با فواید قارچ و مضرات آن بیشتر آشنا شوید

0
249

فواید قارچ

از فواید قارچ میتوان به کاهش سطح کلسترول ، ضد سرطان سینه و پروستات و مقابله با دیابت اشاره کرد. قارچ همچنین میتواند در کاهش وزن و لاغری موثر باشد و سطح ایمنی بدن را تقویت کند.

فواید قارچ

تاریخچه قارچ

فراعنه‌ی مصر، قارچ را یک خوراکی لذیذ می‌دانستند و یونانی‌ها اعتقاد داشتند قارچ برای جنگاوران در صحنه‌ی نبرد، تولید قدرت می‌کند. رومی‌ها این گیاه را هدیه‌ای از جانب خدا برمی‌شمردند و آن را فقط در روزهای عید استفاده می‌کردند. چینی‌ها آن را به عنوان یک گنج غذایی سالم مصرف می‌کردند. امروزه از قارچ‌ها به خاطر طعم و بافت‌شان در تهیه‌ی غذاهای مختلف استفاده می‌شود. آ‌ن‌ها می‌توانند طعم خودشان را به غذاها بدهند یا طعم مواد دیگر را به خودشان بگیرند. طعم آن‌ها معمولا در طول پخت افزایش پیدا می‌کند و شکل‌شان با روش‌های معمول آشپزی مثل سرخ کردن و خرد کردن حفظ می‌شود. قارچ را معمولا به سوپ، سالاد و ساندویچ اضافه یا از آن به عنوان پیش غذا استفاده می‌کنند.

انواع قارچ

قارچ‌ها به دو دسته‌ی وحشی و پرورشی تقسیم می‌شوند. بعضی از آن‌ها اثرات مفیدی در سلامتی انسان دارند مثل رقیق کردن خون و جلوگیری از ایجاد و رشد تومورهای سرطانی. بیشترین نوع قارچی که در آمریکا استفاده می‌شود، قارچ دکمه‌ای سفید است. قارچ دکمه‌ای به دو شکل دیگر هم وجود دارد؛ قارچ‌های قهوه‌ای با طعم خاکی‌تر و بافت سفت‌تر و قارچ‌های “portabella” با چتر بزرگ‌تر که مزه‌ی گوشتی دارند: بیش از ۳۸ هزار نوع قارچ وجود دارد که بعضی از آن‌ها سمی‌اند. رنگ، شکل و اندازه‌ی قارچ‌ها می‌تواند متنوع و مختلف باشد. این مساله خیلی مهم است که بتوانید قارچ وحشی قابل خوردن را بشناسید تا از خوردن نوع سمی آن دور بمانید.

طبیعت

طبع قارچ، سرد است.

ترکیبات

قارچ‌ها ۸۰ تا ۹۰ درصد آب دارند و خیلی کم‌کالری هستند. آن‌ها مقدار کمی چربی و سدیم (نمک) و ۸ تا ۱۰ درصد فیبر دارند و یک خوراکی ایده‌آل برای افرادی هستند که می‌خواهند وزن و فشار خون‌شان را کنترل کنند.

فواید قارچ

در هر ۱۰۰ گرم قارچ، یک میلی‌گرم آهن وجود دارد و برعکس بسیاری از مواد غذایی گیاهی، قارچ دارای فیتات نیست. فیتات جذب آهن و بعضی مواد معدنی را در بدن کاهش می‌دهد، بنابراین آهن موجود در قارچ به سرعت جذب می‌شود.

منبع غنی ویتامین D

در میان تمام گیاهان فقط قارچ‌ها هستند که به کمک نور خورشید ویتامین D تولید می‌کنند. پس اگر می‌خواهید استخوان، دندان و ناخن‌های سالم‌تری داشته باشید، قارچ بخورید.

محرک سوخت و ساز بدن

ویتامین‌های گروه B در تبدیل گلوسیدها به کربنات نقش موثری دارند. کربنات‌ها تولید کننده‌ی انرژی مورد نیاز بدن هستند. این مواد غذایی خوشمزه همچنین به سوخت و ساز چربی‌ها و پروتیین‌ها کمک می‌کنند.

تقویت‌ کننده‌ی سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان می‌دهد که قارچ‌های سفید، عملکرد دستگاه ایمنی بدن را تحریک می‌کنند. این نوع قارچ‌ها، تولید پروتیین‌های ضد ویروس و دیگر پروتیین‌هایی که از سلول‌های بدن آزاد می‌شوند را افزایش داده و به این ترتیب از بافت‌های بدن محافظت می‌کند.

فواید قارچ

فواید قارچ برای مثانه

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر اندازه که میزان سلنیوم بدن بالا باشد، خطر رشد سرطان مثانه به ویژه در زنان کمتر می‌شود. صد گرم قارچ سفید، ۱۷ درصد نیازهای روزانه‌ی سلنیوم بدن را تامین می‌کند.

فواید قارچ در مقابله با بیماری ها

سبزیجات رنگی حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان‌ هستند که با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کنند، اما براساس نتایج پژوهشی علمی، قارچ‌ها نیز به اندازه‌ی فلفل‌های قرمز، قابلیت و توانایی جذب رادیکال‌های اکسیژنه را دارند.

منبع پتاسیم و مس

قارچ یک منبع عالی پتاسیم است، این ماده به کاهش فشارخون کمک می‌کند و خطر سکته‌ی قلبی را پایین می‌آورد. به طور متوسط سه عدد قارچ حتی از یک عدد موز یا یک لیوان آب پرتقال هم بیشتر پتاسیم دارد.

یک واحد قارچ (که شامل ۵ عدد متوسط است)، حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد نیاز بدن به مس را تامین می‌کند و اگر به طور مرتب خورده شود، به کاهش فشارخون کمک کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.

ضد سرطان طبیعی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد قارچ‌های دکمه‌ای سفید می‌توانند احتمال خطر سرطان‌های سینه و پروستات را کاهش دهند. عصاره‌ی قارچ دکمه‌ای سفید می‌تواند باعث کاهش تکثیر سلولی در سلول‌های سرطانی و اندازه‌ی تومورها شود. این اثرات محافظتی می‌تواند با مصرف ۱۰۰ گرم قارچ در روز دیده شود. سلنیوم، آنتی‌اکسیدانی است که با ویتامین E کار می‌کند و از سلول‌ها در برابر صدمات رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که دو برابر مقدار توصیه شده در روز سلنیوم مصرف کرده‌اند، خطر سرطان پروستات در آن‌ها تا ۶۵ درصد کاهش یافته است.

مضرات قارچ

– قارچ دیرهضم است و باعث غلظت خون می‎شود.

– درد معده ایجاد می‎کند و برای رفع این مشکل، باید آن را با زنجبیل بخورید.

– چربی زیاد، هضم قارچ را مشکل می‎کند.

چگونه قارچ را انتخاب و نگهداری کنیم؟

– قارچ‌هایی را که سالم هستند و صدمه ندیده‌اند (اوایل باز شدن چترشان است) بخرید.

– می‌توانید با قرار دادن قارچ‌ها در پاکت کاغذی تا یک هفته آن‌ها را سالم نگه دارید.

– قارچ‌ها را باید ابتدا به آرامی تمیز کرد و سپس شست. قارچ‌های پرورشی ممکن است خام هم خورده شوند، اما بیشتر قارچ‌ها را باید به شکل پخته مصرف کرد.

– هیچ‎گاه بعد از خوراک قارچ، آب سرد نخورید.

– از نگهداری قارچ درون کیسه‌ی پلاستیکی خودداری کنید.

– حداکثر نگهداری قارچ در یخچال، سه تا چهار روز بوده است.

– قارچ را با آب سرد بشویید و هیچ‌گاه در آب خیس نکنید.

– تا زمانی که نمی‎خواهید از قارچ استفاده کنید آن را نشویید.

– قارچ‌های وحشی را از اماکن قابل اطمینان خریداری کنید، زیرا بعضی از قارچ‌های وحشی، سمی‌اند و می‌توانند به سلامت قلب، کلیه و کبد صدمه بزنند و حتی کشنده باشند.


منبع : نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید