نشاسته چیست | انواع نشاسته + خواص و مضرات

0
4062

نشاسته پودری سفید رنگ است که خواص بسیاری نیز دارد. این پودر بی مزه بر خلاف تصور عام در تمام میوه ها و غلات وجود دارد. ذرت، گندم، برنج و سیب زمینی اصلی ترین مواد غذایی سرشار از نشاسته هستند. از نشاسته در مصارفی چون آشپزی، درمان های خانگی بیماری ها و موارد دیگر استفاده می شود. در ادامه این مقاله با گیاه یاب همراه شوید.

نشاسته

نشاسته موجود در مواد غذایی بخصوص سیب زمینی، برنج، نان و ذرت پس از مصرف توسط انسان در بدن تبدیل به قند شده و انرژی لازم برای کارهای روزمره را فراهم می کند.

خواص نشاسته گندم

نشاسته گندم بسیار مغذی و مقداری قابض می باشد. سینه را نرم کرده و دشمن خفقان است. نشاسته درد سینه و سرفه را آرام می کند و گلو را نیز نرم می کند.

ترکیب نشاسته و زعفران و مالیدن آن به محل نیش حشرات بسیار کارساز است.

ترکیب نشاسته با نبات و روغن بادام مانع از خونریزی سینه می شود.

با نشاسته بیشتر آشنا شوید

نشاسته به دلیل خواص زیاد در ترمیم پوستی در درمان هایی با منشا طب سنتی برای التیام محل سوختگی نوزاد استفاده می شود.

در آخرین تحقیق، محققان دریافتند که نشاسته می تواند در درمان سرطان روده بزرگ نیز موثر واقع شود.

تغذیه نقش مهمی در پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌های مزمن و به ویژه بیماری‌های قلبی- عروقی دارد لذا مصرف‌کنندگان به استفاده از غذاهایی سالم و مغذی با منشأ طبیعی که بتوانند علاوه بر تأمین کالری مورد نیاز بدن، اثرات مفیدی در سلامتی داشته باشند، روی آورده‌اند.

بخشی از نشاسته در دستگاه گوارش هضم نمی شود که به آن نشاسته مقاوم می گویند. اصلی ترین منبع کربوهیدرات در رژیم های غذایی نشاسته می باشد.

تأثیرات این نشاسـته بر سلامت روده، کاهش قند خون بعد از صرف غذا، افزایش حساسیت به انسولین و اثرات آن بر میکروبیوم، چربی خون و وزن بدن مورد توجه بوده است.

میکروبیوم (Microbiome) به معنای کل زیست بوم میکروبی، تمامی ژن‌ها و توده سلولی میکروب‌ها با در نظر نگرفتن جنس و نوع آنها، مستقر در یک بخش مشخص را گویند.

مثلاً به تمامی باکتری‌ها، قارچ‌ها و دیگر انواع میکروب‌هایی که به طور بومی در پوست انسان زندگی می‌کنند، میکروبیوم پوست می‌گویند.

بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و به طور خاص روده بزرگ است.

محققان استرالیایی با انجام این تحقیقات اظهار دارند که نشاسته مقاوم از هضم در معده و روده کوچک و عبور به روده بزرگ فرار می‌کند که آن دارای خواص مشابه با فیبر است.

در مرحله بعدی میکروب روده تخمیر شده نشاسته مولکول‌های مفیدی به نام اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، مانند بوتیرات تولید می‌کند.

موز‌ کمی سبز، سیب زمینی های پخته شده و خنک شده مانند سیب زمینی های داخل سالاد، لوبیا، نخود، عدس پخته شده همگی از منابع اصلی نشاسته مقاوم محسوب می شوند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید