با عجیب‌ترین عوامل چاقی آشنا شوید

0
418

همه می‌دانیم که پُرخوری و داشتن یک برنامه غذایی نامناسب منجر به تجمع چربی‌های اضافه در بدن و در نهایت بروز چاقی می‌شود. اما جالب است بدانید که همیشه تغذیه تنها علت چاقی در افراد نیست، محققان سوئدی معتقد هستند که آلودگی صوتی نیز میتواند احتمال ابتلا به چاقی و اضافه وزن را در افراد افزایش دهد. در این مطلب به عجیب‌ترین عوامل چاقی می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوامل چاقی

عجیب‌ترین عوامل چاقی :

آلودگی صوتی

محققان سوئدی دریافته‌اند که زندگی کردن در مناطقی که دارای آلودگی‌های صوتی شدید ناشی از ترافیک خودروها، رفت‌وآمد قطار و هواپیماست، احتمال ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی را افزایش می‌دهد. محققان، پیش از این دریافته بودند که زندگی در مکان‌های بیش از اندازه پرسروصدا، تاثیر مستقیمی بر افزایش اندازه دور کمر با ایجاد اختلال در خواب آرام شبانه دارد.

نداشتن خواب کافی و آرام در اثر آلودگی‌های صوتی موجود در محل زندگی در طول شبانه‌روز، باعث می‌شود افراد ساکن در این مناطق، تمایل کمتری به ورزش، پیاده‌روی و حتی فعالیت‌های فیزیکی روزانه از خود نشان بدهند و شانس ابتلا به افزایش وزن با کم‌تحرکی را در خود بالا ببرند.

نتیجه تحقیقی که در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) به چاپ رسیده، نشان می‌دهد هر ۵ دسی‌بل افزایش آلودگی صوتی در محل زندگی (سطح استاندارد آلودگی صوتی در محل زندگی حدود ۴۵ دسی‌بل است) با بالا رفتن ۰٫۲ سانتی‌متری اندازه دور کمر همراه خواهد بود.

محققان سوئدی با اعلام اینکه افزایش آلودگی صوتی با ایجاد اختلال در خواب آرام شبانه، باعث برهم خوردن نظم ترشح هورمون استرس در بدن می‌شود، یادآور شدند این مساله علاوه بر ابتلا به افزایش وزن، تاثیر مستقیمی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هم خواهد داشت.

آلودگی هوا

محققان آمریکایی دریافته‌اند آلودگی هوا با ایجاد اختلال در سیستم متابولیک بدن، شانس ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. این محققان اعلام کرده‌اند آلودگی هوای ناشی از ترافیک می‌تواند به‌طور مستقیمی باعث افزایش نمایه توده بدنی یا BMI کودکان ۱۱-۵ ساله شود. از این رو، کودکانی که در مناطق آلوده شهری زندگی می‌کنند، با اختلال شدیدتری در سیستم متابولیک خود مواجه هستند و امکان چاق شدن آنها در زندگی آینده‌شان، بسیار بیشتر از کودکانی است که در مناطقی با آب و هوای سالم زندگی می‌کنند.

این محققان بر این باورند که زندگی کودکان در مناطق آلوده شهری با افزایش ۱۳٫۶ درصدی سالانه نمایه توده بدنی آنها همراه است. از طرف دیگر، نتایج تحقیقات گسترده‌ای هم نشان می‌دهند زندگی در مناطق آلوده شهری در دوران بارداری، شانس ابتلا به چاقی کودکان را تا ۵ سالگی ۱٫۷۹ درصد و تا ۷ سالگی ۲٫۲۶ درصد بالا می‌برد.

سرماخوردگی از عوامل چاقی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نوعی ویروس سرماخوردگی به نام «آدنوویروس ۳۶» جزو عوامل ابتلا به چاقی در کودکان محسوب می‌شود. محققان با بررسی ۱۲۴ کودک درگیر با آدنوویروس ۳۶، به این نتیجه رسیده‌اند این ویروس، عامل چاقی ۸۰ درصد این کودکان شده است. وزن این کودکان به‌طور متوسط حدود ۲۳ کیلوگرم بیشتر از کودکان همسن خود بود که به این ویروس مبتلا نشده بودند.

چراغ ها را خاموش کنید!

محققان انگلیسی دریافته‌اند خوابیدن با چراغ روشن و نور زیاد در طول شب، شانس ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی را تا ۵۰ درصد، به‌خصوص در کودکان، افزایش می‌دهد. روشن بودن فضای خواب در طول شب، باعث رسیدن پیام‌های نادرست به مغز و ایجاد تغییرهایی در سطح ترشح هورمون‌های مختلفی مانند ملاتونین و استرس می‌شود. از طرف دیگر، زمانی که ما با چراغ روشن و نور زیاد می‌خوابیم، مغزمان به اندازه کافی استراحت نمی‌کند و در نتیجه سعی می‌کند در طول روز، انرژی خود را از طریق مصرف غذاهای شیرین و چاق‌کننده، تامین کند.

کم‌خوابی

وقتی ما کمتر از ۷-۶ ساعت در طول شبانه‌روز می‌خوابیم، ترشح هورمون کورتیزول که عامل تنظیم اشتها در بدنمان است، مختل می‌شود. از این رو، احساس گرسنگی و هوس به خوردن غذاهای چرب و شیرین، حتی هنگام سیری هم سراغمان می‌آید و این مساله، نتیجه‌ای جز افزایش وزن را برایمان به‌دنبال نخواهد داشت.

سلامتنیوز

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید