با خواص توت های شگفت انگیز آشنا شوید

0
491

تابستان فصل میوه‌های رنگارنگ، خوشمزه و سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی است که مصرف روزانه‌ی آن‌ها سلامت شما را حفظ می‌کند و بدن‌تان را از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها دور نگه می‌دارد. توت‌ها یکی از سالم‌ترین میوه‌های تابستانی هستند که اسید فنولیک، فلاونوئید، تانن‌ و رسوراترول فراوان دارند و می‌توان‌ تازه یا منجمد آن‌ها را به عنوان یک ماد‌ه‌ی غذایی مفید مصرف کرد. با گیاه یاب همراه باشید تا خواص توت های شگفت انگیز آشنا شوید.

خواص توت

پارکینسون را درمان کنید

یکی از بیماری‌های عصبی که این روزها افراد زیادی به آن مبتلا هستند، پارکینسون است. بیماری عصبی که بروز آن می‌تواند زندگی فرد را دچار اختلال کند. اگر می‌خواهید از ابتلا به این بیماری دور بمانید، مصرف انواع توت‌ها را فراموش نکنید. فلاوونوئیدهای موجود در انواع توت با رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان به مغز مقابله می‌کنند و خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را به میزان ۲۵ درصد کاهش می‌دهند.

 

آلزایمر نمی‌گیرید

آلزایمر از جمله بیماری‌های شایع دنیای امروز است که متاسفانه افراد بسیاری در سراسر جهان در خطر ابتلا به آن هستند. اگر می‌خواهید سلامت مغز و فعالیت‌های فکری خود را حفظ کنید، توصیه می‌کنیم حالا که فصل انواع توت است حتما این میوه‌های کوچک را در سبد غذایی خود بگنجانید. توت‌ها دارای پلی فنولیک‌هایی هستند که باعث پاکسازی آسیب ناشی از تجمع سموم می‌شوند و از زوال مغز پیشگیری می‌کنند.

 

دشمن بیماری‌های قلبی است

فلاونوئیدهای موجود در توت‌ها به گشاد شدن شریان‌ها، کاهش تجمع پلاک(که شریان‌ها را باریک می‌سازد) و بهبود گردش خون کمک می‌کنند و شما را از ابتلا به بیماری‌های قلبی دور نگه می‌دارند.  رنگ روشن  بلوبری و توت فرنگی از فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیانین ناشی می‌شود.

 

فشار خون‌تان را تنظیم کنید

فولات و ترکیبی به نام آنتوسیانین در برخی از توت‌ها، رگ‌های خونی را از رسوب چربی‌ها پاکسازی و از فشارخون بالا پیشگیری می‌کنند. مصرف روزانه‌ی بلوبری و توت فرنگی فشار خون را تنظیم خواهد کرد.

 

درد مفاصل را تسکین دهید

توت‌ها یکی از بهترین داروهای  گیاهی برای تسکین درد مفاصل و استخوان‌ها هستند، زیرا ویتامین C و ترکیبات آنتی اکسیدان آن‌ها از بدن در برابر التهاب و رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و درد ر ا تسکین می‌دهند.  به این منظور، روزانه یک فنجان توت فرنگی، تمشک و … میل کنید.

 

دستگاه ادراری را پاکسازی کنید

انواع توت به خصوص شاه توت، توت فرنگی، توت سفید و کرنبری پاک کننده‌ی روده و مثانه هستند و از عفونت دستگاه ادراری پیشگیری می‌کنند. کرنبری دارای ترکیبی به نام پروآنتوسیانیدین است که چسبندگی باکتری‌های خاص به دیواره‌های دستگاه ادراری و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد.

 

ار انواع سرطان دور شوید

توت‌ها حاوی یک آنتی اکسیدان (اسید الاژیک)، آنتوسیانین‌ها و فلاونوئیدهایی هستند که مواد سرطان‌زا را غیر فعال می‌کنند و مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی جدید می‌شوند،بنابراین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ، سینه، ریه، پوست، مری و دهانه‌ی رحم انواع توت از جمله بلوبری، شاه توت و توت فرنگی را مصرف کنید.

 

لاغر شوید

توت‌ها منبع غنی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها‌یی هستند که باعث افزایش سوخت وساز بدن و چربی سوزی می‌شوند. همچنین فیبر موجود در آن‌ها به شما کمک می‌کند احساس سیری کنید. تمشک، شاه توت و توت فرنگی بهترین انتخاب برای کاهش وزن و لاغری هستند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید