با خواص دارویی مرزنجوش آشنا شوید

0
461

مرزنجوش یکی از گیاهان خودرو و بسیار پرخاصیت با عطری شگفت انگیز است که معمولا در کشورهای مختلف از برگ آن به عنوان یک ادویه خوش طعم و از گل آن استفاده طبی می شود. معروف ترین خاصیت طبی آن آرامبخشی است. با گیاه یاب همراه باشید تا با خواص دارویی مرزنجوش بیشتر آشنا شوید.

خواص دارویی مرزنجوش

گیاه شناسی

مرزنجوش که آن را مرزنگوش نیز می گویند، گیاهی پایا و معطر از خانواده نعناع با عطری بسیار خوشایند و بوی مطبوع شبیه آویشن است. این گیاه علفی و یک ساله برگ های بیضی شکل و گل های سفید و ریز دارد که از بغل برگ ها در خوشه های به هم فشرده ای می رویند. میوه مرزنجوش نیز به شکل فندق و چهار قسمتی است و فقط در مناطق گرمسیری تشکیل می شود. برای مرف طبی سرشاخه های گیاه را وقتی که کاملا گل کرده در هوای آزاد می چینند.

گیاه پس از مدتی دوباره جوانه می زند. سرشاخه های چیده شده را به شکل دسته ای در می آورند و در محلی که هوا جریان داشته باشد یا در خشک کن با حداثر ۴۰ درجه سانتی گراد گرما خشک می کنند. قسمت های مورد استفاده این گیاه که مرزه گوش، مرد گوش، ریحان عنقر، سومق، توکلیجه، حب الفیل، اذان الفار، ثاموس و ریحان سلیمان نیز نامیده می شود، ساقه، گل و برگ است که به شکل روغن، اسانس و پودر استفاده می شود.

طبیعت: از نظر حکمای طب سنتی طبع مرزنجوش، گرم و خشک است.

دوای سرماخوردگی است

مرزنجوش یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان سرماخوردگی و برونشیت است. اگر دچار بیماری های تنفسی شدید، شش گرم مرزنجوش را در ۲۰۰ سی سی آب جوش بریزید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند تا دم بکشد. سپس این دم کرده را صاف کرده، با عسل شیرین کنید و یک ساعت بعد از غذا، یک یا دو فنجان از آن بنوشید. این کار رابه مدت یک هفته انجام دهید.

خواص دارویی مرزنجوش برای روماتیسم

می توانید برای دردهای شدید روماتیسمی و در رفتگی استخوان از روغن مرزنجوش استفاده کنید. برای تهیه روغن مرزنجوش، ۵۰ گرم مرزنجوش را در ۲۵۰ گرم روغن زیتون مخلوط کنید، در یک شیشه دربسته بریزید و شیشه را در آب جوش به مدت سه دقیقه قرار دهید. سپس آن را صاف کرده و از آن استفاده کنید.

شاداب کننده پوست است

سه قاشق غذاخوری مرزنجوش خشک را با ۷۵۰ میلی لیتر آب در یک قوری بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کرده و با کمی گلاب مخلوط کنید و داخل تشت بریزید. صورت را داخل تشت قرار دهید و با این آب صورت را بشویید. مرزنجوش همچنین به عنوان ی ادکلن طبیعی شهرت دارد.

خواص دارویی مرزنجوش

خواص دارویی مرزنجوش برای کلسترول

مصرف منظم این گیاه باعث کاهش میزان کلسترول بد خون می شود. همچنین مرزنجوش منبع عالی فیبر است وصفرا و سموم سرطان زای موجود در روده را دفع می کند.

سایر خواص دارویی مرزنجوش

*مصرف عرق و دم کرده مرزنجوش به دلیل طبیعت گرم آن، بازکننده انسداد و گرفتگی های دماغی و درمان سردرد بلغمی و سوداوی است.

*دو قاشق غذاخوری سرشاخه های خرد شده گیاه مرزنجوش را در نیم لیتر آب جوش دم کنید و بنوشید، زیرا درمان سیاه سرفه و اسهال است.

*مرزنجوش بهترین داروی شفابخش برای افراد مبتلا به درد شدید میگرن زکام مغزی و بی خوابی است.

*اگر سردرد دارید، مرزنجوش و حنا را مخلوط کنید و روی پیشانی بمالید تا درد تسکین یابد.

*از اسانس مرزنجوش به صورت پماد، برای ضد عفونی کردن زخم ها استفاده می شود.

*اسانس گیاه به شکل پماد برای تسکین دندان درد استفاده می شود.

مضرات مرزنجوش

*در صورت بروز تهوع، استفراغ یا اسهال مصرف مرزنجوش باید متوقف شود و از مصرف آن بدون نظر پزشک متخصص خودداری شود.

*بیماران مبتلا به ناراحتی های کلیوی از مصرف مرزنجوش خودداری کنند، زیرا استفاده زیاد مرزنجوش برای کلیه ها مضراست.

* مصرف آن برای زنان باردار مضر است و منجر به سقط جنین خواهد شد.

*استفاده از این گیاه برای کودکان زیر پنج سال ممنوع است.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید