با خواص ارزن آشنا شوید

0
949

ارزن نوعی غله است که در رنگ‌های قهوه‌ای، زرد و سفید یافت می‌شود و به ذرت شباهت دارد. اگر به دنبال غله‌ای هستید که ارزش غذایی بالایی داشته و در عین حال سرشار از مواد معدنی است، ارزن می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. در این مطلب به بررسی برخی از خواص ارزن برای سلامتی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ارزن

منبع آنتی اکسیدان

تمام انواع اَرزن حاوی فیتوکمیکال هایی است که پولی فنول نامیده می شود و یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها محسوب می شود. این نوع آنتی اکسیدان درست مثل یک فلاش تانک رادیکال های آزاد بدن را تخلیه می کند و بیرون می ریزد. به همین دلیل ارزن یک سم زدای خوب در پیشگیری از بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های با منشا ویروسی بسیار قوی عمل می کند و التهابات را کاهش می دهد.

ارزن مرواریدی و ارزن انگشتی از این نظر خاصیت آنتی اکسیدانی بیشتری دارند.

مدیریت دیابت

ایندکس گلوسمیک همه انواع اَرزن پایین است و به دلیل فیبر زیاد قابل حلی که دارد قند خون را کنترل کرده و یک دوست خوب برای بیماران دیابتی است. برای دیابت نوع ۲ ارزن انگشتی سوپرغذایی است که بیماران دیابتی نباید از آن غافل شوند.

به دلیل داشتن منیزیم، ارزن به میزان زیادی گیرنده های انسولین را کارآمد کرده مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که مصرف ارزن دیابت را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد.

دوستدار قلب

منیزیم موجود در اَرزن به راحتی قادر است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته ها را کاهش دهد. چرا که ارزن اجازه نمی دهد رگ ها و عروق گرفته شوند و دیواره هایشان از بین برود.

مناسب برای بیماران سلیاکی

اَرزن گلوتن ندارد به همین دلیل برای افرادی که به گلوتن گندم حساسیت دارند یا بیماران مبتلا به سلیاک یک جایگزین مناسب محسوب می شود.

پیشگیری از سرطان

تحقیقات نشان می دهد که فنولیک های phenolics های موجود در اَرزن مثل یک سپر دفاعی اجازه بروز بسیاری از سرطان ها را در بدن نمی دهد. خاصیت ضد توموری اَرزن عامل دیگری است که بهتر است افراد مبتلا به سرطان خون از آن استفاده نمایند.

تقویت استخوان

اَرزن انگشتی آن قدر کلسیم دارد که مصرف آن به جای شیر، بیشتر استخوان ها را تقویت کرده و مانع از کاهش تراکم آن ها و ضعیف شدن استخوان ها می شود. به همین دلیل اگر بدن تان قادرنیست کلسیم مورد نیاز را تامین کند باید این ماده معدنی را از مواد غذایی تهیه کنید که ارزن انگشتی جایگزین خوبی است.

بهبود هضم

افرادی که هر نوع مشکلی در دستگاه گوارش دارند مثل اسهال، یبوست، نفخ بهتر است به ارزن اعتماد کنند. چون اَرزن بخصوص ارزن مرواریدی آن قدر فیبر دارد که عملکرد دستگاه گوارش را متوازن و متعادل می کند. اَرزن به دلیل نداشتن گلوتن هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند. مشکلی که نه تنها بیماران مبتلا به سلیاک بلکه افرادی که بیماری های گوارشی دارند از آن یعنی حساسیت رنج می برند.

جلوگیری از سنگ صفرا

افرادی که فیبر کافی مصرف نمی کنند یا سیگاری هستند و چربی خون دارند بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار می گیرند. استفاده از اَرزن ۱۷ درصد بروز سنگ کیسه صفرا را کاهش می دهد. به همین دلیل در افرادی که از اَرزن در رژیم غذایی خود استفاده می کنند معمولا سنگ کیسه صفرا دیده نمی شود.

منبعنت‌نوشت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید