و از روی آن ماساژ را انجام دهید.

قدم اول ماساژ بدن : گردن و شانه

ماساژ را از عضلات گردن و شانه شروع کنید تا اسپاسم ها و دردهای این ناحیه زودتر از نقاط دیگر تخلیه شوند، به این ترتیب با انرژی بیشتری به انجام ماساژ ادامه می دهید. روی یک صندلی یا لبه تخت بنشینید و دست ها را به شکل ضربدر روی شانه ها بگذارید. با کمک سرانگشتان دست، عضلات سرشانه و گردن را به آرامی ماساژ دهید.

از عضلات نزدیک گردن شروع کنید و هرجا گره یا نقطه ای سخت زیر سر انگشتان تان احساس کردید، آن نقطه را با تمرکز بیشتری ماساژ دهید.

بعد از شانه روی عضلات و پوست سر تمرکز کنید، سپس تا جایی که دست تان اجازه می دهد عضلات پشت، کمر و اطراف ستون فقرات را با حرکت های دایره وار سرانگشتان ماساژ دهید.

این مرحله از ماساژ که بسیار مهم است باید بین شش تا هشت دقیقه به طول بینجامد. فراموش نکنید این کار را باید با تمرکز و دقت انجام دهید.

ماساژ بدن

عضلات شکم را ماساژ دهید

بعد از ماساژ کمر و پشت بدن، سراغ ماساژ عضلات شکم بروید تا اسپاسم این ناحیه را رفع کنید. در این مرحله علاوه بر سر انگشتان باید از کف دست تان نیز کمک بگیرید. چند قطره روغن زیتون را کف دست تان بریزید و آن را چند بار به هم بسایید تا گرم شود. سپس عضلات شکم تان را پنج بار در جهت عقربه های ساعت و پنج بار در خلاف جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید و بعد از آن با کمک سرانگشتان و انگشت شست، عضلات ناحیه زیر سینه و شکم را به آرامی ماساژ دهید. میزان فشاری که به عضلات تان وارد می کنید نباید به حدی باشد که باعث درد و آزار شما شود. سپس عضلات را برای پنج ثانیه با کمک سر انگشت تان و انگشت شست بگیرید و بعد رها کنید.

همچنین بخوانید :  حفظ تناسب اندام با این توصیه‌ها

ماساژ عضلات پشت

از آنجا که خودتان نمی توانید به طور کامل عضلات پشت بدن تان را ماساژ دهید، بنابراین باید از توپ محکم و توپر کمک بگیرید تا به کمک آن بتوانید عضلات این ناحیه را به خوبی ماساژ دهید. یک توپ مینی بسکتبال یا یک توپ تنیس می تواند کمک تان کند.

پشت به دیوار بایستید و توپ را بین دیوار و پشت تان قرار دهید، سپس با آرامش و دقت بدن تان را حرکت دهید تا توپ روی عضلات پشت شما حرکت کند. در نقاطی که احساس گره می کنید، بیشتر به توپ فشار آورید و آن نقاط را بیشتر ماساژ دهید. حرکت توپ به شما کمک می کند تا استرس و اسپاسم عضلات پشت تخلیه می شود.

دست ها را فراموش نکنید

به آرامی کف دست، انگشتان و حتی فاصله میان انگشت ها را ماساژ دهید و با ماساژ فشاری و نقطه ای برای کاهش تنش موجود در عضلات و از بین رفتن اسپاسم های این ناحیه اقدام کنید.

می توانید برای ماساژ این نقطه، انگشت شست را روی کف دست و حتی عضلات پشت دست فشار دهید و با فشارهای نقطه ای تمام این عضلات را درگیر کنید. می توانید از روغن زیتون نیز برای افزایش اثرپذیری ماساژ استفاده کنید.

عضلات بازو هم ماساژ می خواهد

ماساژ عضلات ساعد و بازو جریان گردش خون را نیز در این نقاط بیشتر می کند و اسپاسم های این ناحیه را از بین می برد. برای ماساژ این منطقه با کمک سرانگشتان، عضلات ساعد و بازو را به آرامی ماساژ دهید. عضله را بین چهار انگشت و انگشت شست برای پنج ثانیه فشار دهید و آن را رها کنید. این ماساژ را از ساعد شروع کنید و آن را تا بالای ساعد ادامه دهید.

نیک و نو
با ماساژ بدن سلامت بمانید
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید