با خواص امگا ۳ آشنا شوید

136

اسیدهای چرب امگا ۳ بسیار مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و خواص بی‌نظیر آنها برای سلامت انسان اثبات شده است. این اسیدها سطوح التهاب را در بدن کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان، دیابت و عارضه‌های قلبی را کم می‌کنند. در ادامه به بررسی برخی از خواص امگا ۳ می‌پردازیم.

خواص امگا 3

بیماری‌های قلبی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» اسیدهای چرب امگا ۳ به افزایش کلسترول خوب کمک کرده و سطح تری گلیسیرید را کاهش می‌دهند که همین موضوع در کاهش خطر بیماری‌های قلبی موثر است. اگرچه مطالعات ارتباط مستقیمی بین مصرف امگا ۳ و پیشگیری از حملات قلبی پیدا نکرده‌اند، اما خواص ضدالتهابی این اسیدها در سالم نگه داشتن قلب نقش موثری دارند.

دیابت

 دیابت نوع ۲ معمولا با مقاومت بدن به انسولین آغار می‌شود؛ در این حالت سلول‌های بدن پاسخ مناسبی به انسولین نمی‌دهند. اگرچه برای اینکه قاطعا بگوییم اسیدهای امگا ۳ در پیشگیری از دیابت نوع ۲ موثر هستند، به مطالعات بیشتری نیاز داریم؛ اما دریافت امگا ۳ به بهبود مقاومت انسولین در بدن کمک می‌کند.

خواص امگا ۳ برای مبارزه با سرطان

این اسیدها در زمینه‌ی پیشگیری از انواع سرطان نیز مورد مطالعه قرار گرفته‌اند که شامل  سرطان‌های روده‌ی بزرگ، پستان و پروستات می‌شوند. یافته‌های اولیه نشان می‌دهند که امگا ۳ می‌تواند به کاهش خطر سرطان روده‌ی بزرگ کمک کند و همچنین برای افزایش تحمل در برابر شیمی‌درمانی مفید است.

آرتریت

افرادی که از بیمار‌ی‌های التهابی رنج می‌برند، مانند روماتیسم مفصلی، لوپوس یا پسوریازیس، می‌توانند با بالا بردن مصرف امگا ۳ به کاهش علائم این بیماری‌ها کمک کنند. از آنجایی که امگا ۳ می‌تواند باعث کاهش التهاب شود، مصرف آن ممکن است در کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل موثر باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی توانستند بعد از مصرف مکمل‌های امگا ۳، مصرف داروهای ضدالتهابی خود را کاهش دهند.

همچنین بخوانید :  لیفت صورت با نخ چیست

غذاهای سرشار از امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ در یک سری از غذاهای خاص وجود دارند. بهترین منابع امگا ۳ عبارتند از ماهی‌های سالمون، ساردین و ماهی خال‌خالی. سازمان سلامت جهانی پیشنهاد می‌کند که هفته‌ای ۲ وعده ماهی یا حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم امگا ۳ دریافت کنید.

مترجم: حسین حیدری
با خواص امگا ۳ آشنا شوید
5 (100%) 1 vote
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید