با فواید ترخون و کاربردهای آن آشنا شوید

0
711

ترخون نوعی گیاه و سبزی خوردنی است که در جایگاه ویژه‌ای در آشپزی دارند و میتوانید از آن بعنوان یک چاشنی عالی و مقوی در تهیه‌ی انواع غذاها استفاده کنید. این گیاه طعم‌دهنده‌ای پرخاصیت است که مصرف آن میتواند بسیار برای شما مفید باشد. در ادامه به بررسی برخی از فواید ترخون و کاربردهای آن میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

فواید ترخون

جایگزین آسپرین

پژوهشی که در نشریه Pharmaceutical Biology منتشر شد، نشان داد که ترخون دارای آثار ضد درد قابل توجه است. افزون بر این، ترخون دارای آثار ضد التهابی است که آن را به انتخابی عالی در درمان اختلالات درد، از جمله آرتریت و فیبرومیالژیا تبدیل می کند. همچنین، پژوهشی که در نشریه Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، نشان داد که قند بسیاری از نشانگرها برای درد و التهاب را افزایش می دهد، اما زمانی که عصاره ترخون در کنار قند مصرف شد، این سطوح کاهش یافت، که نشان دهنده آثار ضد التهابی و ضد درد ترخون است.

برای تهیه چای ترخون می توانید یک قاشق غذاخوری از ترخون تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد. چای را صاف کرده و بنوشید. سه بار در روز می توانید این چای را بنوشید.

فواید ترخون برای تنظیم فشارخون

به گفته جیمز دوک، گیاه شناس مشهور، ترخون حاوی شش ترکیب متفاوت است که با کاهش فشار خون پیوند خورده اند.

تسکین درد دندان

هنگامی که یونانی های باستان دریافتند که جویدن ترخون می تواند موجب بی حسی دهان شود، استفاده از این گیاه دارویی برای درمان دندان درد را آغاز کردند. از آنجایی که ترخون دارای یک ترکیب بی حس کننده قوی به نام اوژنول است، پژوهش های جدید آن چه را که یونانی های باستان کشف کرده بودند را تایید کرده است. ترخون با بی حس کردن احساس در دهان گزینه ای طبیعی برای کمک به کاهش درد دندان است.

مبارزه با دیابت

پژوهش اولیه هیجان انگیزی که در نشریه Journal of Ethnopharmacology منتشر شد، نشان داد که عصاره ترخون ترشح انسولین توسط لوزالمعده را تحریک می کند، که در تنظیم قند خون نقش دارد. این مطالعه جدید امیدواری برای ارائه درمان های جایگزین برای دیابت را افزایش داده است.

فواید ترخون برای افزایش انرژی

در قرن اول، نویسنده رومی به نام پلینی به این نکته اشاره کرد که ترخون از احساس خستگی در سفرهای طولانی جلوگیری می کند. در شرایطی که پژوهشی جدید در این زمینه صورت نگرفته است، اما مد نظر قرار دادن این ویژگی ضرری ندارد.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید