با خواص و مضرات لوبیا آشنا شوید

0
422

لوبیا گیاهی است از خانواده بقولات، این گیاه درختی بالارونده و برگ های سبز پهن دارد، همانطور که می دانیم از  دانه و پوست های لوبیا استفاده های بسیار گوناگونی می شود و همچنین برگ های لوبیا حاوی ماده ضد التهابی به نام آلانتوئین می باشد. در ادامه مطلب به برخی از خواص فوق العاده لوبیا برای بدن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

لوبیا

سرشار از آنتی‌اکسیدان است


رادیکال‌های آزاد می‌تواند به پوست ، سیستم ایمنی و مغز آسیب برساند.آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز،زردچوبه و انار ومی‌تواند مانع از این آسیب‌دیدگی شود.
لوبـیا دارای آنتی‌اکسیدان بالا یا به‌اندازه مواد غذایی ذکرشده است. علاوه بر آن لوبـیا دارای آنزیم‌هایی به نام A-گلوکوزید از و لیپاز است . ماش یکی از انواع لوبـیا ست که سرشار از آنتی‌اکسیدان است.


کاهش‌دهنده فشارخون بالاست


نتایج هشت بررسی نشان داد که افزودن لوبـیا به برنامه غذایی می‌تواند فشار خون را بهبود دهد. مصرف لوبیـا به‌طور چشمگیری فشار سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد.طی این بررسی از لوبیاهای چیتی ، سفید ،نخود و لوبـیا سیاه استفاده شد.


مانع از بروز سرطان می‌شود


سرطان دومین علت مرگ و میر است.شایع‌ترین سرطان‌ها در بزرگسالان شامل سینه ،کبد،کلورکتال،پروستات و معده است.مصرف لوبیـا نه تنها بروز سرطان را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد بلکه عصاره‌ای به نامIP6 دارد که به‌عنوان داروی احتمالی برای مقابله با سرطان تحت بررسی است.


کاهش‌دهنده کلسترول است


افزودن روزانه تنها یک وعده لوبـیا می‌تواند خطر کلسترول را کاهش دهد و درنتیجه خطر بروز بیماری قلبی را تا ۲۵ درصد پایین بیاورد.


اشتها را کاهش می دهد


لوبیـا هوس مصرف شیرینی‌ و اسنک‌ها را کاهش می دهد؛ بنابراین فرد مواد غذایی سالم‌تری مصرف می کند.علاوه بر آن عملکرد روده بزرگ و هاضمه به‌طور چشمگیری بهبود پیدا می‌کند.


انرژی را بالا می‌برد و باعث کاهش وزن می‌شود


طی یک تحقیق هشت‌هفته‌ای، ۳۵ مرد با چاقی مفرط تحت چهار نوع رژیم غذایی که یکی از آن‌ها سرشار از لوبیـا بود، قرار گرفتند.وزن،ترکیب بدنی،میزان کلسترول و میزان متابولیک آن‌ها قبل و پس از تحقیق اندازه گرفته شد.گروهی که در برنامه غذایی لوبـیا مصرف کردند، با کاهش چربی ، کاهش کلسترول و فشارخون مواجه شدند و انرژی بالایی کسب کرده بودند.


مصرف لوبیا فلور روده‌ای را بهبود می‌دهد


همان‌گونه که می‌دانید باکتری مفید برای عملکرد سیستم ایمنی ، ترمیم پوست و هضم منظم خوب است.این ارگانیسم کمک می‌کند خطر سرطان کلورکتال کاهش یابد.بدن زنجیره چربی کوچک را با مصرف کم موادی مانند نارگیل و کره به دست می‌آورد اما اغلب این زنجیره چربی کوچک از طریق باکتری روده‌ای پس از مصرف فیبر موجود در لوبیـا نیز تولید می‌شود که برای بدن لازم است .بنابراین برای قوی نگه‌داشتن فلورروده به‌طور منظم لوبیـا مصرف کنید.

لوبیا قارچ را از بین می‌برد

بیماری قارچی می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی شود و سم ایجاد کند که التهاب را بیشتر می کند .ترکیبات موجود در لوبیـا مانع از بروز عفونت قارچی می‌شود.

مضرات 

لوبیا به علت داشتن پروتئین برای شخصی که مبتلا به بیماری نقرس بوده و اسید اوریک خونشان بالاست مناسب نیست. ضمنا ‏لوبیـا به دلیل اینکه گاز زیادی درمعده و روده تولید می‌کند باید به مقدار کم استفاده شود و همچنین با طریقه پخت مناسب آن را ‏قابل هضم کرد‎.‎

لوبیا قرمز و گروه خون

مصرف لوبیـا قرمز برای دارندگان گروه خون B سودمند، و برای سه گروه خونی دیگر مضر میباشد.
Oabab ، الودکتر
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید